Obvinění otištěná ve vládním deníku Nové světlo Myanmaru reagují na Bushův poslední projev o stavu unie, v němž byla Barma výslovně zmíněna, byť jen letmo.
"Nadále se budeme zasazovat za svobodu v zemích, jako je Kuba, Bělorusko a Barma," prohlásil Bush v úterý v americkém Kongresu.
- Přečtěte si více o situaci v Barmě v původním rozhovoru Aktuálně.cz s barmskými disidenty
"Satelit s loutkovou vládou"
Barmský vojenský režim, který neplní už dříve daný slib demokratizace a nadále vězní politické odpůrce a potlačuje práva a svobody v zemi, odpověděl Bushovi ostrým výpadem:
"Nejmocnější neokolonialistická země nyní pro vlastní prospěch organizuje a povzbuzuje své nohsledy a uchyluje se ke všemožným prostředkům ve snaze učinit z Myanmaru jednu ze svých satelitních zemí a instalovat zde loutkovou vládu, která by tančila podle toho, jak (Washington) píská," píše se v Novém světle Myanmaru.
Důkazem domnělého spiknutí je podle barmské vlády rezoluce, kterou Američané předložili v první polovině ledna v Radě bezpečnosti OSN.
Americký velvyslanec při jejím předkládání argumentoval tím, že politika junty v Rangúnu přispívá k destabilizaci celého regionu, a je proto na místě, aby mezinárodní společenství zjednalo v zemi nápravu.
Rada ale rezoluci zamítla, když proti hlasovali čínský i ruský velvyslanec. Šlo mimochodem o vůbec první dvojité veto v RB OSN za posledních dvacet let.
Jak dál?
Mezi diplomaty nyní panují obavy, že barmská vláda po debaklu rezoluce ještě přitvrdí kurz.
"Myslím, že když se do věci budou vkládat externí síly, proces demokratizace se tím jedině zkomplikuje," domnívá se například ministr zahraničních věcí Malajsie Sajíd Hamid Albar.
Podle jeho názoru by mělo s Rangúnem vyjednávat pouze Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN), jehož je Barma členem, nikoli Rada bezpečnosti OSN.
Aktivisté a také někteří nezávislí experti ale poukazují na žalostné výsledky, které dosavadní snahy ASEANu o "bratrský dialog" s Rangúnem přinesly. Co se týče diplomatických snah o řešení situace v Barmě, recept na nejlepší cestu vpřed tedy stále zůstává nejasný.