Berlín - Berlínské úřady zvažují možnosti, jak uzavřít mešitu ve čtvrti Moabit, ke které se zřejmě hlásil i předpokládaný atentátník Anis Amri. V pátek to sdělil berlínský radní Andreas Geisel, který má na starosti vnitřní záležitosti metropole.
O zákazu mešity, kterou bezpečnostní složky označují za centrum islámských radikálů, úřady jednaly už loni, k žádnému výsledku se ale nedobraly. Mešitu provozuje spolek Fussilet 33, který podle zpráv tajných služeb vybírá peníze pro teroristické hnutí Islámský stát (IS) a který zřejmě pro IS rekrutuje nové bojovníky. Stanice RBB ve čtvrtek uvedla, že osm hodin po pondělním atentátu policejní sledovací kamera Amriho zachytila u mešity.
Pro polského řidiče vyznamenání, pro rodinu důchod
Polská premiérka Beata Szydlová dnes oznámila, že se rozhodla poskytnout pozůstalým po zavražděném řidiči kamionu, vdově a synovi, speciální důchod. Polský řidič je považován za hrdinu, který patrně zabránil ještě většímu krveprolití. Po internetu už koluje petice, která od německé vlády požaduje, aby polskému řidiči udělila státní řád.
Sbírku zahájili i britští řidiči kamionů, její výtěžek má být věnován pozůstalým.
Německé úřady zatím dokončily identifikaci všech dvanácti obětí pondělního atentátu na vánoční trh v Berlíně, je mezi nimi šest žen a šest mužů. Vedle Češky v německé metropoli zahynuli také Polák, jehož kamion byl k útoku zneužit, Italka, Izraelka a osm Němců, napsal na svém webu deník Der Spiegel.
Mezi zhruba pěti desítkami zraněných jsou spolu s Němci také občané Izraele, Španělska, Británie, Maďarska, Finska a Libanonu. Zabitá Češka v Německu dlouhodobě pracovala. Podle české diplomacie se stala první českou obětí teroristického útoku v Evropě. Premiér Bohuslav Sobotka řekl, že se v Německu tragicky potvrdilo, že terorismus nezná hranice.