Pryč s velkými výletními loděmi. Italský ministr představil plán, jak ulevit Benátkám

Simone Radačičová Simone Radačičová
8. 8. 2019 18:32
Velké výletní lodě kotvící na dohled slavného náměstí Svatého Marka v Benátkách patrně brzy zmizí. Italská vláda vyslyšela žádosti nespokojených Benátčanů kritizujících enormní počet turistů i výletních plavidel a přijala konkrétní kroky, jak historickému městu ulevit.
Benátky, ilustrační foto.
Benátky, ilustrační foto. | Foto: Shutterstock.com

Italský ministr dopravy Danilo Toninelli z Hnutí pěti hvězd oznámil, že úřady postupně přesunou výletní lodě ze stávajících tras a kotvit budou jinde. Uvolnit by se měl hlavně nyní přeplněný kanál Giudecca u historického jádra Benátek, informoval britský deník Financial Times. 

Od září do konce roku bude část výletních lodí kotvit u terminálů Fusina nebo Lombardina, které leží dál od centra města. Od příštího roku se celkem třetina těchto plavidel k historickému centru města nedostane. 

Je to ale jen krátkodobé řešení, které zlepší situaci pouze částečně. Ministr plánuje do budoucna výletní plavidla z centra vykázat úplně. Vláda tak chystá, že časem uspořádá referendum o novém kotvišti pro velké lodě. Mohlo by se nacházet například ve městě Chioggia, které leží asi hodinu jízdy na jih od Benátek, nebo by se mohl využít stávající terminál Lido San Nicolo na ostrově Lido. 

Ministr Toninelli zároveň dodal, že se pokoušel najít řešení, aby se vyhnul "další invazi těchto plovoucích paláců v kanálu Giudecca a všem rizikům, která tato plavidla přináší".

Politik byl delší dobu pod tlakem, aby problém vyřešil. V červnu narazila do přístavního mola a malé jachty třináctipatrová výletní loď MSC Opera. V červenci pak během bouřky do nábřeží málem narazila další loď Costa Deliziosa, jež pojme až 3000 lidí.

Problém se jen přesune jinam

Proti ministrovu plánu se však postavil starosta Benátek Luigi Brugnaro, který proti velkým lodím dlouhodobě bojuje. Naopak chce, aby se přesunuly do průmyslové čtvrti Marghera nacházející se asi půl hodiny od centra Benátek. 

Ani místní aktivisté nejsou spokojeni. Myslí si, že ministr jen přesune problém z jedné části laguny do druhé. 

Benátčané protestují proti nadměrnému náporu turistů a hlavně pak velkým výletním lodím už několik let. Stěžují si, že najednou přivezou až několik tisíc návštěvníků, kteří zahltí historické centrum. 

Turisté z těchto lodí také příliš nepomáhají místní ekonomice - v Benátkách se zdrží jen několik málo hodin, nepřespávají tam ani příliš nechodí do restaurací, protože mají zaplacený veškerý servis na výletní lodi. 

Tato velká plavila dále znečišťují životní prostředí. Podle Evropské federace pro dopravu a životní prostředí mají Benátky třetí nejznečištěnější přístav v Evropě, na prvním místě skončila Barcelona a druhá pak Palma de Mallorca. 

Podle kritiků také vytváří velké vlny, které mohou ohrozit historické centrum. Odhaduje se, že každý rok ve městě zakotví asi 600 velkých plavidel. 

Starosta Benátek Brugnaro dokonce nedávno vyzval UNESCO, aby Benátky kvůli nim umístilo na seznam světového dědictví v ohrožení. 

Pod jeho vedením radnice plánuje zavést poplatek tři až deset eur za vstup do historického centra. Vztahovat se ale bude hlavně na návštěvníky, kteří přijedou na lodích. Od poplatku budou naopak osvobozeni turisté, kteří ve městě přespávají. Ti už totiž platí městskou daň. 

Benátky nejsou jediným italským městem, které trpí pod návaly turistů. I další zavádí různá omezení, která mají usměrnit návštěvníky a zlehčit život starousedlíkům. 

Vůbec naposledy tento týden Řím zakázal sedět na slavných Španělských schodech. Lidem, kteří nový zákaz poruší, hrozí pokuta 160 až 400 eur, tedy 4160 až 10 400 korun. 

V hlavním městě také platí zákaz pití alkoholu na ulicích po desáté večer nebo hrozí vysoké pokuty pro všechny, kteří se vykoupají ve fontánách. 

Florencie v části historického centra nedávno zakázala jíst nebo svačit na ulici. Vyšla tak vstříc tamních obchodníkům, kteří si stěžovali na nepořádek nebo na turisty, již při svačení blokovali schody či vstupy do obchodů. 

Italský národní park Cinque Terre zase zakázal nevhodnou obuv - balerínky nebo žabky - na trasách kolem tamního pobřeží. Hájí se tím, že v hornatém terénu se špatně obutí lidé mohou snadno zranit. 

Video z nehody: Výletní loď narazila v Benátkách do mola

Záběry z paluby: Výletní loď narazila v Benátkách do mola | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy