Živě: Vydržíme, zní Kyjevem. Visí nad ním ale strach

Martin Novák Petr Jemelka Martin Novák, Petr Jemelka
11. 12. 2013 21:34
Reportér Aktuálně.cz se poprvé přihlásil z náměstí Nezávislosti.
Dav zatlačil policii před radnicí do autobusů.
Dav zatlačil policii před radnicí do autobusů. | Foto: Reuters

Kyjev - Na náměstí Nezávislosti proudí davy. Jdou z práce. Podpořit ty, kteří v noci odolali náporu policejních těžkooděnců a uhájili baštu protirežimního odporu.

Obávané oddíly Berkut není vidět. Z postranních ulic sem ale doléhá jejich válečný dupot. "Dupou, aby se zahřáli. Je tu minus deset," hlásí reportér Aktuálně.cz Martin Novák, který zhruba před dvěma hodinami přistál na kyjevském letišti.

Barikády, jež pořádkové jednotky v noci rozebraly, už zase stojí. "Jsou 2 až 3 metry vysoké a lidi je staví ze všeho možného - ze dřeva, cihel, z aut," popisuje.

Prezident Viktor Janukovyč ve středu odpoledne vyzval všechny strany ke společnému jednání. Reakce z táborů opozice zatím nepřišla; lidé se na náměstí Nezávislosti dále radují z porážky, kterou uštědřili policejní síle.

Zároveň mají strach. "Bojí se Berkutu," popisuje Martin Novák.

Překvapení ze tmy

Není divu. V Kyjevě byla středa, dvě hodiny po půlnoci. Silně mrzlo, a tak na náměstí Nezávislosti hořelo jen pár ohňů, u nichž postávaly malé skupinky lidí.

Vlastně jen hrstka demonstrantů, která zbyla ze statisícových davů.

Video z policejního zásahu
Video z policejního zásahu | Video: YouTube.com

Vtom se k jejich stanovému městečku začali blížit ukrajinští těžkooděnci. Utvořili řetěz a snažili se prozápadní demonstranty násilím vytlačit z centra několik týdnů trvajících nepokojů.

Ortodoxní duchovní v emotivních momentech pronášeli modlitby, někteří lidé zpívali národní hymnu.

Reportérka agentury AP Maria Danilovavová byla svědkem toho, jak se jeden z demonstrantů v 11stupňovém mrazu vysvlékl do půl těla, klekl si před policisty a prosil: "Přestaňte, jsme jeden národ!"

"Celé to bylo absurdní. Zásah začal v době, kdy na pódiu vystupovali přední ukrajinští umělci. Docházelo k menším šarvátkám, policie prý několikrát použila slzný plyn, demonstranti zase po policistech házeli kusy plastových vánočních stromků, jež byly na náměstí Nezávislosti rozestaveny," hlásí z Kyjeva reportérka Russia Today Irina Galušková.

Oběti nejsou. Zatím

Ukrajinská agentura Interfax píše, že policie zadržela osm demonstrantů a několik protestujících utrpělo zranění.

Podle ministerstva vnitra bylo ošetřeno i deset policistů. Několika tisícovkám příslušníků pořádkových jednotek se nakonec demonstranty podařilo částečně vytlačit a rozebrat i některé barikády a stany.

Ale ne na dlouho: z náměstí a přilehlých ulic se ve středu dopoledne stáhli.

Ještě předtím - nad ránem - se asi 150 ukrajinských policistů "přikradlo" ve čtyřech autobusech k budově kyjevské radnice, kterou od neděle kontrolují nacionalisté z radikální strany Svoboda.

Policisté nejdřív blokovali vchody, pak je však obklíčily tisíce lidí. Mnozí z nich se o událostech z noci dozvěděli z ranních zpráv. A rozhodli se přijít na pomoc.  

Odpoledne už lídr opoziční strany UDAR, bývalý mistr světa v boxu Vitalij Kličko, do davu vítězoslavně volal: "Vyhráli jsme, protože naše vůle byla silnější!"

Kličko i ostatní Ukrajinci, kterým není po chuti politika prezidenta Viktora Janukovyče, ale vědí: protesty v Kyjevě ještě zdaleka nekončí. I po dílčím vítězství může přijít tvrdá prohra.

Před domem odborů, kde opozice vytvořila takzvaný štáb národního odporu, proto odpůrci "systému Janukovyč" staví nové barikády. A to i uvnitř budovy - aby policie nedobyla byť jediné patro.

USA zvažují sankce proti Janukovyčovi

Americké ministerstvo zahraničí po silovém zásahu ukrajinské vlády proti demonstrantům zvažuje veškeré možnosti reakce včetně sankcí.

"Veškeré politické možnosti včetně sankcí jsou na stole, i když očividně jen ve stadiu zvažování," uvedla mluvčí mluvčí ministerstva Jennifer Psakiová, aniž by charakter případných sankcí upřesnila. "Rozhodnutí ještě nepadlo, sankce jsou ve hře. O detailech nebudu mluvit," konstatovala. Reagovala tak na zprávy z Kyjeva o opakovaných akcích ukrajinských pořádkových sil proti demonstrantům v centru města.

Spojené státy už dříve kritizovaly režim prezidenta Viktora Janukovyče za nasazení těžkooděnců proti pokojným demonstracím. Jejich účastníci volají po obnovení asociačních rozhovorů s Evropskou unií, které Janukovyč na nátlak Moskvy přerušil. Opozice žádá demisi vlády i rezignaci samotného prezidenta.

Z řad ukrajinské opozice se ozývají hlasy volající po sankcích západních států vůči Janukovyčovi a jeho spolupracovnících. Prohlášení Psakiové je první známkou toho, že USA možnost takového kroku reálně zvažují.

V Kyjevě od úterý pobývá náměstkyně ministra zahraničí USA Victoria Nulandová, která ve středu ráno přišla na centrální náměstí Nezávislosti demonstranty osobně podpořit. Ministr zahraničí John Kerry minulý týden nepřijel do Kyjeva na ministerskou schůzku Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, očividně kvůli odmítavému postoji Janukovyče k integraci s Evropou.

Evropská unie zatím o sankcích proti ukrajinskému vedení nehovoří. Zásah policie proti demonstrantům Brusel odsoudil jako politováníhodný a šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová prohlásila, že po noční policejní akci bude cesta k dohodě složitější.

Podle zpráv z Evropského parlamentu ale v EU nepanuje jednota v tom, jakou politiku vůči ukrajinskému vedení zvolit. Podle některých europoslanců by EU nyní měla hrát spíše roli zprostředkovatele a Brusel by se měl zamyslet nad tím, zda neuvolnit vízový režim s Ukrajinou.

Aktuální situaci na Ukrajině můžete sledovat živě ZDE
Aktuální situaci na Ukrajině můžete sledovat živě ZDE | Video: YouTube.com
 

Právě se děje

Další zprávy