Konzervativec Sarkozy a socialistka Royalová už vědí, že musejí brát nového soupeře zcela vážně.
Dnes uveřejněný průzkum listu Le Parisien udává, že Bayrou by v prvním kole voleb získal 24% hlasů. Ségolene Royalová má podporu jen o procento vyšší, Nicolas Sarkozy o dvě.
FRANCOIS BAYROU
- Od roku 1998 předseda středového Svazu pro francouzskou demokracii (UDF)
- Bývalý poslanec Evropského parlamentu
- Mezi lety 1993 - 1997 ministr školství ve vládách konzervativců Édouarda Balladoura a Alaina Juppého
- Autor řady publikací včetně životopisu francouzského krále Jindřicha IV.
Francouzské volby, které probíhají dvoukolovým většinovým systémem, jsou přitom za dveřmi - hlasuje se už za šest týdnů.
Burácení nového hromu
Deník označil tyto překvapivé preference za "úder hromu". Podle pondělního průzkumu totiž Bayrou ztrácel na druhé postupové místo procent sedm. Ohrožení pozic svých kandidátů dnes oficiálně připustili i představitelé Socialistické strany (PS) a pravicového Svazu pro lidové hnutí (UMP).
Ale to není vše. Další z průzkumů, který vydala společnost BVA, zjišťoval, jak by si Bayrou - předseda Svazu pro francouzskou demokracii (UDF) - vedl ve druhém kole, pokud by se mu do něj podařilo postoupit. V přímém souboji se současným ministrem vnitra Sarkozym by uspěl v poměru 55 ku 45 procentům.
"Je nutno připustit, že hypotéza druhého kola Sarkozy-Bayrou a vítězství Bayroua už není politická fikce," píše list Le République du Centre.
Šéf centristů měl ještě na začátku tohoto roku podporu pouhých šesti procent voličů. Čtyřnásobný nárůst preferencí ho ale během pár měsíců postavil do jedné řady s favority Royalovou a Sarkozym.
Co s ním? Kritizovat, nebo ignorovat?
Vládní pravice ani opoziční socialisté příliš nevědí, co si s nečekanou komplikací počít. Většinou se snaží bojovat kritikou Bayrouovy politiky. Šéf socialistických poslanců Jean-Marc Ayrault například tvrdí, že Bayrouův případný triumf by Francii přivodil krizi a uvrhl ji zpět do dob politicky nestabilní čtvrté republiky.
Někdejší premiér Alain Juppé z UMP si zase jako terč zvolil centristické volební heslo "Ani pravice, ani levice". Podle Juppého zůstane tato věta jen sloganem, který se nemůže stát politickým programem. Pikantní je, že Francois Bayrou působil v Juppého vládě jako ministr školství.
Další zástupci Sarkozyho tábora ale namísto agresivní rétoriky spíše upřednostňují konkurenčního kandidáta ignorovat.
Pravicové i levicové politiky však výsledky znepokojují. Socialista Ayrault dnes v rozhovoru pro televizi LCI připustil, že kandidátka jeho strany je v ohrožení. I Royalová by totiž podle průzkumů z tohoto týdne ve druhém kole voleb s Bayrouem prohrála.
Francouzský tisk si bere na mušku zejména právě Royalovou. "Její věrohodnost prezidentky zůstává tragicky nízká," hodnotí image socialistky deník Nice-Matin. "Je stále handicapována svým obrazem amatéra," přihazuje kritiku list Le Courrier Picard.
Noviny se shodují, že ohrožení favorité musejí svým kampaním rychle vdechnout nový elán. Jinak jim hrozí neúspěch.
Le Pen - unavený černý kůň
Bayrouův hvězdný nástup zcela zastínil černého koně minulých voleb - krajně pravicového kandidáta Jeana-Marie Le Pena. Kontroverzní populista přitom před pěti lety ohromil Evropu, když postoupil do druhého kola, kde nakonec podlehl současnému prezidentovi Jacquesu Chiracovi.
Le Pen má navíc problém sehnat 500 podpisů volených představitelů, které potřebuje pro oficiální zaregistrování kandidatury. Lhůta k jejich předložení vyprší už příští týden.
První kolo francouzských prezidentských voleb proběhne 22. dubna. Očekávané druhé kolo, které definitivně rozhodne o nové hlavě státu, se bude konat za další dva týdny.