Topolánkův plán A: Za Berlusconim, do vedení firmy Enel

Sabina Slonková
8. 9. 2010 6:00
Bývalý premiér si dojednává práci v Itálii, rád by do vedení energetického gigantu
V ODS i vládě skončil, teď hledá štěstí v byznysu
V ODS i vládě skončil, teď hledá štěstí v byznysu | Foto: Ludvík Hradilek

Co je italský Enel

  • největší italská elektrárenská společnost
  • působí v řadě zemí, mimo jiné většinově ovládá Slovenské elektrárny
  • aktivní je především v jaderné energetice
  • staví dva bloky jaderné elektrárny Mochovce na Slovensku, podílí se na dostavbě francouzské elektrárny ve Flamanville, chystá atomovou elektrárnu v Kaliningradské oblasti
  • je také nejzadluženější energetikou v Evropě, zjara dluhy přesahovaly 50 miliard eur

Praha - Nikoli Mezinárodní energetická agentura, či exponovaný poradce na živnostenský list. Postem, o který v tuto chvíli nejvíc usiluje bývalý ministerský předseda a šéf ODS Mirek Topolánek, je místo ve vedení italské energetické společnosti Enel.

Podle zjištění Aktuálně.cz Topolánek v uplynulých měsících o své pozici ve firmě opakovaně vyjednával s jejími představiteli i lidmi kolem italského premiéra Silvia Berlusconiho. Poslední schůzka proběhla minulý čtvrtek.

Největší italská elektrárenská společnost Enel působí v řadě zemí, aktivně se angažuje zejména v jaderné energetice.

O tom, zda skutečně a na jakou pozici český expremiér v italském koncernu usedne, by mělo být jasno zhruba za měsíc.

"Do té doby má připravit svoji představu, jak by měl ve společnosti fungovat," uvedl vysoce důvěryhodný zdroj, který je s Topolánkovými úmysly obeznámen.

Mirek Topolánek své úsilí usednout ve společnosti Enel nekomentoval. Na zaslanou sms reagoval třemi slovy: "Bla, bla, bla."

Pro podporu za Ficem

Deníku Aktuálně.cz však vyjednávání s Italy potvrdil i další důvěryhodný zdroj z českého elektrárenského byznysu. Podle něj lidé z Topolánkova okolí navíc ještě před volbami na Slovensku jednali o podpoře pro jeho pozici v Enelu i s aparátem tehdejšího premiéra Roberta Fica.

Na Slovensko se vydali proto, že Enel coby většinový majitel Slovenských elektráren staví další dva bloky v tamní jaderné elektrárně Mochovce. Slováci sice do personální politiky Enelu nemají co mluvit, Robert Fico má ale historické dobré kontakty na Berlusconiho kabinet a jeho slovo tak mohlo Topolánkovi u Italů pomoci.

Plán B: energetická agentura

Angažmá v Enelu si bývalý premiér dojednává na vlastní pěst, jeho bývalí straničtí kolegové mu s tím nijak nepomohli.

Topolánkův nástupce Petr Nečas pouze oznámil, že bývalému premiérovi pomůže v obsazení postu v Mezinárodní energetické agentuře při OECD.

Jde však o pozici, kterou Topolánek podle informací Aktuálně.cz vede jako svůj "plán B". Vedení v Mezinárodní energetické agentuře se navíc obsazuje až příští rok.

Prioritou je ovšem podle jeho blízkých právě výše zmiňovaná Itálie.

S italským premiérem Silviem Berlusconim pojí Mirka Topolánka přátelské vztahy. V roce 2008 Topolánek ještě coby premiér například pobýval v Berlusconiho vile na Sardinii.

Na veřejnost se ale tato dovolená dostala až později, a to v souvislosti a nahatými fotografiemi, které zveřejnil španělský list El País. Berlusconi následně žertoval, že vilu prodá, protože už k němu Topolánek stejně nikdy nepřijede.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Odložená sezona formule 1 by mohla začít až v říjnu

Vedení formule 1 se připravuje na variantu, že koronavirem narušená sezona odstartuje až v říjnu. V rozhovoru pro server BBC to prohlásil technický ředitel mistrovství světa Ross Brawn s tím, že by se ročník mohl protáhnout i do příštího roku.

Mistrovství světa mělo začít v polovině března, ale úvodní závod v Austrálii byl stejně jako Velká cena Monaka kvůli pandemii koronaviru zrušen. Sedm následujících Grand Prix bylo odloženo a podle provizorního kalendáře je nyní nejbližším závodem Velká cena Francie, která by se měla jet 28. června.

Vedení šampionátu, který potřebuje odjet minimálně osm závodů, aby byl považován za plnohodnotné mistrovství světa, se však připravuje i na možnost říjnového startu. "Plány pro zbytek sezony se mění každý den, situace je dynamická a nestabilní. Nejzazším termínem je pro nás říjen," řekl Brawn.

Další zprávy