Minsk vydal zadrženého Rusa do Ázerbájdžánu, může to dál vyostřit Lukašenkovy vztahy s Moskvou

ČTK ČTK
8. 2. 2017 7:14
Další zhoršení vztahů mezi Moskvou a Minskem může přinést vydání ruského občana Alexandra Lapšina z Běloruska do Ázerbájdžánu. Rusa, který byl v Minsku zadržen loni v prosinci, Baku obviňuje, že bez ázerbájdžánských víz navštívil enklávu Náhorní Karabach, sporné území obsazené Armény. Osud zadržovaného Rusa pečlivě sleduje Moskva, která energicky protestuje proti vydávání svých občanů do třetích zemí.
Prezident Lukašenko
Prezident Lukašenko | Foto: Reuters

Baku – Z běloruské metropole Minska byl do ázerbájdžánského Baku eskortován Rus Alexandr Lapšin, který byl loni v prosinci v Minsku zadržen na základě ázerbájdžánského zatykače. Baku Lapšina obviňuje, že bez ázerbájdžánských víz navštívil enklávu Náhorní Karabach, sporné území obsazené Armény.

Osud zadržovaného Rusa pečlivě sleduje Moskva, která energicky protestuje proti vydávání svých občanů do třetích zemí. V minulosti protestovala proti vydání ruských občanů americké justici, ať šlo o obchodníka se zbraněmi Viktora Buta, či o pilota Konstantina Jarošenka, který byl v USA odsouzen za pašování drog.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová nedávno v souvislosti s Lapšinem potvrdila ruské stanovisko, že "vydávání ruských občanů do třetích zemí je nepřípustné". Podobné případy Rusko považuje za únos.

Vydání Lapšina Ázerbájdžánu podle ruských médií dál zhorší vztahy mezi Ruskem a Běloruskem, které se podle nedávného prohlášení běloruského vůdce Alexandra Lukašenka ocitly v krizi. Minsk se s Moskvou nemůže dohodnout na přijatelných cenách dovážené ruské ropy a protestuje proti nedávno vyhlášenému embargu na dovoz některých potravin z Běloruska do Ruska.

Lukašenko opakovaně odmítá poskytnout Rusku právo na vybudování letecké základny na běloruském území. Do médií nedávno pronikla nepotvrzená zpráva, že běloruský režim není spokojen s členstvím v postsovětských integračních projektech Moskvy a nevylučuje, že je opustí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni. Policie dopravu z obou směrů odklonila na objížďky, uvedla mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

Jeden z řidičů na silnici mezi Ostřetínem a Vysokou u Holic kvůli poruše zastavil a místo označil výstražným trojúhelníkem. Vítr však zřejmě trojúhelník povalil. Do stojícího auta narazil řidič dalšího auta. Celkem se pak srazilo šest aut. Alkohol u řidičů policie dechovými zkouškami vyloučila.

Objízdnou trasu ve směru od Hradce Králové policie určila z Holic směrem na obec Roveň. V opačném směru od Vysokého Mýta musejí řidiči ve Vysoké u Holic odbočit vpravo a po silnici třetí třídy přijedou do Ostřetína.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Mimořádný summit k rozpočtu EU skončil, země se nedokázaly shodnout

Mimořádný summit věnovaný víceletému rozpočtu Evropské unie po dvou dnech skončil. Na Twitteru o tom dnes večer informoval mluvčí předsedy Evropské rady Charlese Michela. Podle diplomatických zdrojů zástupci 27 zemí nedokázali nalézt shodu na celkové výši rozpočtu pro období 2021-2027.

Zdroj: ČTK
Další zprávy