KGB novináře sledovala už v Řecku. Cestující "uneseného" letu líčí drama na palubě

Martin Novák Martin Novák
24. 5. 2021 13:12
Evropa je v šoku ze zatčení běloruského opozičního aktivisty Ramana Prataseviče a ze způsobu, jakým toho režim diktátora Alexandra Lukašenka dosáhl. Donutil přistát v Minsku letadlo mířící do Vilniusu. Z dostupných zdrojů rekonstruujeme, co přesně se v neděli odehrálo a co zatčení šestadvacetiletého Prataseviče předcházelo.
Stíhačka MiG-29 vzlétla k letounu Ryanairu. | Video: Reuters

Let společnosti Ryanair číslo 4978 měl startovat z Venizelosova letiště v Aténách v půl desáté dopoledne místního času. Bělorus Raman Pratasevič, jeden ze zakladatelů nezávislého informačního kanálu Nexta, se letadlem vracel do Vilniusu poté, co v Řecku trávil několik dní volna.

Když čekal ve frontě na letištní kontroly pasů a palubních vstupenek, přiblížil se k němu rusky hovořící muž a podle Prataseviče se pokoušel vyfotografovat pas a letenku, které držel v ruce. Opozičník to sdělil v textové zprávě jednomu ze svých kolegů, tuto informaci v pondělí zveřejnila Lukašenkova hlavní rivalka Svjatlana Cichanouská.

Stroj se 171 lidmi na palubě vzlétl na čas podle letového řádu. Mezi cestujícími bylo daleko nejvíce Litevců, celkem 94. Většinou šlo o lidi, kteří se vraceli z dovolené u moře. Letounem cestovali čtyři běloruští občané včetně Prataseviče. S opozičníkem letěla také jeho třiadvacetiletá ruská přítelkyně Sofia Sapegová, která studuje ve Vilniusu.

Za normálních okolností trvá let z Atén do Vilniusu zhruba tři hodiny, ale ve chvíli, kdy do přistání v litevském hlavním městě chybělo zhruba dvacet minut, pilot najednou změnil kurz. Oznámil cestujícím, že z technických a bezpečnostních důvodů musí přistát v běloruském Minsku.

Stíhačka u civilního letounu

Podle některých zdrojů vyprovokovali dva muži na palubě konflikt s posádkou a tvrdili, že je v letadle bomba. Litevští pasažéři, které po přistání ve Vilniusu vyzpovídal litevský server Delfi.lt, to ale popírají. Tvrdí, že nich takového se nestalo. Z toho vyplývá, že posádku informovala o teroristické hrozbě řídicí věž v Minsku.

"Žádný konflikt tam nebyl. Nikdo na nikoho nekřičel, nikdo nikomu nevyhrožoval. Nic se nestalo, dokud letadlo nezměnilo směr," cituje Delfi.lt pasažéra.

Tiskové oddělení běloruské prezidentské kanceláře uvedlo, že rozkaz k přistání v Minsku vydal osobně Alexandr Lukašenko. K letounu Ryanairu se přiblížila vojenská stíhačka MiG-29 a podle výpovědi svědků blízko minského letiště ještě helikoptéra Mi-24. Běloruské ministerstvo dopravy tvrdí, že nešlo o příkaz, ale že dispečer posádce pouze doporučil přistání v Minsku.

Jeden z litevských cestujících popsal agentuře Reuters, co se dělo, když kapitán ohlásil změnu kurzu a přistání v Minsku místo Vilniusu. "(Pratasevič) okamžitě vstal, otevřel prostor pro zavazadla nad sedačkami, vytáhl tašku a začal z ní vyndávat věci. Předával je ženě, která seděla vedle něj. Myslím, že udělal chybu. Jestli nechtěl, aby Bělorusům padly jeho věci a záznamy do rukou, měl je dát někomu jinému, cizímu," uvedl pasažér, kterého Reuters označuje jménem Mantas.

Vyděšený novinář

Další cestující agentuře sdělil, že se díval Pratasevičovi do očí a bylo vidět, že je velmi vyděšený. Podle představitelů běloruské opozice říkal letušce, že nemůže letět do Běloruska, protože je uprchlík a odsoudí ho tam k smrti. "Musíme tam letět, takový je předpis," odpověděla stevardka.

Když stroj přistál v Minsku, žádný tým na hledání bomby na přistávací ploše nebyl. Policie nechala cestující po jednom vystoupit. Prataseviče si vzal stranou jeden policista a policejní pes očichával jeho zavazadla.

Pak autobus všechny převezl do letištní haly. Opozičníka znovu oddělili a ostatní cestující viděli, jak si policista bere jeho pas a odchází s ním. "Čekali jsme v úzké chodbě tři hodiny, nemohli jsme ani na toaletu," cituje jednoho cestujícího litevský web Delfi.lt. Další řekli, že se k nim personál letiště choval slušně, ale neříkal nic kromě věty, že brzy odletí domů.

Podle oznámení litevské policie nepokračovalo po několika hodinách v cestě z Minsku do Vilniusu pět pasažérů. Kromě Prataseviče a jeho přítelkyně další tři lidé. Irská vláda má podezření, že se jednalo o pracovníky běloruské KGB, kteří se podíleli na sledování a zatčení novináře (Ryanair je irská společnost).

Ruský nezávislý deník Novaja Gazeta napsal ve své analýze, že běloruská KGB dopředu věděla o rezervaci letenky Prataseviče na tento let zřejmě díky údajům, které o pasažérech na jednotlivých letech dostávají letiště, nebo jednoduše ze sociálních sítí od někoho, kdo Prataseviče zná a věděl, odkdy dokdy bude v Řecku.

Video: Obří demonstrace v Bělorusku

K incidentu došlo v den, kdy Bělorusové až do noci protestovali v metropoli a dalších městech proti tomu, že se Alexandr Lukašenko nechal inaugurovat. | Video: Twitter/euroradio.fm, Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy