Barma zažila nejkrvavější den od únorového převratu. Zemřelo 114 lidí, včetně dětí

ČTK ČTK
27. 3. 2021 20:38
Při zásazích proti demonstrantům, kteří požadovali návrat demokracie, armáda zabíjela na několika místech země. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na webový portál Myanmar Now a na svědky.
Protesty v Barmě, 3. března 2021.
Protesty v Barmě, 3. března 2021. | Foto: Reuters

Barmánci znovu vyšli do ulic, zatímco junta, která se k moci dostala 1. února převratem, slavila Den ozbrojených sil. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) dosud v zemi přišlo při protestech o život více než 440 lidí.

Stíhačky barmské armády v sobotu mimo jiné zahájily palbu na vesnici blízko thajských hranic, ležící na území ovládaném etnickou ozbrojenou skupinou Karenský národní svaz (KNU). Ta se zavázala, že bude bojovat za svržení protagonistů aktuálního puče. Podle občanské společnosti Karen Peace Support Network, která v této oblasti působí, při útoku přišli nejméně dva lidé o život a další dva byli zraněni. KNU předtím oznámila, že obsadila vojenskou základnu a zabila deset vojáků.

Podle zpravodajského serveru Myanmar Now v sobotu lidé umírali na 40 místech Barmy. Nejvíce obětí hlásí metropole Rangún a druhé největší město Mandalaja. Mezi mrtvými byly dvě děti ve věku 13 let. Média původně uváděla, že o život přišel také pětiletý chlapec, později se však objevily zprávy, že zřejmě přežil.

"Tento den bude zaznamenán jako den hrůzy a hanby. Zabíjení neozbrojených civilistů včetně dětí je neobhajitelné," komentovaly situaci na svém twitterovém účtu úřady Evropské unie.

Podle britského ministra zahraničí Dominica Raaba je pak zabíjení neozbrojených civilistů a dětí pádem na úplné dno.

Americký velvyslanec Thomas Vajda na sociálních sítích uvedl, že "toto krveprolití je děsivé" a dodal, že občané Barmy mluví jasně - nechtějí žít pod vojenskou vládou. Spojené státy barmskou armádu za její počínání ostře kritizují a mluvčí jejich kulturního zastupitelství v Rangúnu v sobotu potvrdil, že budova, kde sídlí, byla ostřelována. Podle jeho slov nikdo nebyl zraněn.

Sobotní vojenské přehlídky se v Bramě zúčastnilo na 8000 vojáků a přítomen byl i náměstek ruského ministra obrany Alexandr Fomin. Podle diplomatů poslalo na armádní oslavu své zástupce osm zemí - Rusko, Čína, Indie, Pákistán, Bangladéš, Vietnam, Laos a Thajsko.

Vůdce současně vojenské vlády generál Min Aun Hlain se během ní nechal slyšet, že armáda byla nucena převzít v zemi moc vzhledem k "nelegálním činům" Národní ligy pro demokracii a její vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij. Ta sice zvítězila v loňských - mezinárodně uznávaných - volbách a ujala se moci. Vojáci ovšem dál trvají na tom, že nečestným způsobem a na základě podvodů.

Video: Barmská policie odtahovala mrtvá těla z ulic a rozháněla lidi

Myanmarská (barmská) policie odtahovala mrtvá těla z ulic a dál rozháněla protestující lidi. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 5 minutami

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy