Zemřela Zrůda z Arden. Sériový vrah dívek děsil Belgii, s únosy mu pomáhala manželka

Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková
12. 5. 2021 11:41
Francouz Michel Fourniret strávil posledních osmnáct let života za mřížemi. Na začátku týdne zemřel ve vězeňském špitále v Paříži ve věku 79 let, pravděpodobně na selhání srdce. Sériový vrah Fourniret byl známý jako "Zrůda z Arden".
Ve věku 79 let zemřel jeden z nejznámějších francouzských sériových vrahů Michel Fourniret. | Video: Reuters

Oznámení o jeho smrti přijaly Francie a také Belgie se smíšenými pocity. Fourniret byl usvědčený sériový vrah, který se v 90. letech přestěhoval do Belgie a v obou sousedících zemích mezi lety 1987 a 2003 znásilnil a usmrtil jedenáct žen. Více než polovina z nich byly nezletilé dívky.

Francis Brichet, otec jedné z obětí Michela Fournireta.
Francis Brichet, otec jedné z obětí Michela Fournireta. | Foto: ČTK

K posledním dvěma vraždám se Fourniret přiznal až před třemi lety a právě v těchto týdnech se chystal nový soudní proces, na který čekaly rodiny obětí. Ten ale s jeho smrtí padá. Dosud také nebyla nalezena těla dvou dalších žen, k jejichž zabití se doznal, a jeho jméno padlo i v souvislosti s nevyjasněným zmizením několika dalších dívek mezi Francií a Belgií.

Fourniretovy činy ale zejména pro Belgičany nebyly ničím novým. Nápadně připomínaly starší příběh z 90. let, kdy zemi děsilo odhalení pedofilní sítě okolo Marca Dutrouxe, který sexuálně zneužil několik dívek a čtyři z nich zabil.

Stejně jako v případě Dutrouxe také Fourniretovi pomáhala jeho manželka. Monique Olivierová byla sama v minulosti trestaná a s Fourniretem se poznali v 80. letech v době, kdy mu končil výkon trestu za méně závažné činy. Podle její výpovědi se dohodli, že ona mu pomůže shánět oběti a on výměnou zabije jejího bývalého manžela.

Zatímco z vraždy exmanžela sešlo, společné vyhledávání obětí fungovalo celé roky. Fourniret vypověděl, že ke svému životu potřeboval "alespoň dvě panny ročně", a proto se zaměřoval na mladé ženy a dívky, u kterých byla vysoká pravděpodobnost, že ještě neměly sexuální styk.

Oběti hledal s manželkou i malým synem

Past zpravidla vypadala tak, že Fourniret oslovil dívku ze svého auta a předstíral, že je profesor, který potřebuje poradit s cestou k místní škole. Jeho žena Monique často seděla vedle něj, občas i s jejich malým synem na klíně, což mělo dívky uklidnit a vzbudit u nich důvěru.

Když manželé oběť nalákali do auta, Fourniret ji omráčil, sexuálně zneužil a poté většinou uškrtil. Monique Olivierová měla před znásilněním ještě často na příkaz svého muže kontrolovat dívkám genitálie, jestli jsou skutečně panny.

S těly zacházel vrah různě, některá zakopal v parku patřícímu k zámku Sautou, usedlosti z 19. století ležící uprostřed hustých ardenských lesů na severu Francie. Fourniret panství koupil za peníze, které ukradl jinému lupiči - manželka zloděje byla jednou z Fourniretových obětí. Kvůli tomuto sídlu, a protože se většinu života pohyboval v ardenské oblasti na pomezí Francie a Belgie, se mu začalo přezdívat "zrůda z Arden".

Zámek Sautou, sídlo Michela Fournireta.
Zámek Sautou, sídlo Michela Fournireta. | Foto: ČTK

Dlouho se mu dařilo unikat vyšetřovatelům, ačkoli policie opakovaně zvonila u jeho dveří. Zlom přišel v roce 2003, kdy Fourniret jel po okreskách nedaleko města Namur na jihozápadě Belgie a z okýnka auta upoutala jeho pozornost dívka, která kráčela podél cesty.

Poslední únos

Třináctiletá Marie-Ascension šla zrovna z vyučování, když u ní zastavil neznámý muž. Byl sám a zeptal se jí na cestu k místní škole. Řekla mu směr, přisednout si k němu do auta ale odmítla. Michel Fourniret měl v té chvíli nasadit profesorský tón a říct jí, že to "není dobře, takhle nedůvěřovat lidem". Dívka si to tedy rozmyslela a do auta nasedla.

Tam měl následovat obvyklý scénář. Fourniret mladou Belgičanku omráčil a hodil dozadu do auta. Zhruba po deseti kilometrech jízdy se však dívka probrala, a když auto zastavilo na semaforech, dveře dodávky otevřela, vyskočila ven a začala utíkat.

Po několika desítkách metrů skočila do cesty protijedoucímu autu, nastoupila do něj a podruhé se narodila.

Fourniret se mezitím otočil, zřejmě aby dívku dohnal, a obě auta se minula v protisměru. Tentokrát byl pohotový řidič vozu, když si zapamatoval Fourniretovu espézetku a nahlásil ji policii. Michel Fourniret byl i s manželkou ještě ten den zatčen.

Dlouho své činy zapíral, usvědčila ho však po roce výslechů jeho manželka, když výměnou za nižší trest začala spolupracovat s vyšetřovateli. Dostala 28 let vězení s možností zkrácení trestu, Fourniret doživotí, v dalším procesu potvrzené, bez možnosti odvolání.

Video: Sériové vrahy nejčastěji motivuje sex. Nejtěžší je odhalit ty, které to baví, říká psychopatolog

Masovým vraždám lze těžko předcházet, nejtěžší je odhalit vrahy z nadšení, které to baví, říká psychopatolog Andrej Drbohlav. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 5 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy