Kde skončí Snowden? Ruský politik mluví o Venezuele

Zahraničí Zahraničí
9. 7. 2013 18:48
Žádost amerického whistleblowera o azyl údajně kromě Venezuely akceptovaly i Bolívie a Nikaragua
Edward Snowden.
Edward Snowden. | Foto: Reuters

Moskva - Třicetiletý Edward Snowden zřejmě nakonec přijal nabídku "humanitárního azylu", s níž přišel venezuelský prezident Nicolás Maduro.

S odvoláním na Twitter Alexeje Puškova, ruského politika blízkého Kremlu, o tom informovaly světové agentury.

Puškov ale tweet nedlouho poté smazal a žádný z úřadů zvěsti doposud oficiálně nepotvrdil.

Kde nakonec skončí?

Ještě před pár dny Snowdena nikdo nechtěl, najednou si ale mohl vybírat. Podle agentury Associated Press totiž kromě Venezuely akceptovaly jeho žádost o azyl i Bolívie a Nikaragua. A další z jihoamerických zemí - Ekvádor - ji zvažuje.

Maduro to dokonce označil za pravděpodobně "první kolektivní humanitární azyl" na světě, když Spojenými státy pronásledovanému muži nabídlo úkryt hned několik států najednou.

Jeden z nejhledanějších

Bývalý agent a spolupracovník amerických služeb stojí za jedním z největších skandálů v americké historii. Vyzradil existenci a rozsah supertajného programu PRISM, v jehož rámci bezpečnostní složky USA sledovaly komunikaci svých občanů i cizinců.

Aféra silně poškodila euro-americké vztahy a může zhatit dohodu o transatlantické zóně volného obchodu. Zatímco politici měli plné ruce práce s hašením skandálů, Snowden, který byl na moskevském letišti bez platného pasu jako v pasti, řešil, zda přijme nabídku azylu ve Venezuele, o níž Caracas informoval v pátek. 

Rozhovor se Snowdenem:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy