Světoznámá disidentka Su Ťij je po 15 letech na svobodě

Zahraničí Zahraničí
13. 11. 2010 15:40
Patnáct z posledních 20 let svého života strávila s přestávkami ve vězení
Su Ťij byla v domácím vězení 15 let
Su Ťij byla v domácím vězení 15 let | Foto: Reuters

Rangún - Vojenská junta v Barmě propustila v sobotu ráno z domácího vězení disidentku Do Aun Schan Su Ťij.

Úřady odstranily zátarasy, jimiž byl přístup k domu vězněné disidentky znemožněn a stáhly z okolí policisty. Su Ťij po propuštění pozdravila své příznivce, kterých se u jejího domu sešlo několik tisíc. Mezi čekajícími byli podle DPA také zahraniční diplomaté.

"Lidé musí pracovat v jednotě. Jedině tak můžeme dosáhnout našeho cíle," řekla Su Ťij shromážděnému davu. 

Její právník podle DPA oznámil, že Su Ťij chce po propuštění pronést prohlášení a hodlá rovněž navštívit sídlo své strany, kam již také zamířily davy disidentčiných příznivců.

Život ve vězení

Opoziční vůdkyně se dostala na svobodu po patnácti letech, které s přestávkami strávila v izolaci. Posledních sedm a půl roku byla internována právě v domácím vězení.

V roce 1991 se stala nositelkou Nobelovy cenu za mír.

Prohlédněte si fotografie krátce po propuštění

Světoví státníci její propuštění na svobodu uvítali, zároveň vyzvali barmskou juntu, aby osvobodila všechny politické vězně.

Mezi prvními se vyjádřili britský premiér David Cameron, francouzský prezident Nicolas Sarkozy, americký prezident Barack Obama, německá kancléřka Angela Merkelová, mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International a také české ministerstvo zahraničí.

Co bude dál

Světové agentury už začaly probírat otázku, jaké budou další osudy světoznámé vězenkyně svědomí.

Agentura AFP píše, že sice zůstane symbolem opozice proti barmské juntě, ale i tak se z ní stala figura odsunutá stranou a ikona, jejíž politická budoucnost je nejistá. Od moci ji podle AFP odstavují všemocnost junty a rozpuštění Národní ligy pro demokracii, v jejímž čele Su Ťij stála.

A i když komentátoři Reuters vystupují s názorem, že propuštěná žena je stále schopna elektrizovat veřejnost, AFP píše, že Su Ťij  ztratila kontakt se zemí.

Agentura cituje bývalého barmského politického vězně Chin Zaw Wina, podle něhož Su Ťij "neudělala správná rozhodnutí". "Nechala projít nevím kolik příležitostí, aby pro zemi i pro sebe udělala něco opravdu pozitivního, a zmeškala vlak," řekl tento muž, který žije v Rangúnu.

Šest dní po volbách

Pětašedesátiletá disidentka se dostala na svobodu necelý týden po parlamentních volbách.

Jak deník Aktuálně.cz informoval, volby, které část opozice bojkotovala, dopadly přesně tak, jak se očekávalo. Dvě hlavní barmské opoziční strany v úterý ráno přiznaly porážku a vítězem voleb se tak staly formace zastupující vojenskou juntu, byť převlečenou do civilních šatů.

Největší strana v zemi, Strana svazové soudržnosti a rozvoje (USDP) podporovaná armádou, získala přibližně osmdesát procent parlamentních křesel.

Strana NLD, která v roce 1990 se Su Ťij v čele vyhrála volby, musela ukončit činnost. V příštích dnech však její stoupenci hodlají prověřovat desítky stížností na volební podvody. Aktivisté NLD očekávají, že Su Ťij se do tohoto procesu po svém propuštění aktivně zapojí.

 

Právě se děje

Další zprávy