Černé pytle s mrtvými těly i trosky paraglidu. Pohled do kibucu, kde vraždil Hamás

ČTK ČTK
15. 10. 2023 14:25
Kibuc Kfar Aza je mikrokosmem prvních několika dnů války a také by mohl být náznakem toho, co bude následovat, popsal zpravodajský web BBC. Do úterního rána se v kibucu, který je jednou z izraelských osad u hranice s palestinským Pásmem Gazy, ještě bojovalo. Až poté mohla izraelská armáda začít odvážet těla obyvatel, které Hamás pozabíjel poté, co v sobotu pronikl do Izraele.
Izraelští vojáci v kibucu Kfar Aza vynášejí mrtvé tělo.
Izraelští vojáci v kibucu Kfar Aza vynášejí mrtvé tělo. | Foto: Reuters

Vojáci, kteří strávili většinu úterý v troskách kibucu vyzvedáváním těl zabitých civilistů, řekli, že na místě došlo k masakru. Předpokládá se, že se zabíjení odehrálo v prvních hodinách sobotního útoku.

Izraelská armáda byla zaskočena a do kibucu se jí podařilo dostat po 12 hodinách, popsal BBC Davidi Ben Zion, zástupce velitele výsadkářů 71. jednotky.

"Díky bohu jsme zachránili životy mnoha rodičů a dětí," řekl. "Bohužel, někteří byli popáleni zápalnými lahvemi. Bojovníci Hamásu jsou velmi agresivní, jako zvířata," dodal.

Ben Zion poznamenal, že ozbrojenci z Hamásu zabíjeli rodiny, včetně dětí, a označil je za "džihádistickou mašinérii, která zabíjí všechny, neozbrojené, normální občany, kteří se jen chtěli nasnídat". Podle vojáka byly některé z obětí sťaty.

"Zabili je a některým usekli hlavy, je to strašný pohled… Musíme si pamatovat, kdo je nepřítel a co je naším posláním, kvůli spravedlnosti, kde je správná strana, a celý svět musí stát při nás," řekl Ben Zion.

Další voják ukázal na zkrvavený fialový spacák, z něhož koukal oteklý palec u nohy. Žena pod spacákem byla podle vojáka zabita a sťata na své předzahrádce. Několik metrů od tohoto místa leželo zčernalé a oteklé tělo ozbrojence Hamásu.

Události, které se staly v kibucu Kfar Aza, jsou dalším z rostoucího počtu důkazů svědčících o válečných zločinech spáchaných ozbrojenci Hamásu, upozorňuje BBC. Hamás obyvatele kibucu překvapil stejně jako sousední obce.

První linii obrany kibucu představovali strážci, obyvatelé s vojenskou zkušeností, kteří hlídkovali po obvodu. Byli zabiti v boji s útočníky. Těla se nalezla u jejich pozic v centrální části kibucu. Stejně jako ostatní izraelské oběti byla zabalena do černých pytlů a odnesena na nosítkách na parkoviště, kde čekala na vyzvednutí.

Obyvatelé izraelských pohraničních obcí očekávali pravidelné raketové útoky poté, co Hamás v roce 2007 převzal kontrolu nad Pásmem Gazy. Nebezpečí přijali jako cenu za život na venkově v semknuté komunitě, která v sobě stále nesla stopy pospolitého ducha prvních sionistických osad.

Obyvatelé se těšili dobré životní úrovni

Obyvatelé Kfar Azy a dalších izraelských obcí podél hraničního plotu s Pásmem Gazy se těšili dobré životní úrovni navzdory hrozbě raket Hamásu. Betonové kryty nikdy nebyly od domů, trávníků a volných prostranství vzdáleny dále než pár kroků. Všechny domy v kibucu měly zabezpečenou místnost, venkovní terasy, grily, dětské houpačky. Venku vlál čerstvý vzduch.

Nikdo si však nepředstavoval, že by Hamás mohl prolomit izraelskou obranu a zabít tolik lidí, ať už zde ve Kfar Aze, nebo jinde v Izraeli. Zděšení a hněv Izraelců se mísily s nedůvěrou, že stát a armáda selhaly při plnění své základní povinnosti chránit své občany, napsal web BBC.

Těla mrtvých ozbrojenců Hamásu, kteří tolik Izraelců zabili, hnila na slunci a ležela odkrytá na místech, kde byli zabiti, v křoví, v příkopech a na prostranstvích v kibucu. Poblíž těl se nacházely motocykly, na kterých vtrhli do kibucu poté, co prorazili hraniční plot. Jsou tam i trosky paraglidu, který ozbrojenci použili k přeletu z Pásma Gazy.

Když se novináři BBC ráno blížili ke vchodu do kibucu Kfar Aza, stály po jeho obvodu stále stovky izraelských vojáků. Velitel dával rozkaz k palbě na budovu v Pásmu Gazy. Téměř okamžitě začala palba z automatických zbraní, která směřovala přes hranici do Gazy. Z té se mezitím neustále ozývalo hluboké dunění leteckých úderů.

Izrael po sobotním zabití tolika občanů prožívá podle BBC kolektivní trauma. V Gaze jsou však také zabíjeny stovky civilistů. Mezinárodní humanitární právo jasně říká, že všichni bojovníci musí chránit životy civilistů, připomíná zpravodajský web s tím, že je jasné, že zabití stovek civilistů útočníky Hamásu je závažným porušením válečného práva. Izraelci odmítají jakékoli srovnání mezi způsobem, jakým Hamás zabíjí civilisty, a tím jak umírají palestinští civilisté při jejich náletech.

Boj za hodnoty a kulturu

Generálmajor Itai Veruv, který se chystal odejít do důchodu, ale nyní musel vést boj o znovudobytí kibucu, trval na tom, že Izrael dodržuje své závazky vyplývající z válečného práva.

"Jsem si jist, že bojujeme za naše hodnoty a kulturu… budeme velmi agresivní a velmi silní, ale zachováme si své morální hodnoty. Jsme Izraelci, jsme Židé," řekl.

Veruv důrazně odmítl, že by Izrael přestal dodržovat své závazky plynoucí z válečného práva. Lze však předpokládat, že s rostoucím počtem mrtvých palestinských civilistů bude Izrael čelit čím dál silnější kritice.

Pohled do Kfar Azy tak může být vodítkem budoucího vývoje. Zpravodaj BBC v této souvislosti popsal rozhovor s nejmenovaným izraelským vojákem, který se podílel na osvobození kibucu. Na místě podle něj panoval "chaos a všude byli teroristi".

Řekl také, že nikdy jako voják nemusel dělat to, co nyní. Na dotaz, co bude následovat, voják odpověděl: "Nevím. Budu dělat, co mi řeknou. Doufám, že tam vstoupíme". Na dotaz, zda tím myslí do Pásma Gazy, odpověděl. "Ano, jsme na to připraveni."

Video: "Je masakr tam už jen vstoupit. Zemře hodně lidí." Novinář o pozemní operaci v Gaze (13. 10. 2023)

Spotlight Aktuálně.cz - Pavel Novotný | Video: Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

Další zprávy