Venezuela čeká, zda Snowden přijme její nabídku azylu

Venezuela je jednou ze tří latinskoamerických zemí, která nabídla Snowdenovi azyl
Edward Snowden
Edward Snowden | Foto: Reuters

Caracas/Vídeň - Venezuela od své páteční nabídky udělit azyl bývalému technikovi amerických tajných služeb Edwardu Snowdenovi nebyla s tímto člověkem v kontaktu a hodlá čekat do pondělí na informaci, zda Snowden její nabídku přijímá.

Prohlásil to venezuelský ministr zahraničí Elías Jaua.

"Ne, nenavázali jsme žádnou komunikaci," odpověděl Jaua ve venezuelské televizi na otázku týkající se případu.

"Počkáme do pondělí na informace, zda potvrdí své přání přijmout azyl ve Venezuele," dodal.

Washington žádá zatčení Snowdena, který se pravděpodobně nachází v tranzitním prostoru moskevského letiště Šeremeťjevo, kam přiletěl 23. června z Hongkongu. Americké úřady Snowdena viní ze špionáže a krádeže úředních dokumentů. Vyzradil totiž podrobnosti o utajovaném americkém programu Prism, jehož součástí je sledování internetové a telefonické komunikace v zahraničí.

Latinskoamerický "souboj"

Snowdenovi nabídly azyl hned tři latinskoamerické země, kromě Venezuely také Nikaragua a Bolívie. Rusko v sobotu naznačilo, že venezuelský azyl by byl pro Snowdena nejlepší možností.

Třicetiletý Snowden tento týden se žádostí o azyl oslovil přes 20 zemí. Některé už jeho žádost odmítly, jiné ji nemohou vyřídit, protože je nutné žádost podat na jejich území. V současnosti je ale Snowden bez cestovních dokladů, neboť mu je Spojené státy zrušily.

Diplomatický skandál

Aféra se Snowdenem se postarala také o diplomatický skandál, když letadlo bolivijského prezidenta tento týden strávilo neplánovaně 13 hodin na vídeňském letišti kvůli podezření, že veze Snowdena z Moskvy. Rakouský prezident Heinz Fischer v dnešním vydání listu Kurier uvedl, že rakouští činitelé Moralesův letoun neprohledali.

Jeden pracovník letiště prý v úterý vstoupil na palubu, aby se pokusil zjistit, proč letadlo - hlásící technické problémy - ve Vídni přistálo.

"Formální prohlídka" ale nenastala. K prohledání "v soudním smyslu" také prý nebyl důvod podle mezinárodního práva. "Prezidentské letadlo náleží k 'jeho území' a není možné ho jen tak prohledat," sdělil prezident.

Snowden: Západní státy s NSA spolupracují

A protester supporting Edward Snowden, a former contractor at the National Security Agency (NSA), holds a placard depicting U.S. President Barack Obama during a demonstration in Hong Kong June 15, 2013. FBI Director Robert Mueller said on Thursday that authorities would move aggressively to track down Snowden and hold him accountable for leaking the details of extensive and top-secret U.S. surveillance efforts. REUTERS/Bobby Yip (CHINA - Tags: LAW POLITICS SCIENCE TECHNOLOGY) Published: Čer. 15, 2013, 10:21 dop.
A protester supporting Edward Snowden, a former contractor at the National Security Agency (NSA), holds a placard depicting U.S. President Barack Obama during a demonstration in Hong Kong June 15, 2013. FBI Director Robert Mueller said on Thursday that authorities would move aggressively to track down Snowden and hold him accountable for leaking the details of extensive and top-secret U.S. surveillance efforts. REUTERS/Bobby Yip (CHINA - Tags: LAW POLITICS SCIENCE TECHNOLOGY) Published: Čer. 15, 2013, 10:21 dop. | Foto: Reuters

Západní státy, které pobouřily špionážní praktiky americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA), s ní ve skutečnosti dlouho spolupracují. V rozhovoru, který v neděli zveřejnil německý list Der Spiegel, to uvedl bývalý technik amerických tajných služeb Edward Snowden.

Rozhovor je z doby, než Snowden vyzradil médiím rozsáhlý tajný plán americké vlády na sledování mezinárodního internetového a telefonického provozu. Spojené státy Snowdena mezitím obvinily ze špionáže a krádeže úředních dokumentů.

Agenti NSA "pracují ruku v ruce s Němci a většinou dalších západních zemí," uvedl Snowden v rozhovoru, z něhož citovala agentura AFP. Rozhovor se Snowdenem prostřednictvím šifrovaných e-mailů uskutečnili americký expert na šifrování Jacob Appelbaum a dokumentaristka Laura Poitrasová.

Snowden také například uvedl, že agentura NSA poskytovala Němcům "nástroje analýzy" pro informace proudící přes Německo z oblastí jako je Blízký východ. Partnerství mezi NSA a jinými zeměmi je přitom prý pojímáno tak, aby "chránilo jejich politické představitele před veřejným pobouřením", pokud bude zveřejněn způsob, kterým "hluboce narušují soukromý život ve světě".

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Útočník v mešitě v albánském hlavním městě Tiraně pobodal pět lidí. Policie po motivu pátrá

Útočník v mešitě v albánském hlavním městě Tiraně pobodal pět lidí. Jejich stav je stabilizovaný. Policie pátrá po motivu, podle otce domnělého pachatele trpěl jeho syn depresemi.

Policie uvedla, že útočník, albánský státní příslušník Rudolf Nikolli, napadl věřící v mešitě během odpolední modlitby. Strážníci podle ní 34letého muže zneškodnili ihned po svém příjezdu na místo, záběry zveřejněné televizí A2 nicméně naznačují, že Nikolliho odzbrojili již svědci události. Ze snímků je patrné také to, že útočníka se dav pokusil lynčovat.

Zraněno bylo pět mužů ve věku 22 až 35 let, kteří museli být převezeni do nemocnice. Utržená zranění je podle policie nicméně neohrožují na životě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy