Baradejova návštěva má být dalším krokem na cestě k uzavření severokorejského jaderného reaktoru v Jongbjonu a k atomovému odzbrojení tamního komunistického režimu.
Během mezipřistání v Pekingu však varoval před přehnanými očekáváními, že by se severokorejský režim rychle vzdal jaderné zbraně, poprvé vyzkoušené loni v říjnu.
"Bude třeba vybudovat mnoho vzájemné důvěry. Jde o první kontakt po několika letech," řekl
Generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii se už zítra vrací do Pekingu, aby jednal s hlavním americkým vyjednavačem o severokorejském programu Christopherem Hillem.
19. března se pak v Pekingu sejde celá šestka zainteresovaných zemí, tedy zástupci KLDR, Jižní Koreje, USA, Číny, Ruska a Japonska.
"Pokud se Baradejovi podaří se Severokorejci vyjednat zahájení mezinárodních inspekcí, bude to velký pokrok," řekl agentuře Reuters nejmenovaný člen Baradejova týmu.
Podle dohody z 13. února se Severní Korea zavázala zřeknout se jaderných zbraní i obohacování uranu výměnou za hospodářské a politické ústupky mezinárodního společenství.
Úkolem Mezinárodní agentury pro atomovu energii je na tento proces dohlížet a zajistit, aby se Pchjongjang skutečně nukleárních zbraní zbavil.
Dohoda stanovila jako termín uzavření jaderného komplexu v Jongbjonu polovinu dubna.