Mami, nechci žít. První země říká ano dětské eutanazii

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 13. 12. 2013 12:46
Pokud návrh projde i dolní komorou, stane se Belgie první zemí, která eutanazii neomezí věkem.
Pozná dítě, kdy je lepší ukončit vlastní trápení?
Pozná dítě, kdy je lepší ukončit vlastní trápení? | Foto: Aktuálně.cz

Brusel - Belgie má nakročeno k tomu, aby znovu posunula definici liberální společnosti.

Horní komora parlamentu rozhodla, že právo na dobrovolné ukončení života náleží i malým dětem.

Jedenáct let poté, co Belgičané umožnili eutanazii nevyléčitelně nemocným dospělým, totiž Senát schválil změnu zákona, která takové právo přiznává i lidem mladším osmnácti let.

Výsledek pátečního hlasování byl jednoznačný. Pro bylo 50 senátorů, proti 17.

Nyní norma míří do dolní komory parlamentu, přičemž její stoupenci doufají, že projde ještě před květnovými volbami.

Rodiče musí souhlasit

Páteční "ano" znamená, že by se nevyléčitelně nemocné děti v posledních stadiích choroby mohly samy rozhodnout, že už dál nechtějí žít. Jejich přání však budou muset posvětit rodiče a psycholog, který posoudí, že je malý pacient schopen fatální rozhodnutí dostatečně zvážit.

"Je to důležitý krok, nejen pro děti, ale také pro lékaře, kteří se dostávají do takových situací," řekl deníku The Guardian jeden z předkladatelů zákona Jean-Jacques De Gucht ze strany Otevřených vlámských liberálů a demokratů.

Deprese stačit nebudou

Na rozdíl od dospělých ale děti nebudou moci žádat o dobrovolné ukončení života z psychických důvodů (například dlouhodobých těžkých depresí), upozornil CNN Kenneth Chambarae z Bruselské svobodné univerzity.

Pokud zákon projde i dolní komorou parlamentu, stane se Belgie první zemí na světě, která zruší věkovou hranici pro právo na eutanazii.

Dobrovolný odchod ze života už mohou zvolit nezletilí v Nizozemsku. Tam však zákony pamatují pouze na děti starší dvanácti let. Od roku 2002, kdy je něco takového možné, tuto možnost využilo pět pacientů.

Také v Belgii by s největší pravděpodobností bylo podobných případů minimum. Chambarae z Bruselské svobodné univerzity ale vysvětluje, že jde především o to, aby děti nebyly diskriminovány.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 55 minutami

V Česku se nakazily covidem přes čtyři miliony lidí, tempo výrazně zpomalilo

V pondělí bylo potvrzeno 2958 nových případů covidu, o 482 méně než o týden dřív. Počty nakažených v mezitýdenním srovnání klesají 12. den v řadě.

Počet potvrzených případů covidu-19 v Česku od začátku epidemie na jaře 2020 přesáhl čtyři miliony. V dalších více než 291 tisících případech mají hygienici podezření na opakovanou nákazu novým typem koronaviru. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví. Od začátku epidemie zemřelo v Česku 40 587 lidí pozitivně testovaných. Podle dříve zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) byl covid v loňském roce nejčastější příčinou úmrtí.

První případy nákazy covidem byly v Česku potvrzeny 1. března 2020. Od té doby testy odhalily 4,002.616 nakažených, z nichž zhruba 3,95 milionu se již uzdravilo. V téměř 291 500 případech existuje podezření na opakovanou nákazu. Takzvané reinfekce ministerstvo eviduje zvlášť, a nejsou proto zahrnuty v souhrnném počtu více než čtyř milionů nově potvrzených případů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy