Čína zkrátila Obamův projev, vyškrtla pasáž o komunismu

Naďa Straková
21. 1. 2009 14:04
Vládní cenzoři byli při inauguraci nového prezidenta USA ve střehu
Barack Obama při inauguračním projevu. Pasáže o komunismu a umlčování disentu se čínské vládě nezamlouvaly
Barack Obama při inauguračním projevu. Pasáže o komunismu a umlčování disentu se čínské vládě nezamlouvaly | Foto: Reuters

Peking - Čína zcenzurovala přímý přenos inauguračního projevu nového amerického prezidenta Baracka Obamy, ve kterém se letmo zmínil o komunismu. Informuje o tom britská BBC.

Obamova poznámka o boji předchozích generací s fašismem a komunismem stejně jako jeho zmínka o tendencích některých vlád umlčovat disent se čínským oficiálním místům zjevně nelíbily.

V čínském překladu byly tyto pasáže vynechány, zatímco původní anglická verze Obamova projevu prošla na čínském internetu bez úprav.

Ztraceno v překladu

Podobně jako zbytek světa i Čína horlivě sledovala průběh Obamovy inaugurace, která se také dostala na přední stránky novin.

„Vzpomeňme dřívější generace, které se postavily fašismu a komunismu nejen se zbraní v ruce a tanky, ale i pevným spojenectvím, vytrvalostí a přesvědčením," pronesl ve svém osmnáctiminutovém projevu Barack Obama.

Tato celá část byla z čínské verze vynechána, zatímco původní anglická verze se objevila na stránkách čínské vládní tiskové agentury Sin-chua bez úprav.

Obamovo zavržení světových lídrů, kteří „schvalují vinu za selhání svých společností na Západ", cenzorskému škrtacímu peru také neuniklo.

Ostře sledovaný projev

„Ti, kteří se drží u moci pomocí korupce, klamání ostatních a umlčování disentu, vědí, že stojí na špatné straně historie," pokračoval novopečený prezident. Ani toto se však v čínském překladu neobjevilo.

V Číně je zablokována či cenzurována řada stránek, mezi něž patří i pasáž o Tibetu a Dalajlámovi ve Wikipedii.
V Číně je zablokována či cenzurována řada stránek, mezi něž patří i pasáž o Tibetu a Dalajlámovi ve Wikipedii. | Foto: Ondřej Besperát

A nebyly to jen webové stránky, které měly potíže s publikováním Obamova projevu. Ostře sledovaný projev vysílala živě se simultánním překladem do čínštiny také největší televize v zemi, CCTV. 

Jakmile se však tlumočnice dostala k pasáži, ve které Obama zmiňuje slovo komunismus, její hlas zmizel a místo toho přišel rychlý prostřih do studia, kde už seděl moderátor připravený s otázkou na hosta.

Představitelé čínské vlády příchod nového prezidenta, který k Číně nemusí zaujmout tak přátelský vztah jako George Bush, zjevně znervózňuje.

Redakční úvodník v anglickojazyčném listu China Daily, který kontroluje čínská komunistická strana, to popsal následovně: „V situaci, kdy se nový prezident snaží distancovat od všeho, co doposud prosazoval George Bush, mnoho lidí zajímá, či až znervózňuje, abychom byli přesnější, zda nový prezident bude ignorovat tak těžce vybojované fungující bilaterální vztahy (mezi USA a Čínou)."

Čína je známa tím, že pravidelně cenzuruje nejen média, ale i internet. Vládní úřady neváhají vymazat celé pasáže, které nezapadají do ideologického směřování země.

Podle agentury Reuters za posledních několik dní čínští cenzoři zavřeli bezmála 200 webových stránek s odůvodněním, že obsahovaly „vulgární" obsah.

Britská BBC zase nedávno informovala o tom, že čínští cenzoři kontrolují také softwarovou aplikaci Skype, která umožňuje telefonovat a chatovat po internetu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy