Moskva - Ani přijetí azylu Venezuely či jiné země amerického whistleblowera Edwarda Snowdena nespasí.
Jeho hlavním problémem zůstává, že uvízl bez platného pasu v tranzitním prostoru moskevského letiště Šeremeťjevo. A bez pomoci Rusů se z něj zřejmě ani nedostane.
Patovou situaci by nevyřešily ani uprchlické doklady, jež by mu mohly úřady cílové země do Moskvy poslat. Nebrání totiž tomu, aby Američané hledaného zadrželi cestou.
Bez Rusů to nepůjde
Není tak vyloučeno, že Snowden dopadne stejně jako zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange, který už před rokem dostal azyl v Ekvádoru.
Zatímco Australan zůstává uvězněn na jeho velvyslanectví v Londýně, bývalý technik tajných služeb CIA a NSA může snadno uvíznout na Šeremeťjevu. Jeho osud je zcela v rukou Rusů.
Assangův "žalář":
Prezident Vladimir Putin sice muži, jenž vyzradil existenci supertajného špehovacího programu PRISM, nabídl útočiště, stanovil si ale podmínku: Snowden nebude pokračovat v činnosti "poškozující americké partnery". To třicetiletý aktivista odmítl.
Britské servery The Daily Mail a Mirror News s odvoláním na zdroje v Kremlu napsaly, že ruské úřady Snowdena na palubu jediného spoje Aeroflotu do Caracasu nepustí.
Letouny do jihoamerických států z Ruska navíc létají přes vzdušný prostor EU i USA a je pravděpodobné, že by tranzitní země stroj na své území nepustily, nebo ho donutily přistát.
Přes americké spojence to nepůjde
To už se ostatně stalo minulou středu, kdy musel speciál bolivijského prezidenta Eva Moralese neplánovaně přistát ve Vídni.
Do svého vzdušného prostoru ho totiž odmítly vpustit Francie, Itálie či Portugalsko. A to právě pro podezření, že "pašuje" Snowdena.
Fakticky vzato je na tom Snowden ještě hůře než Julian Assange. Tlačí ho totiž čas. Pobyt jednoho z nejhledanějších Američanů v Rusku totiž zvyšuje napětí mezi Washingtonem a Moskvou.
"Musí si vybrat místo, kam odjede," nechal se slyšet náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov a ve stejném duchu se později vyjádřil i sám Putin. Nikde není psáno, že ruský prezident náhle nezmění názor a IT experta do USA nevydá.
Udělení azylu Snowdenovi zatím přislíbily Venezuela a Bolívie. Nikaragua a Ekvádor oznámily, že žádost zvažují.
Vladivostok, nebo Japonské moře?
Jednou z nemnoha možností, jak by se whistleblower mohl do Jižní Ameriky dostat, aniž by cestoval přes území spojenců Američanů, je pouť přes východ Ruské federace - nejspíš přes Vladivostok.
Pokud mu v tom ale Rusové nepomohou, jde o teoretickou možnost. Musel by totiž nějak nepozorovaně proklouznout z Šermeťjeva.
Bývalý analytik CIA Allen Thompson serveru Foreign Policy nastínil i jinou variantu. Být ve Snowdenově kůži, prý by si pronajal malé letadlo a zkusil se s ním vyhnout pevnině. "Opustil bych Moskvu, letěl přes Barentsovo moře, Dánskou úžinu a pokračoval kolem Newfoundlandu dál na východ k Návětrným ostrovům, odtamtud bych pak pokračoval do Caracasu."
Podle prezidenta letecké společnosti Expert Aviation Consulting Kirka Koeniga by se taková trasa skutečně vyhnula území všech spojenců USA. "Pravděpodobně by to šlo, ale nebylo by to levné. Taková cesta by vyšla na 200 tisíc dolarů," odhadl na CNN.
Ani to ovšem neřeší, jak by Snowden v Moskvě proklouzl do letadla.
Rozhovor s Edwardem Snowdenem: