New York - Barma, Írán, Sýrie, Kuba, Saúdská Arábie. To je pětice zemí, ve kterých čelí blogeři těm vůbec největším problémům. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila americká organizace Výbor na ochranu novinářů (CPJ).
Žebříček deseti k blogerům nejméně přátelských zemí doplňují Vietnam, Tunisko, Čína, Turkmenistán a Egypt.
„Blogeři jsou předvojem informační revoluce a jejich množství velice rychle vzrůstá," říká výkonný ředitel CPJ Joel Simon. „Ale vlády se rychle učí, jak obrátit technologie proti blogerům skrze cenzuru a filtraci internetu, omezování online přístupu a vytěžování osobních dat. Když toto vše selže, úřady prostě několik blogerů zavřou, aby přiměli zbylé z internetové komunity k mlčení a autocenzuře."
Podle CPJ počet blogerů a internetových žurnalistů za mřížemi v roce 2008 poprvé předběhl množství jejich uvězněných kolegů z tištěných médií.
CPJ zkoumala státy světa na základě osmi kritérií, které zohledňovaly, zda vlády posílají blogery do vězení, jestli jsou obtěžováni úřady, musejí se registrovat u vlády a jejich stránky jsou řízeně napadány, zda je jim vyhrožováno a jestli se raději uchylují k autocenzuře.
Žebříček také bere v potaz obecný způsob, jakým země kontrolují a blokují přístup na síť a některé konkrétní stránky, monitorují její uživatele a vydávají zákony, které mohou být využity k soudnímu pronásledování blogerů.
„Vlády, které jsou na seznamu, se snaží zvrátit informační revoluci a prozatím jsou v tom úspěšné," říká Simon. „Skupiny zabývající se svobodou slova, znepokojené vlády, internetová komunita a technologické společnosti se musejí semknout k obraně práv blogerů na celém světě."
Celou zprávu si je možné přečíst zde.