Austrálie se omluvila domorodcům. Lidé plakali

Roman Gazdík
13. 2. 2008 7:58
Odškodné však aborigincům platit nechce
Staří už nečekali, že se omluvy dožijí
Staří už nečekali, že se omluvy dožijí | Foto: Reuters

Canberra - Austrálie se oficiálně omluvila domorodým komunitám aboriginců za desetiletí rasismu a diskriminace. Odškodné jim však vyplácet nebude.

Omluvu učinil na půdě parlamentu premiér Kevin Rudd. Sedm tisíc lidí se při té příležitosti shromáždilo na prostranství před parlamentem, kde bylo vystoupení předsedy vlády přenášeno živě na velkoplošných obrazovkách.

Původní obyvatelé propukli v jásot v okamžiku, kdy Rudd vyslovil slovo "promiňte".

"Poprvé po opravdu dlouhé době se cítíme jako součást Austrálie. Jako ti, které přijímá celý národ," řekl agentuře Reuters Mark Bin Bakar. Mnoho aboriginců mělo při sledování premiérova projevu slzy v očích.

Autralské vlády domorodce v minulosti považovaly za "podlidi". Domorodé děti byly v letech 1870 až 1969 násilně odebírány rodinám a vychovávány v církevních i civilních institucích.

"Omluva bude učiněna jménem australské vlády a nepřipisuje vinu současným generacím australských občanů," citoval melbournský deník Age ministryni pro domorodé záležitosti Jenny Macklinovou.

"Záměrem je vytvořit most úcty mezi domorodou a nedomorodou Austrálií. Pak se můžeme pustit do uzavírání propasti, která je zde ohledně průměrné délky života, úrovně vzdělání a zdraví," řekl již dříve agentuře Reuters australský premiér Kevin Rudd.

Vláda s prohlášením vystoupí na první schůzi nového parlamentu 13. února.

Omluva ano, peníze ne

Omluva je hlavně symbolickým gestem, miliarda australských dolarů (15,5 miliardy korun), které domorodé organizace pro "ztracenou generaci" požadují, vyplacena nebude.

Místo toho, aby australská vláda nabídla přímé kompenzace, chce raději investovat do zlepšení životních podmínek domorodců.

Upřednostňuje způsob, který je nyní praktikován v Severním teritoriu, kde místo domorodých komunit o polovině investic rozhodují "bílé" úřady. 

Kritici tento způsob administrativy označují za patriarchální. Vláda argumentuje vysokým procentem zneužívaných dětí a epidemií alkoholismu mezi domorodci.

"Promiňte" je důležité slovo

Právě kvůli možným finančním dopadům oficiální omluvy podobné gesto neučinil předchozí premiér John Howard. Místo toho jeho vláda vyjádřila pouze "politování".

Ačkoliv aboriginci žádné přímé peníze neuvidí, je pro mnohé z nich nynější vládní krok velmi důležitým gestem. "Promiňte je to nejdůležitější slovo, protože má v naší komunitě velký význam, znamená to soucítit a pociťovat empatii a porozumění," citoval Age domorodou aktivistku Christine Kingovou, která se na znění textu omluvy přímo podílela.

"Starší lidé si mysleli, že se tohoto dne nikdy nedožijí, pro mě je to velmi emotivní a velmi důležitá záležitost," dodala v slzách.

Fauna a flóra

Federální úřady v tomto gestu pouze následují prohlášení jednotlivých australských států a teritorií, které se omluvily již dříve. Tasmánie zašla ještě o krok dál a 106 členům ztracené generace nabídla odškodnění 5 milionů australských dolarů (78 milionů korun).

Aboriginci byli v Austrálii dlouhá léta zákonem diskriminováni. Až do roku 1967 oficiálně patřili mezi "faunu a flóru" a úřady se je snažily násilně asimilovat.

Přestože od té doby došlo v právních normách k mnoha pozitivním změnám, rozdíly mezi životními podmínkami domorodců a bílé populace jsou stále obrovské a rasismus mezi oběma komunitami přetrvává dodnes. 

 

Právě se děje

Další zprávy