Unie hrozí, že přestane USA poskytovat tajné informace

Brusel tak reaguje na sledování komunikace evropských občanů tajnými službami USA
Evropská unie je na své nejbližší spojence pořádně naštvaná.
Evropská unie je na své nejbližší spojence pořádně naštvaná. | Foto: Thinkstock

Brusel - Evropská unie hrozí Spojeným státům vypovězením dvou dohod o přístupu k neveřejným informacím o občanech EU.

Eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Cecilia Malmströmová podmínila jejich platnost tím, že bude Washington dodržovat zákony na ochranu osobních údajů.

Brusel tak reaguje na informace o sledování komunikace občanů EU, které zveřejnil bývalý agent CIA a whistleblower Edward Snowden.

Eurokokomisařka Malmströmová poslala vysoce postaveným americkým činitelům dopis, v němž požaduje, aby Washington dokázal, že respektuje zákony chránící soukromí lidí. V opačném případě EU vypoví dohody, díky nimž mají Američané přístup k informacím o finančních transakcích obyvatel Unie a údajům o cestujících přepravovaných leteckými společnostmi.

"Prožíváme citlivou chvíli v našich vztazích s USA, naším nejbližším spojencem. Vzájemná důvěra a jistota byly vážně narušeny a já očekávám, že USA udělají vše proto, aby je obnovily," napsala komisařka v dopise adresovaném mimo jiné americké ministryni vnitřní bezpečnosti Janet Napolitanové.

Pro ujištění si eurokomisařka osobně doletí

Cecilia Malströmová
Cecilia Malströmová | Foto: Wikipedie

Malmströmová a její lidé poletí příští týden do Washingtonu, aby se ujistili, že přístup USA k oběma výše zmíněným dohodám nijak neporušuje evropské zákony na ochranu soukromí. Pokud zjistí jediný konflikt s právními normami, dohody okamžitě zruší, řekl deníku The Financial Times nejmenovaný činitel EU.

Evropští politici se v posledních dnech usilovně snaží získat odpověď na otázku, k jakým údajům o obyvatelích EU mají vlastně americké tajné služby přístup. V rámci protiteroristického programu PRISM získává americká vláda údaje o telefonické a internetové komunikaci mezi USA a světem. Vyšlo také najevo, že byly sledovány některé evropské ambasády.

Aféra by mohla narušit i chystané další kolo jednání o historické dohodě o volném obchodu mezi EU a USA.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy