Podle přední běloruské opoziční političky Svjatlany Cichanouské však Pratasevič vystoupil na videu pod nátlakem.
Bezpečnostní složky ho zadržely poté, co běloruské úřady s pomocí stíhačky přinutily letadlo společnosti Ryanair na trase z Atén do Vilniusu přistát v Minsku. Ve vlasti opozičníkovi podle ruských médií hrozí 15 let vězení.
"Mohu prohlásit, že nemám žádné zdravotní problémy, včetně (obtíží) se srdcem ani jinými orgány," sděluje Pratasevič na videu, které se objevilo také například na běloruském provládním kanálu Žoltyje slivy.
Pratasevič měl na sobě tmavou mikinu, seděl za stolem a svíral ruce. V třicetivteřinovém záznamu dále řekl, že je ve vazební věznici v Minsku a že se k němu chovají maximálně korektně.
Věrohodnost videa ale zpochybnila na Twitteru běloruská opoziční politička Cichanouská. "Takhle vypadá Raman, když je pod fyzickým a duševním tlakem. Vyzývám k jeho okamžitému propuštění, stejně jako dalších politických vězňů," napsala Cichanouská.
The regime's propaganda channels posted a video of arrested Raman Pratasevich, saying that he is treated lawfully in the Minsk Detention Center №1. This is how Raman looks under physical and moral pressure. I demand the immediate release of Raman and all political prisoners. pic.twitter.com/zdolsbp6m5
— Sviatlana Tsikhanouskaya (@Tsihanouskaya) May 24, 2021
Nedlouho před zveřejněním videa mluvčí běloruského ministerstva vnitra na sociální síti Telegram prohlásila, že Raman Pratasevič je ve vazbě v Minsku, a popřela tak informace o jeho zdravotních problémech.
O možné hospitalizaci zadrženého novináře večer informoval například šéfredaktor běloruského opozičního portálu Nexta s odvoláním na Pratasevičovu matku. "Podle své matky je Raman Pratasevič v nemocnici v kritickém stavu - onemocnění srdce," uvedl na Twitteru Tadeusz Giczan.
Podle ruského listu Kommersant matka opozičního novináře o synově hospitalizaci informovala televizi Belsat s tím, že jí to sdělili zdravotníci. Dodala, že to může být pravda, jelikož její syn problémy se srdcem má, podotkl list.
Cichanouská ještě před vyjádřením ministerstva vnitra podle agentury Reuters uvedla, že není jasné, kde se Pratasevič nachází. Novinářům ve svém litevském exilu sdělila, že "existuje vysoká pravděpodobnost", že ho běloruské bezpečnostní složky "právě v tuto chvíli mučí".
Novináři nově nesmějí o protestech ani psát
Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko mezitím svým podpisem stvrdil změny v zákonech o médiích a hromadných akcích, které zpřísňují pravidla pro pořádání protestů a omezují práci žurnalistů. Novináři nově nesmějí informovat v reálném čase o nepovolených demonstracích. Nová právní norma také zakazuje zveřejňovat bez příslušného povolení v médiích a na internetu výsledky průzkumů mínění, které se týkají společensko-politické situace, uvedla agentura Belta.
"Zavádí se zákaz informovat v reálném čase o hromadných akcích, které porušují stanovená pravidla, s cílem (jejich) popularizace či propagování," oznámila podle Belty běloruská prezidentská kancelář k úpravě zákonu o hromadných akcích.
Změny v obou zákonech nabydou účinnosti za měsíc. Již nyní jsou ale v Bělorusku trestáni novináři, kteří informují o protestech. V únoru například běloruský soud poslal na dva roky za mříže dvě redaktorky televizní stanice Belsat, které byly zadrženy přímo při natáčení reportáže o protestní akci.