Kde skončí Snowden? Ruský politik mluví o Venezuele

Zahraničí Zahraničí
9. 7. 2013 18:48
Žádost amerického whistleblowera o azyl údajně kromě Venezuely akceptovaly i Bolívie a Nikaragua
Edward Snowden.
Edward Snowden. | Foto: Reuters

Moskva - Třicetiletý Edward Snowden zřejmě nakonec přijal nabídku "humanitárního azylu", s níž přišel venezuelský prezident Nicolás Maduro.

S odvoláním na Twitter Alexeje Puškova, ruského politika blízkého Kremlu, o tom informovaly světové agentury.

Puškov ale tweet nedlouho poté smazal a žádný z úřadů zvěsti doposud oficiálně nepotvrdil.

Kde nakonec skončí?

Ještě před pár dny Snowdena nikdo nechtěl, najednou si ale mohl vybírat. Podle agentury Associated Press totiž kromě Venezuely akceptovaly jeho žádost o azyl i Bolívie a Nikaragua. A další z jihoamerických zemí - Ekvádor - ji zvažuje.

Maduro to dokonce označil za pravděpodobně "první kolektivní humanitární azyl" na světě, když Spojenými státy pronásledovanému muži nabídlo úkryt hned několik států najednou.

Jeden z nejhledanějších

Bývalý agent a spolupracovník amerických služeb stojí za jedním z největších skandálů v americké historii. Vyzradil existenci a rozsah supertajného programu PRISM, v jehož rámci bezpečnostní složky USA sledovaly komunikaci svých občanů i cizinců.

Aféra silně poškodila euro-americké vztahy a může zhatit dohodu o transatlantické zóně volného obchodu. Zatímco politici měli plné ruce práce s hašením skandálů, Snowden, který byl na moskevském letišti bez platného pasu jako v pasti, řešil, zda přijme nabídku azylu ve Venezuele, o níž Caracas informoval v pátek. 

Rozhovor se Snowdenem:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 12 minutami

Rozbory vody z Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí-Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. Uvedli to mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není pro člověka významně toxický, ale patří mezi potenciální karcinogeny, je rozšířeným kožním alergenem.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

před 1 hodinou

Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona podepsal, informoval dnes ČTK jeho mluvčí. Důvodem odkladu je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) snaha ulevit podnikatelům v době koronavirové epidemie. Podle expertů i opozice to znamená konec tohoto projektu.

Povinnost EET je prozatím zrušena do konce letošního roku. Vláda navrhla další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami. O osudu EET se nejspíš rozhodne ve sněmovních volbách na podzim 2021. Schillerová věří tomu, že EET bude obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy