Výbušná kniha o Trumpovi: Nechává čechrat ego, prezidentský tým ho drží v "bublině"

ČTK ČTK
30. 5. 2019 8:10
Michael Wolff, autor bestselleru Ohnivá zloba: Uvnitř Trumpova Bílého domu, ve kterém vykreslil nelichotivý obraz prvního roku prezidentství Donalda Trumpa, vydá v příštím týdnu novou knihu ze zákulisí nejvyšších pater americké politiky. Kniha Obležení: Trump pod palbou je podle amerického listu The New York Times jízlivým a posměšným popisem druhého roku Trumpova působení v čele nejmocnější země světa.
Michael Wolff.
Michael Wolff. | Foto: ČTK

Dalo by se očekávat, že Wolff svou předchozí silně kritickou knihou zřejmě zpřetrhal své vazby na Bílý dům, takže se mu další zákulisní knihu již nepodaří napsat. Řada jeho zdrojů sice administrativu po vydání Ohnivé zloby opustila, nicméně stále zůstala v prostředí, kam informace z prezidentova okolí prosakují, píše New York Times (NYT).

Hlavním Wolffovým zdrojem je Trumpův někdejší bezpečnostní poradce Steve Bannon, který administrativu opustil v srpnu 2017 a krátce po vydání Ohnivé zloby se s prezidentem ještě více rozhádal, protože nejvíce kontroverzních citací v knize pocházelo právě od něj. Podle NYT je jejich spolupráce na nové knize tak úzká, že občas nelze rozeznat, čí pohled na Trumpa vlastně autor předkládá.

Nejde přitom o politickou analýzu. "Srdcem této knihy je zkušenost z Trumpova prezidentství. Jde spíše o emoční, ne politický stav," řekl listu Wolff.

Autor v knize mimo jiné tvrdí, že jakékoliv rozhodování nebo politická práce, která vyžaduje alespoň minimální soustředění, se v co největší možné míře odehrává bez Trumpa. Prezidentův tým údajně vnímá jako svůj úkol držet miliardáře ve své "bublině", nechat ho pojídat sladké tyčinky a čechrat si ego při dlouhých telefonních rozhovorech se spřízněným reportérem televize Fox News Seanem Hannitym. Když se vše daří, Trump přijede do práce pozdě dopoledne a jeho lidé ho provádějí sérií zinscenovaných schůzek, aby ho zaměstnali. "Rozptýlený Trump je spokojený Trump," píše Wolff.

Nejvýbušnějším tvrzením knihy je, že zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller chystal na prezidenta žalobu kvůli bránění průchodu spravedlnosti. Muellerova mluvčí však informaci po jejím zveřejnění okamžitě popřela. Otázka žaloby na prezidenta je přitom jedním z hlavních bodů sváru mezi republikány a demokraty. Trump celé Muellerovo vyšetřování ruských zásahů do prezidentských voleb v roce 2016 opakovaně označuje za hon na čarodějnice.

Lze proto očekávat, že kniha vzbudí po svém vydání opět řadu kontroverzí a reakcí ze všech stran americké politiky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy