Montbell (Kanada) - Barmská disidentka Aun Schan Su Ťij obvinila armádu své země, že využívá znásilňování jako zbraň pro zastrašování etnických menšin.
Obvinění zaslala v dopise adresovaném účastníkům konference o sexuálním násilí, která se koná v kanadském městě Montbell.
"Znásilňování je v mé zemi využíváno proti těm, kdo touží žít v míru, kdo chtějí rozvíjet lidská práva, zejména pro etnické skupiny," cituje agentura AFP z dopisu.
Motto konference zní "Ukončit sexuální násilí v konfliktech".
Podle Su Ťij znásilňování využívají ozbrojené síly k zastrašování etnických skupin a k rozdělení země. "Každý případ znásilnění rozděluje naši zemi, lidi, pohlaví, ozbrojené síly a etnické skupiny," zdůraznila laureátka Nobelovy ceny za mír ve svém prohlášení.
Barmská disidentka proto vyzvala ke změně vědomí jak násilníků, tak i jejich obětí. Ženám vzkázala, aby se přestaly považovat za bezmocné oběti a připomněla, že v Barmě jsou asi dva tisíce politických vězňů, přičemž asi 400 z nich jsou ženy.
"Pracovaly pro demokracii a lidská práva," zdůraznila Su Ťij, která strávila ve vězení patnáct let a v současnosti nemůže svobodně cestovat do zahraničí a zahraniční oficiální činitelé ji bez souhlasu úřadů nemohou navštěvovat.
Volby po dozorem junty
Loni v listopadu se v Barmě konaly po dvaceti letech parlamentní volby. Vojenská junta, která v zemi vládne od roku 1962, měla průběh voleb plně pod kontrolou a všeobecně byly označeny za zmanipulované.
Předchozí volby se uskutečnily v roce 1990 a s výrazným náskokem je vyhrála Národní liga pro demokracii, vedená právě Su Ťij.
Junta jí ale odmítla předat moc a politička nakonec z posledních dvou desítek let 15 strávila v internaci. Podobně jako řada dalších opozičních politiků a dalších lidí se nesměla ani zúčastnit loňských voleb kvůli zákonům, které junta vydala krátce před volbami.