Bangladéš blokuje přístup na YouTube. V národním zájmu

Pavel Vondra
9. 3. 2009 12:34
Jde o reakci na zveřejnění záznamu hádky premiérky s armádním vedením

Dháka - Bangladéš od nedělního večera blokuje přístup na stránky populárního internetového serveru YouTube.

Důvod? Mezi po síti sdílenými nahrávkami se objevil zvukový záznam bouřlivé schůzky mezi premiérkou a armádními špičkami po nedávné krvavé vzpouře bangladéšských pohraničníků. A úřady to vyhodnotily jako hrozbu pro národní soudržnost a celkovou bezpečnost země.

S odvoláním na bangladéšské představitele o tom informuje agentura AP.

Vzpoura pohraničníků

Rebelie oddílu Bangladéšských pušek (BDR), jak se armádě podřízený polovojenský útvar zabezpečující hranice tohoto jihoasijského státu oficiálně jmenuje, si na konci února vyžádala přes 70 lidských životů. Převážně šlo o armádní důstojníky, vůči nimž členové BDR chovali zášť kvůli údajnému přehlížení a diskriminaci jejich oddílu.

Foto: Aktuálně.cz

Premiérka Hasína Vadžídová zpočátku zvolila vůči vzbouřencům mírný postup a nabídla jim milost, když složí zbraně, což ale armádní velení popudilo. Teprve když byly v komplexu ústředního velení BDR v Dháce objeveny masové hroby povražděných důstojníků, oznámila ministerská předsedkyně, že pachatelé masakru budou tvrdě potrestáni.

Jak řekl mluvčí vládního úřadu pro dozor nad elektronickými médii Abbás Farúk, přístup na YouTube a některé další webové stránky byl "dočasně zablokován v národním zájmu". Farúk nespecifikoval, kdy bude toto nouzové opatření odvoláno.

Premiérka Hasína Vadžídová nemá s armádou nejlepší vztahy, únorová krize vzájemnou nedůvěru ještě více prohloubila
Premiérka Hasína Vadžídová nemá s armádou nejlepší vztahy, únorová krize vzájemnou nedůvěru ještě více prohloubila | Foto: Reuters

Předseda státní komise pro telekomunikace Zía Ahmed rozhodnutí vlády obhajoval slovy, že má na takový krok plné právo, "pokud jde o zastavení jakékoli aktivity ohrožující národní jednotu a soudržnost".

Nežádoucí nesoulad

Na zvukovém záznamu schůzky, která se uskutečnila 1. března, je slyšet, jak se premiérka snaží obhajovat před armádními představiteli své počáteční rozhodnutí vyjednávat se vzbouřenci. Velitelé na ni však křičí a takřka ji nepustí ke slovu.

V zemi, kde teprve před dvěma měsíci byla obnovena civilní vláda po dvouletém období úřadování přechodného kabinetu dosazeného armádou, je takový nesoulad vnímán dvojnásob citlivě.

Vyšetřování dvoudenní krvavé rebelie, k níž došlo v Dháce ve dnech 26. a 27. února, zatím stále pokračuje. Úřady vystavily zatykač na přibližně tisíc vzbouřenců, podle nedělního prohlášení policie jich zatím ale bylo zadrženo jen 36.

S pátráním pomáhají Bangladéšanům na žádost premiérky Vadžídové i agenti amerického Federálního úřadu vyšetřování (FBI).

Audiozáznam inkriminované schůzky:

 

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy