Berlín odmítl žádost NSA o spolupráci s německou rozvědkou

ČTK ČTK
6. 5. 2015 18:50
Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére ujistil, že německá Spolková zpravodajská služba BND nepomáhala NSA při průmyslové špionáži.
Foto: Thinkstock

Berlín - Americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) chtěla v roce 2008 posílit spolupráci při odposlouchávání s německou Spolkovou zpravodajskou službou (BND), Berlín to ale odmítl.

Po jednání parlamentního výboru pro kontrolu tajných služeb to novinářům řekl německý ministr vnitra Thomas de Maiziére. Nemá prý informace o tom, že by BND pomáhala NSA při průmyslové špionáži.

De Maiziére dnes vypovídal před parlamentním výborem, protože v letech 2005 až 2009 jako ředitel úřadu spolkové kancléřky zodpovídal za dohled nad německými tajnými službami.

Novinářům řekl, že Američané v roce 2008 žádali posílení spolupráce rozvědek obou zemí, zejména stáli o zrušení omezení, které BND zakazuje sledovat německé občany. Německá tajná služba posílení spolupráce nedoporučila, a proto Berlín podle de Maiziéra tento krok odmítl.

Na Merkelovou kvůli odposlechům útočí opozice

Ministr také uvedl, že nikdy nedostal od NSA žádný seznam lidí nebo firem, které americká tajná služba chtěla s podporou BND sledovat. Neměl prý ani informace o tom, že by se BND podílela na průmyslové špionáži ve prospěch NSA.

Německá média v dubnu přinesla informace, že BND poskytla Američanům na jejich žádost zpravodajská data až ve 40.000 případech týkajících se Evropy. Údajně šlo o IP adresy a mobilní telefonní čísla.

Podle všeho se NSA zajímala o evropský zbrojní koncern EADS, leteckého výrobce Eurocopter (nyní Airbus Helicopters) či o francouzské úřady.

Německá opozice nyní naléhá na kancléřku Angelu Merkelovou, aby poskytla parlamentu detailní informace o spolupráci BND s NSA. Merkelová slíbila, že bude před poslanci vypovídat, seznam cílů, na něž se NSA zaměřovala, však chce předat teprve po konzultaci s Američany.

Snowden otevřel veřejnou debatu o odposlouchávání

Téma odposlechů je v Německu velmi citlivé. V roce 2013 zveřejnil někdejší spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden dokumenty, které ukazovaly na rozsáhlé sledovací a odposlechové praktiky NSA.

Ze zveřejněných složek vyplynulo, že Američané sledovali i vrcholné evropské politiky, mimo jiné Merkelovou. Tato odhalení otřásla vztahy mezi Berlínem a Washingtonem.

Merkelová nicméně tento týden zdůraznila, že německé tajné služby budou pokračovat ve spolupráci s NSA. Stejně se dnes vyjádřil i de Maiziére, podle kterého je spolupráce s Američany důležitá pro německou bezpečnost. Ministr však připustil, že je nutno zajistit uměřenost při sledovacích aktivitách.

 

Právě se děje

Další zprávy