Ázerbájdžánský soud poslal na tři roky za mříže ruského blogera, který navštívil Náhorní Karabach

ČTK ČTK
20. 7. 2017 13:33
Soud v Baku poslal ruského blogera Alexandera Lapšina na tři roky do vězení. Lapšin v letech 2011 a 2012 pobýval v Náhorním Karabachu bez ázerbájdžánských víz a šířil z enklávy informace, které podle soudu urážely obyvatele země. Lapšina zadržela policie v Bělorusku loni v prosinci. Odsouzený bloger tvrdí, že jeho návštěva Karabachu nebyla politická, nýbrž pouze turistická.
Záběr ze Stěpanakertu, největšího města v Náhorním Karabachu.
Záběr ze Stěpanakertu, největšího města v Náhorním Karabachu. | Foto: Reuters

Baku - Soud v ázerbájdžánském Baku ve čtvrtek odsoudil ke třem letům vězení ruského blogera Alexandra Lapšina, který bez ázerbájdžánských víz navštívil enklávu Náhorní Karabach, sporné území obsazené Armény.

Lapšina, který je občanem Ruska a Izraele, letos v únoru k potrestání v Ázerbájdžánu vydalo Bělorusko, což vyvolalo protesty Moskvy. Odsouzený tvrdí, že jeho cesta do Karabachu byla turistická, nikoli politická.

Běloruská policie zadržela Lapšina na základě ázerbájdžánského zatykače loni v prosinci. Rusko před jeho vydáním do Baku opakovaně varovalo s tím, že "únos" známého blogera poškodí rusko-běloruské vztahy.

Moskva energicky protestuje proti vydávání svých občanů do třetích zemí. V minulosti protestovala proti vydání ruských občanů americké justici, ať šlo o obchodníka se zbraněmi Viktora Buta či o pilota Konstantina Jarošenka, který byl v USA odsouzen za pašování drog.

Lapšin navštívil Náhorní Karabach v letech 2011 a 2012 bez ázerbájdžánského povolení a publikoval z enklávy informace, které podle soudu urážely ázerbájdžánský lid. Bloger se za obsah svých textů omluvil, prohlásil ale, že jeho skutky byly morálním prohřeškem, nikoli kriminálním činem. Prokuratura pro Lapšina žádala 6,5 roku vězení, maximální trest je osm let.

Spor o Náhorní Karabach, ázerbájdžánskou oblast osídlenou Armény, rozděluje Ázerbájdžán a Arménii od konce 80. let. Krvavá válka, která vyústila ve faktické odtržení arménské enklávy, skončila v polovině 90. let zastavením palby, ale klid na linii příměří prakticky nikdy nebyl. Řešení konfliktu stále není na dohled.

 

Právě se děje

Další zprávy