Řím - V dubnu loňského roku si italský premiér Silvio Berlusconi čelící hned několika procesům kvůli korupci a podvodům nechal parlamentem odsouhlasit zákon, který mu zajistil imunitu.
Legislativní úpravu, podle níž členové vlády sami rozhodnou, zda jsou natolik zaneprázdněni starostmi o blaho národa, že se nemohou dostavit k soudnímu slyšení, ve čtvrtek zčásti zrušil italský Nejvyšší soud. O tom, zda šéf kabinetu a jeho ministři stanou před tváří spravedlnosti, budou napříště znovu rozhodovat sami soudci.
Čtyřiasedmdesátiletý předseda vlády, který kontroluje devadesát procent soukromých televizních kanálů v zemi a má tedy k dispozici účinný nástroj, s jehož pomocí může velkou část národa přesvědčit o své nevině, se však v nejbližší budoucnosti nemusí ničeho obávat.
Za to, že britského právníka Davida Millse v roce 1999 podplatil částkou 600 tisíc dolarů, aby před soudem pomlčel o penězích, které Berlusconi uložil v daňových rájích, do vězení rozhodně nepůjde. A to i kdyby byl odsouzen. Případ je totiž promlčen.
Ve vězení neskončil ze stejného důvodu jako předseda italské vlády ani Mills, který byl pro přijetí úplatku od Berlusconiho odsouzen v říjnu 2009 na čtyři a půl roku. Kasační soud loni v únoru rozsudek zrušil.
Nehrozí také, že by premiér nyní odstoupil z funkce a prezident Giorgio Napolitano vypsal předčasné volby, jak požaduje opozice i Berlusconiho někdejší spojenec, předseda parlamentu Gianfranco Fini.
"Včerejší rozhodnutí Ústavního soudu nemá absolutně žádný dopad na délku nynější legislatury," oznámil šéf kabinetu na stanici Canale 5, která je součástí jeho mediálního impéria. "Vláda bude pokračovat ve své práci, protože to poslední, co Itálie nyní potřebuje jsou předčasné volby.
Zfalšované účetnictví
Berlusconi se rovněž nemusí obávat, že by byl v dohledné době odsouzen v dalších dvou případech, které se táhnou již několik let. Je v nich obviněn z podvodu a krácení daní v souvislosti s právy na vysílání řady filmů z americké produkce, které koupila jeho společnost Mediaset.
Jak totiž prokázalo policejní vyšetřování, Mediaset a její dceřiná firma Mediatrade uváděly v daňových přiznáních výdaje, které ve skutečnosti vůbec neměly. Peníze, celkem asi sto milionů eur naopak skončily na Berlusconiho černých kontech v zahraničí.
Premiér odvolání zákona o imunitě vlády přisoudil tak jako obvykle nekalým aktivitám "rudých soudců" a ve svém pátečním vystoupení se označil za "nejpronásledovanějšího muže v dějinách".
Má pravdu. Proti žádnému předsedovi vlády nebylo vedeno tolik soudních procesů a žádný tak jako on nedokázal tak úspěšně unikat spravedlnosti.
Italská justice má nyní do roku 2015 čas, aby předsedu vlády v kauze Mediasetu odsoudila. Pak bude případ rovněž promlčen.
Nezničitelný Silvio
Fini, který v létě odešel s přibližně pětatřiceti poslanci z Berlusconiho strany Lid svobod, aby založil vlastní formaci Budoucnost a svoboda, se společně s levicovou Demokratickou stranou a centristy pokusil v prosinci vládě vyslovit nedůvěru.
Jeho snaha však vyšla naprázdno, poněvadž premiérovi se na poslední chvíli podařilo přesvědčit část přeběhlíků a nezařazených poslanců, aby jej v rámci "zachování stability země" podpořili.
Předseda menší opoziční formace Itálie hodnot, někdejší milánský prokurátor Antonio di Pietro, během parlamentní rozpravy premiéra obvinil, že poslance podplatil. Berlusconiho vláda přežila tehdy hlasování o tři hlasy.
Hlasování o nedůvěře čelí italksý premiér pravidelně a některá z nich v minulosti u vědomí toho, že má v parlamentu jasnou většinu, i sám organizoval s cílem prosadit zákony, které mu vyhovují.
Jeho tahanice se soudy teď mají další pokračování. V pátek milánská prokuratura potvrdila, že Berlusconiho vyšetřuje v souvislosti s obviněním, že v říjnu loňského roku intervenoval u policie ve prospěch mladistvé prostitutky, která se dopustila krádeže a která předtím za účast na jednom z premiérových opuletních večírků dostala sedm tisíc eur.