Šéf firmy, která vyráběla vadné silikony, dostal 4 roky

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 10. 12. 2013 11:51
Závadné výrobky byly implantovány do těla 300 000 pacientek v 65 zemích včetně Česka.
Muž, který je za celý skandál zodpovědný - majitel PIP Jean-Claude Mas na nedatovaném policejním snímku.
Muž, který je za celý skandál zodpovědný - majitel PIP Jean-Claude Mas na nedatovaném policejním snímku. | Foto: Reuters

Marseille - Zakladatel francouzské společnosti Poly Implant Prothese (PIP), která při výrobě prsních implantátů nahrazovala zdravotnický materiál levnějším průmyslovým silikonem, odešel od soudu se čtyřletým trestem vězení.

Soudce vyhověl žádosti prokuratury a poslal 74letého Jeana-Clauda Mase za mříže, přestože se v dubnu operovaným ženám omluvil a v závěrečné řeči opět zopakoval, že gel pro implantáty nebyl jedovatý ani nijak nebezpečný.

Levnější a méně odolný průmyslový silikon byl nicméně použit až v 80 % implantátů, čímž francouzský výrobce ušetřil miliony eur. Krom vězení za to teď musí Mas zaplatit ještě 75 tisíc euro pokuty, což jsou v přepočtu více než dva miliony korun.

Spolu s ním byli k podmínečným trestům odsouzeni další tři členové někdejšího nejužšího vedení firmy. Bývalý generální manažer společnosti Claude Couty odešel od soudu s tříletým trestem, ředitel oddělení kontroly kvality Hannelore Font a šéf výroby Thierry Brinon dostali roční respektive 18měsíční podmínku.

5 tisíc žalobkyň

Skandál s nebezpečnými prsními implantáty propukl v roce 2011, kdy se ukázalo, že byly implantovány do těla 300 tisíc pacientek v 65 zemích včetně České republiky závadné a potenciálně nebezpečné výrobky. Ke společné žalobě se připojilo přes pět tisíc poškozených žen, což z případu udělalo jednu z největších soudní kauz v historii francouzské justice.

"Cítila jsem se, jako by ve mně tikala časovaná bomba. Když jdete k doktorovi a on vám dá lék, neptáte se ho, jestli je bezpečný. Prostě předpokládáte, že je. Představa, že v sobě mám kus matrace a bůh ví čeho ještě, je prostě odporná," svěřila se CNN před začátkem procesu jedna z poškozených další oběť Rowena Mackintoshová.

Žaloba prokázala více než 4100 protržených voperovaných náhrad a 2700 žen, u kterých vyvolaly implantáty záněty.

Objevily se i dohady, že podporují vznik rakoviny, což se ale zatím nepotvrdilo. V Česku mělo implantáty PIP přes 2000 žen. Ministerstvo zdravotnictví jim doporučilo výměnu a valná většina žen ji podstoupila.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Bauer končí se svým týmem, soustředí se na trénování polských lyžařů

Tým Lukáše Bauera po sedmi sezonách v seriálu dálkových běhů na lyžích Ski Classics končí. Medailista z olympijských her a mistrovství světa se rozhodl soustředit na trénování polské mužské reprezentace, kterou vede už dva roky.

"Došel jsem k názoru, že ta kombinace není pro tým prospěšná, byť jsem na začátku věřil, že se podaří skloubit obojí. Nebylo to ale optimální a než přežívat, tak jsem se rozhodl činnost týmu ukončit - i s ohledem na úspěšnou historii. Nezavírá se mi to lehce, ale než lpět na něčem, co sám brzdím, je lepší to pro tuhle chvíli ukončit. Jestli je to konec definitivní, nebo půjde jen o přerušení, ukáže budoucnost," uvedl Bauer v tiskové zprávě.

Další zprávy