Itálie má "náhubkový" zákon. Šitý na míru Berlusconimu

Radim Klekner Radim Klekner
12. 6. 2010 15:45
Nová legislativa má více chránit soukromí Italů, tvrdí předseda vlády.

Řím - Opoziční italský deník La Repubblica vyšel v pátek s prázdnou titulní stránkou. Pouze uprostřed stálo ve žlutém rámečku nenápadné upozornění: "Náhubkový zákon zbaví občany práva na informovanost."

Téhož dne obsadili poslanci opozice v parlamentu vládní lavice a novináři začali unisono hovořit o stávce.

Další list uveřejnil hlavní zprávu dne pod titulkem, jenž užíval písma běžného za časů fašistického diktátora Mussoliniho.

Italskému premiéru Silviu Berlusconimu nestačilo, že si nechal přede dvěma lety schválit immunitu proti soudnímu vyšetřování.

Aby ukázal, kdo je v zemi pánem, prosadil teď také zákon, který výrazně omezuje policejní odposlechy. Médiím nová legislativa navíc pod vysokými pokutami zakazuje publikovat výňatky z nahraných rozhovorů.

Novinářům hrozí až tříleté vězení, vydavatelům platby ve výši 450 tisíc eur.

"Jsem mimořádně zneklidněn, první stránka La Repubbliky vyjadřuje také stav mé mysli," citovala internetová verze deníku bývalého premiéra za levicový Olivovník Romana Prodiho.

34 hlasování o důvěře

Předseda nynější vlády ovšem tvrdí, že smyslem zákona, který již schválil Senát a který snadno získá příslušnou podporu také ve Sněmovně, je omezit zásahy do soukromí Italů.

Berlusconi nedostává náhubek, pouze ošetření po útoku psychicky labilního muže, kterému se nelíbilo, jakým způsobem premiér řídí Itálii
Berlusconi nedostává náhubek, pouze ošetření po útoku psychicky labilního muže, kterému se nelíbilo, jakým způsobem premiér řídí Itálii | Foto: Reuters

Na základně soudních rozhodnutí uskutečňuje totiž policie podle jeho názoru "příliš mnoho" odposlechů.

Berlusconi tímto způsobem de facto neutralizoval loňské rozhodnutí Nejvyššího soudu, který zákon o imunitě označil za protiústavní. 

Soudní obsílky v korupčním případu britského právníka Davida Millse obviněném z toho, že od premiéra přijal v 90. letech úplatek, předseda vlády ignoruje s tím, že je "zaneprázděn výkonem své funkce".

Zákon podle vyšetřovatelů výrazně omezuje možnosti policie odhalit aktivity mafie. Z mafiánského spolčení byl ostatně před lety obviňován také sám Berlusconi, vyšetřovatelům se ale nikdy nepodařilo předložit proti němu dostatečné důkazy.

Právě přepisy nahrávek odposlechů hrály v řadě soudních procesů vedených proti osobě premiéra důležitou roli.

Berlusconi byl již několikrát odsouzen, odvolací soud nad ním ale vždy vynesl osvobozující rozsudek.

V roce 1990 se Berlusconi ocitl před soudem pro falešné svědectví v procesu proti zednářské lóži P2. Následně byl ale osvobozen na základě amnestie.

V 90. letech  nad ním byly ve dvou korupčních případech vyneseny tresty vězení v délce trvání dva a půl roku, Odvolací soud jej ale pokaždé osvobodil. Stejně tak dopadly soudní kauzy, v nichž byl premiér obviněn z nezákonného krácení daní a finančních podvodů.

Urychlené projednání zákona dosáhl Berlusconi tím, že jej spojil s hlasováním o důvěře. Od voleb v roce 2008, které vyhrála jeho formace Lid svobody, nechal tímto způsobem schválit celkem 34 legislativních úprav.

Veškerou kritiku na svoji adresu předseda vlády, který veřejným míněním snadno manipuluje pomocí jím kontrolovaných tří soukromých a jednoho veřejnoprávního kanálu, odmítá s poukazem, že se jedná o dobře organizovaná tažení "komunistů" a "rudých soudců".    

 

 

Právě se děje

Další zprávy