Vídeň - Jednoho z největších hudebních géniů všech dob a autora proslulé Deváté symfonie Ludwiga van Beethovena zabil jeho osobní lékař.
Otrávil ho nechtěně olovem, které mu ve vysokých dávkách ordinoval v soli a plackách.
Tvrdí to rakouský patolog Christian Reiter, který zkoumal ostatky skladatele a probíral se rovněž záznamy o posledním roce Beethovenova života.
Skladatel zemřel v sedmapadesáti letech v roce 1827. Byl vážně nemocný: trpěl cirhózou jater.
O cirhóze lékař nevěděl
Jeho lékař Andreas Wawruch nevědel o jeho postižených játrech a podával mu sůl a placky s vysokým obsahem olova. Zdravý člověk by to zřejmě přežil, ale ne muž s cirhózou jater.
Beethoven na Aktuálně.cz
- Podívejte se na video: Po 100 letech nalezen neznámý Beethovenův rukopis
"Těžko to Wawruchovi vyčítat. O nemocných játrech Beethovena nemohl vědět," soudí vídeňský patolog.
Reiter ze vzorku vlasů zjistil, že obsah olova se prudce zvýšil vždy, když skladatel navštívil svého lékaře.
Beethoven si na prudké, nesnesitelné bolesti žaludku stěžoval už od mládí. Když mu bylo devětadvacet let, napsal dokonce bratrovi dopis o tom, že už nemůže dál a uvažuje o sebevraždě.
O tom, že skladatelovo tělo obsahovalo velké množství olova, už před časem informoval tým amerických patologů z Chicaga. Zjistil to rozborem části jeho lebky.
Možná nákaza i z vody či vína
Dříve se soudilo, že se Beethoven "nakazil" olovem pouze ze závadné vody z potrubí nebo z vína. Jeho zdravotní i psychické problémy jsou dávány do souvislsoti právě s otravou.
"Nové důkazy jsou dost průkazné. Vypadá to, že Beethovena skutečně zahubila léčba v posledních měsících jeho života," uvedl pro agenturu AP americký patolog Bill Walsh, který ostatky skladatele zkoumal.
Beethoven již dlouho před svojí srmtí ohluchl a ve své obě byl proslulý neurvalým, až agresivním chováním.