Výbušná kniha o Trumpovi: Nechává čechrat ego, prezidentský tým ho drží v "bublině"

ČTK ČTK
30. 5. 2019 8:10
Michael Wolff, autor bestselleru Ohnivá zloba: Uvnitř Trumpova Bílého domu, ve kterém vykreslil nelichotivý obraz prvního roku prezidentství Donalda Trumpa, vydá v příštím týdnu novou knihu ze zákulisí nejvyšších pater americké politiky. Kniha Obležení: Trump pod palbou je podle amerického listu The New York Times jízlivým a posměšným popisem druhého roku Trumpova působení v čele nejmocnější země světa.
Michael Wolff.
Michael Wolff. | Foto: ČTK

Dalo by se očekávat, že Wolff svou předchozí silně kritickou knihou zřejmě zpřetrhal své vazby na Bílý dům, takže se mu další zákulisní knihu již nepodaří napsat. Řada jeho zdrojů sice administrativu po vydání Ohnivé zloby opustila, nicméně stále zůstala v prostředí, kam informace z prezidentova okolí prosakují, píše New York Times (NYT).

Hlavním Wolffovým zdrojem je Trumpův někdejší bezpečnostní poradce Steve Bannon, který administrativu opustil v srpnu 2017 a krátce po vydání Ohnivé zloby se s prezidentem ještě více rozhádal, protože nejvíce kontroverzních citací v knize pocházelo právě od něj. Podle NYT je jejich spolupráce na nové knize tak úzká, že občas nelze rozeznat, čí pohled na Trumpa vlastně autor předkládá.

Nejde přitom o politickou analýzu. "Srdcem této knihy je zkušenost z Trumpova prezidentství. Jde spíše o emoční, ne politický stav," řekl listu Wolff.

Autor v knize mimo jiné tvrdí, že jakékoliv rozhodování nebo politická práce, která vyžaduje alespoň minimální soustředění, se v co největší možné míře odehrává bez Trumpa. Prezidentův tým údajně vnímá jako svůj úkol držet miliardáře ve své "bublině", nechat ho pojídat sladké tyčinky a čechrat si ego při dlouhých telefonních rozhovorech se spřízněným reportérem televize Fox News Seanem Hannitym. Když se vše daří, Trump přijede do práce pozdě dopoledne a jeho lidé ho provádějí sérií zinscenovaných schůzek, aby ho zaměstnali. "Rozptýlený Trump je spokojený Trump," píše Wolff.

Nejvýbušnějším tvrzením knihy je, že zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller chystal na prezidenta žalobu kvůli bránění průchodu spravedlnosti. Muellerova mluvčí však informaci po jejím zveřejnění okamžitě popřela. Otázka žaloby na prezidenta je přitom jedním z hlavních bodů sváru mezi republikány a demokraty. Trump celé Muellerovo vyšetřování ruských zásahů do prezidentských voleb v roce 2016 opakovaně označuje za hon na čarodějnice.

Lze proto očekávat, že kniha vzbudí po svém vydání opět řadu kontroverzí a reakcí ze všech stran americké politiky.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy