Země nyní zařadí zabití ženy za to, že je žena, vraždy ze cti a další genderově podmíněné násilné činům do samostatného místa v trestním zákoníku.
Nová legislativa ukládá policii, státním zastupitelstvím a dalším institucím posuzovat vraždy žen jako specifické zločiny, ne jen coby součást množiny násilných trestných činů jako doposud. Součástí návrhu je soubor doporučení pro kriminalisty, jak takzvané femicidy vyšetřovat, a také povinnost pro stát vést - a zveřejňovat - statistiky a trendy o nich.
V přístupu k femicidě je Belgie na špici mezi evropskými státy. Řada jich násilí na ženách monitoruje a snaží se potírat, dosud ale žádná země neudělila femicidě samostatné místo ve svém trestním zákoníku. Trestní sazby za vraždu nový zákon nijak nemění.
Femicid se nejčastěji dopouštějí partneři a bývalí partneři žen, přesné číslo a rozsah fenoménu ale dosud sledovaly v Belgii hlavně neziskové organizace, nikoliv státní instituce. S návrhem zákona přišla mladá belgická politička, státní tajemnice pro rovné příležitosti za zelené Sarah Schlitzová. Ta si od něj slibuje právě systémovější přístup země k tomuto fenoménu.
"Považuji to za důležitý krok. Už jen tím, že násilí na ženách správně pojmenujeme, si uvolňujeme ruce k tomu ho včas podchytit a potírat," řekla Schlitzová po schválení jejího návrhu vládou. Nyní normu posoudí belgičtí poslanci federálního parlamentu.
Zákon definuje femicidu jako vraždu ženy kvůli jejímu pohlaví a rozlišuje několik typů. Vedle "intimní femicidy" - zmíněného zabití rukou současného nebo bývalého partnera - belgický zákon postihuje také takzvané vraždy ze cti, kdy nejčastěji otec zabije svoji dceru kvůli tomu, že měla sexuální styk před sňatkem.
Návrh zahrnuje ale i další kulturně a nábožensky podmíněné zločiny, například úmrtí v důsledku ženské obřízky, zašití poševního vchodu a dalšího poškození ženských pohlavních orgánů.
K těmto praktikám dochází nejčastěji v konzervativních muslimských komunitách mimo Evropu, několik případů ročně ale zaznamenává i multikulturní Belgie. V bývalé koloniální zemi žije početná komunita Konžanů, největší menšinu tvoří Maročané.
Nový belgický zákon přivítaly organizace bojující za práva a ochranu žen, zejména i v Česku známé centrum Rosa. Server iRozhlas nedávno připomněl, že ani v tuzemsku nemají femicidy samostatné místo v trestním právu a policie o nich nevede zvláštní statistiku. Vraždy žen z nenávisti zde počítá "ručně" právě Rosa, která dlouhodobě volá po změně pohledu na femicidy.
Podobnou cestou jako Belgie se chystají vydat Francie a Nizozemsko. Zejména ve Francii byly femicidy v posledních letech na vzestupu na pozadí všeobecného nárůstu domácího násilí v době covidových uzávěr. Před dvěma lety takto zemřelo ve Francii přes 150 žen. Francouzská vláda přijala speciální akční plán k předcházení těmto typům vražd a chystá se i samostatná zákonná úprava femicidy.