Unie hrozí, že přestane USA poskytovat tajné informace

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
5. 7. 2013 11:55
Brusel tak reaguje na sledování komunikace evropských občanů tajnými službami USA
Evropská unie je na své nejbližší spojence pořádně naštvaná.
Evropská unie je na své nejbližší spojence pořádně naštvaná. | Foto: Thinkstock

Brusel - Evropská unie hrozí Spojeným státům vypovězením dvou dohod o přístupu k neveřejným informacím o občanech EU.

Eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Cecilia Malmströmová podmínila jejich platnost tím, že bude Washington dodržovat zákony na ochranu osobních údajů.

Brusel tak reaguje na informace o sledování komunikace občanů EU, které zveřejnil bývalý agent CIA a whistleblower Edward Snowden.

Eurokokomisařka Malmströmová poslala vysoce postaveným americkým činitelům dopis, v němž požaduje, aby Washington dokázal, že respektuje zákony chránící soukromí lidí. V opačném případě EU vypoví dohody, díky nimž mají Američané přístup k informacím o finančních transakcích obyvatel Unie a údajům o cestujících přepravovaných leteckými společnostmi.

"Prožíváme citlivou chvíli v našich vztazích s USA, naším nejbližším spojencem. Vzájemná důvěra a jistota byly vážně narušeny a já očekávám, že USA udělají vše proto, aby je obnovily," napsala komisařka v dopise adresovaném mimo jiné americké ministryni vnitřní bezpečnosti Janet Napolitanové.

Pro ujištění si eurokomisařka osobně doletí

Cecilia Malströmová
Cecilia Malströmová | Foto: Wikipedie

Malmströmová a její lidé poletí příští týden do Washingtonu, aby se ujistili, že přístup USA k oběma výše zmíněným dohodám nijak neporušuje evropské zákony na ochranu soukromí. Pokud zjistí jediný konflikt s právními normami, dohody okamžitě zruší, řekl deníku The Financial Times nejmenovaný činitel EU.

Evropští politici se v posledních dnech usilovně snaží získat odpověď na otázku, k jakým údajům o obyvatelích EU mají vlastně americké tajné služby přístup. V rámci protiteroristického programu PRISM získává americká vláda údaje o telefonické a internetové komunikaci mezi USA a světem. Vyšlo také najevo, že byly sledovány některé evropské ambasády.

Aféra by mohla narušit i chystané další kolo jednání o historické dohodě o volném obchodu mezi EU a USA.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy