Atény čeká další násilí.Koná se pohřeb zabitého chlapce

Dominik Jandl
9. 12. 2008 8:37
Spontánní demonstrace se postupně mění v politickou agitaci odpůrců vlády
Anarchisté na balkoně řeckého generálního konzulátu v Berlíně
Anarchisté na balkoně řeckého generálního konzulátu v Berlíně | Foto: Reuters

Atény - Ani třetí den a třetí noc v řadě neustaly v ulicích velkých řeckých měst nepokoje, jejichž rozbuškou se stala smrt patnáctiletého mladíka.

Demonstranti v pondělí večer podpálili v centru Atén velký obchodní dům a také obří vánoční strom před budovou parlamentu. V ulicích byly po celý den tisíce protestujících, kteří útočili na banky i vládní budovy.

Dnes se očekávají další násilnosti, protože se v Aténách koná pohřeb zastřeleného Alexandrose Grigopolouse.

Demonstrace se v pondělí odpoledne "přelily" i do druhého největšího řeckého města Soluně a pak i do dalších evropských metropolí.

Konkrétně na zastupitelské úřady Řecka v Berlíně a Londýně. V Berlíně vtrhlo přes dvacet levicových demonstrantů na řecký generální konzulát a obsadilo jej.

Jak oznámil zpravodajský server německých novin Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), anarchisticky orientovaní demonstranti vtrhli do budovy, vyvěsili transparent a předali protestní nótu, ve které ze smrti mladíka viní řecký stát.

Mluvčí berlínské policie uvedla, že po osmi hodinách demonstranti budovu konzulátu opustili. Nacházelo se jich tam dvaadvacet, dalších čtyřicet protestovalo před ní.

"Nedošlo k žádným násilnostem," řekla mluvčí policie. To potvrdil i mluvčí zastupitelského úřadu, který deníku FAZ řekl, že incident proběhl pokojně - bez násilí i bez hmotných škod. "Na oplátku" pak zaměstnanci úřadu vzali demonstranty pod svou ochranu. Aktivisté se tak pravděpodobně vyhnou zatčení.

Tomu se však zřejmě nevyhnou anarchisté, kteří obsadili řeckou ambasádu v Londýně. Ti z budovy rovněž vyvěsili transparent, čímž chtěli vyjádřit solidaritu protestujícím v Řecku.

Tamní nepokoje vyvolala smrt patnáctiletého mladíka v noci ze soboty na neděli v hlavním městě Athénách. Alexandra Grigoropoulose zastřelil policista poté, co na jeho hlídku mladík spolu s několika vrstevníky zaútočili kameny.

Následné nepokoje, které propukly ještě ten samý den, respektive noc, si vyžádaly desítky zraněných a šest zatčených. Zatímco přes noc z neděle na pondělí se situace uklidnila, v pondělí dopoledne protesty opět nabraly na obrátkách.

V Soluni již v poledne protestovaly proti policejnímu násilí asi tři stovky studentů, jak informoval zpravodajský server BBC. Pouliční boje se během dopoledne rozhořely i v Trikale.

Velké protesty byly předem nahlášeny v celkem pěti největších řeckých městech. V Athénách, kde k incidentu došlo, protest svolali řečtí komunisté, kteří očekávají masovou účast.

Mladíkova smrt - nehoda, nebo úmysl?

V souvislosti se smrtí patnáctiletého mladíka byli zadrženi dva policisté. Jeden z nich čelí obvinění z vraždy, na druhého byla uvalena vazba jako na možného komplice.

Účastník nedělní demonstrace v Athénách hází kámen na policisty. Ti museli použít vodní děla a slzný plyn
Účastník nedělní demonstrace v Athénách hází kámen na policisty. Ti museli použít vodní děla a slzný plyn | Foto: Reuters

Policista, jehož výstřel mladíka usmrtil, se brání tím, že šlo o varovnou střelbu a že se kulka neplánovaně odrazila.

Řecká televize však uveřejnila výpovědi několika svědků, podle nichž policista na chlapce očividně mířil. Možnost, že se kulka odněkud skutečně odrazila, nyní zkoumají experti podle trajektorie letu.

Rodina zesnulého chlapce přitom zaplatila nezávislého patologa, který má na práci této expertní komise dohlížet.

Od spontánních protestů k politické agitce

Sobotní a nedělní protesty, respektive jejich začátky, se odehrávaly více či méně spontánně. Pondělní protesty v Athénách ale svolali opoziční komunisté a socialistická strana Pasok.

Podle reportéra BBC se pondělní protesty zvrhly v politicky motivované akce, kterými se levicová opozice snaží zdiskreditovat současnou vládu.

Studentka stojí v Athénách u provizorního pomníku na místě, kde policista zastřelil patnáctiletého Alexandra Grigoropoulose
Studentka stojí v Athénách u provizorního pomníku na místě, kde policista zastřelil patnáctiletého Alexandra Grigoropoulose | Foto: Reuters

Ta již měla mimořádné jednání, po kterém ministr vnitra Prokopis Pavlopoulos oznámil, že policie v pondělí zaujme defenzivní postoj.

Pavlopoulos již v neděli nabídl svůj post k dispozici, premiér Kostas Karamanlis ale demisi nepřijal.

Rodičům zastřeleného mladíka pak napsal omluvný dopis. "Přijměte prosím v těchto těžkých chvílích mou soustrast za  nespravedlivou smrt vašeho syna. Stejně jako všichni Řekové, i já jsem hluboce zarmoucen," napsal Karamanlis.

Duch francouzských periferií ožívá

Premiér se rovněž zavázal, že jeho vláda bude jednat, aby podobným incidentům v budoucnu zabránila.

Zajímavé na protestech je, že je jejich počátek téměř na vlas stejný jako u pouličních nepokojů na francouzských městských periferiích před třemi lety.

Tehdy francouzská policejní hlídka pronásledovala mladíka, kterého podezřívala z krádeže. Ten se před nimi schoval do trafostanice, kde uhořel. Následné nepokoje na předměstích francouzských měst trvaly několik týdnů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela nehoda dvou nákladních aut

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela v sobotu odpoledne nehoda dvou nákladních aut, směr na Prahu je neprůjezdný. Hasiči odstraňují kapaliny vyteklé na vozovku, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Evy Hašlové se kolize obešla bez zranění.

Událost se stala po 13:30 na 22. kilometru ve směru na Prahu. Nákladní auta podle Fliegerové skončila zhruba 300 metrů od sebe, z jednoho unikly provozní kapaliny.

"Oba jízdní pruhy jsou uzavřeny kvůli vyšetřování dopravní nehody a odčerpávání pohonných hmot," uvedla Hašlová před 14:30. Řidiči havarovaných aut byli cizinci, podle dechové zkoušky před jízdou nepili alkohol.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Feuz vyhrál sjezd ve Wengenu a vyrovnal Klammerův rekord

Sjezd Světového poháru ve švýcarském Wengenu potřetí v kariéře vyhrál domácí lyžař Beat Feuz a vyrovnal rekord slavného Rakušana Franze Klammera. Dvaatřicetiletý závodník navázal na triumfy z let 2012 a 2018.

Feuz si na zkrácené trati po nočním sněžení dojel pro vítězství časem 1:42,53. Dominika Parise na druhém místě porazil o 29 setin a navíc italského reprezentanta sesadil z prvního místa průběžného pořadí Světového poháru sjezdařů a vede před ním o 16 bodů.

Třetí příčku obsadil se ztrátou 31 setin Thomas Dressen z Německa a na stupních vítězů se tak seřadili pouze vítězové dosavadních pěti sjezdů v sezoně. Dressen ovládl úvodní závod v Lake Louise, Feuz poté triumfoval v Beaver Creeku a v Bormiu dvakrát vyhrál Paris.

Feuz vedle tří vítězství ve Wengenu ještě skončil dvakrát druhý. Klammer závod na Lauberhornu ovládl třikrát za sebou v letech 1975 až 1977.

SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - sjezd:

1. Feuz (Švýc.) 1:42,53, 2. Paris (It.) -0,29, 3. Dressen (Něm.) -0,31, 4. Mayer (Rak.) -0,38, 5. M. Caviezel (Švýc.) -0,42, 6. Kilde (Nor.) -0,48, 7. Bennett (USA) -0,87, 8. Hintermann (Švýc.) a Kriechmayr (Rak.) oba -0,93, 10. Weber (Švýc.) -1,00.

Průběžné pořadí sjezdu (po 5 z 10 závodů): 1. Feuz 400 b., 2. Paris 384, 3. Dressen 201, 4. Mayer 200, 5. Kilde 198, 6. Kriechmayr 198.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 44 závodů): 1. Pinturault (Fr.) 613, 2. Kristoffersen (Nor.) 611, 3. Kilde 591, 4. Paris 556, 5. Mayer 512, 6. Feuz 461, …116. Zabystřan (ČR) 12.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 48 minutami

Lyžařka Smutná dojela třetí v dálkovém závodu La Diagonela

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla třetí v závodu seriálu Ski Classics ve Švýcarsku, který před rokem vyhrála. Na dvaašedesátikilometrové trati La Diagonely porazila i dosud vedoucí ženu seriálu Brittu Johanssonovou Norgrenovou ze Švédska, přesto průběžné třetí místo neudržela.

Do čela Ski Classics se dostala suverénní vítězka Astrid Öyre Slindová z Norska. Smutná na ni ztratila téměř sedm minut, ale Johanssonovou Norgrenovou zdolala o 25 sekund a podruhé v sezoně se postavila na stupně vítězů.

Závod mužů vyhrál rovněž s velkým náskokem Nor Chris Andre Jespersen. Nejlepším Čechem byl na 32. místě šestačtyřicetiletý Stanislav Řezáč.

Smutná se na trati musela vypořádat s pádem na 22. kilometru a zlomenou hůlkou. "My se blížily ke štědře dotované sprinterské prémii a najednou se tam přiřítili zezadu muži. Max Novak mě bohužel regulérně napálil zezadu a už jsem ležela. Měla jsem zlomenou hůlku a navíc mě začala bolet záda," uvedla Smutná v tiskové zprávě.

V tu chvíli byla osmá, po velké stíhací jízdě se ale prodrala až na třetí pozici. "Jak se mi hnula záda, tak jsem si asi po šesti kilometrech říkala, že končím. Pak ale přišel delší sjezd, kde se to srovnalo, a dojela jsem až do cíle - navíc na bronzové pozici. Těžko říct, jak by to vypadalo bez toho pádu," dodala Smutná, která ani při šestém startu na La Diagonele nechyběla na stupních vítězů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy