Barmánci v referendu podpořili kontroverzní ústavu

gaz
26. 5. 2008 11:02
Vyslovilo se pro ni údajně 92 procent lidí
Lidé na mnoha místech Barmy nemají co jíst, přesto junta referendum uspořádala
Lidé na mnoha místech Barmy nemají co jíst, přesto junta referendum uspořádala | Foto: Reuters

Rangún - Nová barmská ústava, o jejímž osudu zbylé provincie v referendu hlasovaly v sobotu, byla schválena a vstoupí v platnost.

Agentura Reuters s odvoláním na barmskou státní televizi uvedla, že se pro ni vyjádřilo 92,48 procenta hlasujících. Referenda se mělo celkem zúčastnit 98,1 procenta lidí.

Už samo druhé číslo vzbuzuje pochybnosti o právoplatnosti hlasování. Země je kvůli cyklónu Nargis, který si podle oficiálních statistik vyžádal více než 70 tisíc obětí, v hluboké krizi.

Podle odhadů OSN potřebuje 2,5 milionu lidí akutní pomoc. Infrastruktura je zničená a připravit regulérní hlasování v postižených oblastech se zdálo zahraničním pozorovatelům nemožné.

Čtěte také: Zlom: Junta pustí do Barmy všechnu humanitární pomoc

Regulérní volby? Pravděpodobně ne

"Výsledky s největší pravděpodobností neodpovídají realitě, protože většina lidí, kteří měli hlasovat tuto sobotu, nemohla volit ve standardních podmínkách. Nejsou ve svých vesnicích a nemají kde hlasovat," řekla Aktuálně.cz Marie Zahradníková z barmské sekce organizace Člověk v tísni.

"Regulérnost referenda nebude navíc možné ověřit, protože junta do země nevpustila zahraniční pozorovatele. Místní prodemokratické organizace, které monitorovaly předchozí kolo hlasování 10. května, zaznamenaly mnoho případů porušení regulérnosti voleb - i těch pravidel, které si junta sama stanovila," dodává Zahradníková.

Junta přes naléhání ze zahraničí hlasování ve větší části země uspořádala dle plánu. Pouze v těch nejvíce zasažených částech země ho odložila o 14 dní - na sobotu 24. května.

Nová ústava demokracii nepomůže

Podle barmských generálů má nová ústava připravit zemi na přechod k demokracii. Opozice naopak tvrdí, že jde pouze o způsob, jak v mezinárodních očích zlegalizovat svou moc.

Čtěte také: Nová ústava pro Barmu? Pořád stejná písnička

Podle schváleného textu by se měly volby v zemi konat roku 2010. Ústava však armádě dovoluje takřka kdykoli vyhlásit výjimečný stav a převzít moc, v obou komorách parlamentu má navíc zajištěnu čtvrtinu křesel.

Barma neměla ústavu od roku 1988, kdy se konaly velké protesty za ukončení vlády junty v zemi, které armáda násilně potlačila.

 

Právě se děje

Další zprávy