"Střílí na každý stín". Barmské bezpečnostní složky ve městě Bago zabily přes 80 lidí

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 10. 4. 2021 17:33
Barmské bezpečnostní složky ve čtvrtek večer a v noci na sobotu ve městě Bago nedaleko Rangúnu zabily více než 80 lidí demonstrujících proti únorovému vojenskému převratu. S odvoláním na místní média a opoziční Asociaci na pomoc politickým vězňům (AAPP) o tom napsala agentura Reuters.
Demonstranté se v Barmě střetli s ozbrojenými složkami.
Demonstranté se v Barmě střetli s ozbrojenými složkami. | Foto: Photo obtained by REUTERS

"Je to jako genocida," řekl podle Reuters organizátor protestu Ye Htuth. "Střílí na každý stín," dodává. Podle svědků na místě a lokálních médií vojáci k rozehnání protestu použili puškové granáty. AAPP a zpravodajský web Myanmar Now uvedly, že bylo zabito 82 lidí. Odhady celkového počtu mrtvých se různí.

Některá těla vojáci podle místních médií převezli do pagody. Web Myanmar Now s odkazem na lídra protestní skupiny a očité svědky uvedl, že může jít o minimálně 57 osob, další tři těla byla převezena do místní márnice a jedno bylo zpopelněno okamžitě. Podle jednoho obyvatele města v komplexu pagody mniši žádali vojáky, aby umožnili lékařům přístup ke zraněným. Armáda ale jejich žádosti nevyhověla. 

To je podle výpovědí lékařů dlouhodobý problém, kdy armáda útočí i na ošetřující lékaře a sanitky, které zraněné odvážejí. Běžné jsou i prohlídky nemocnic a zákaz pomoci demonstrantům. Raha Waha z lidskoprávní skupiny zabývající se právy lékařů činy armády dokonce nazývá "systematickou perzekucí".

Kromě bránění činnosti armáda lékaře také zatýká, často přímo v jejich domech. Podle britského deníku The Guardian od začátku puče zemřelo nejméně pět zdravotníků, další byli zatčeni a po výslechu propuštěni. Jiní se před armádou ukrývají.

Jen od minulé neděle už zmizel jeden ortoped, dva pediatři, čtyři dobrovolníci z kliniky v Rangúnu a další dva zdravotníci z jiné nemocnice. "Pokud vás dnes zatknou, tak se zítra objeví vaše tělo se známkami po mučení nebo něčím podobným," říká britskému deníku jeden z ukrývajících se lékařů.

Únorový puč

Armáda se v Barmě na začátku února chopila moci poté, co civilní vůdkyně země Do Aun Schan Su Ťij a její Národní liga pro demokracii jasně opanovaly podzimní volby. Vedení armády výsledky označilo za zmanipulované a nechalo nositelku Nobelovy ceny za mír Su Ťij i řadu jejích stranických kolegů zatknout. Podle skupin aktivistů bylo od začátku protestů proti vojenskému převratu v zemi zabito více než 600 lidí včetně téměř pěti desítek dětí.

"Naši lidé jsou ochotni zaplatit jakoukoliv cenu, aby získali zpět svá práva a svobodu," uvedla Zin Mar Aung, ministryně zahraničí ze sesazené vlády. Richard Horsey z krizové skupiny OSN, která se situací v Barmě zabývá, se domnívá, že země stojí na hranici kolapsu.

VIDEO: Březnové protesty v Barmě. 

Myanmarská (barmská) policie odtahovala mrtvá těla z ulic a dál rozháněla protestující lidi. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 57 minutami

Ozbrojenci zastřelili na vancouverském letišti muže, podle úřadů šlo o válku gangů

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Osmadvacetiletý muž byl zastřelen nedaleko odletové haly.

Policie byla přivolána na letiště krátce po 15:00 místního času v neděli a podařilo se jí zastavit auto s dvěma podezřelými. Ti na policisty zahájili palbu a ujeli. Policie našla vozidlo v plamenech o 28 kilometrů dál.

Kanadské úřady uvedly, že oběť byla policii známá a že incident souvisí s konfliktem mezi zločineckými gangy, jehož byla oblast v poslední době svědkem. Letiště zůstává otevřené.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy