V Řecku vypukla pouliční válka, davy bojují s policií

Reuters Michal Pavec, Reuters
7. 12. 2008 18:03
Uvnitř fotogalerie z řeckých měst
"Vypadá to jako válečný film, něco jako Black Hawk Down," řekl BBC jeden z aténských starousedlíků
"Vypadá to jako válečný film, něco jako Black Hawk Down," řekl BBC jeden z aténských starousedlíků | Foto: Yiorgos Karahalis

Atény - Řecko zažívá nejhorší pouliční válku za poslední roky. V největších městech země v noci na neděli vyrostly barikády, hořela auta a vzduchem létaly zápalné lahve. Do ulic Athén pak během neděle vypochodovalo kolem 5000 mladých lidí, kteří protestovali proti sobotní události.

Tamní levicové skupiny vyzvaly k dalším protestům v hlavním městě. Také v Soluni na severu země odpoledne podle britské BBC zaútočila více než tisícovka lidí na policejní stanice, obchody i banky.

Rozbuškou pro nepokoje se stala smrt patnáctiletého mladíka, kterého v Aténách v noci ze soboty na neděli zastřelil policista.

Společně s dalšími desítkami teenagerů zaútočil kameny na policejní hlídku. Ta odpověděla střelbou, kterou mladík nepřežil.

Tisíce mladých zaplavily ulice

Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Tisíce mladých lidí začaly převracet a zapalovat auta, ničit výlohy obchodů. Na zasahující policisty pak kromě kamenů házely i zápalné lahve.

"Vrazi v uniformách," křičeli rozbouření Řekové na policisty. Strážci zákona museli proti stovkám demonstrantů použít slzný plyn. Dosud bylo zraněno 24 policistů, šest výtržníků bylo zadrženo.

Bojovalo se i na Krétě a Korfu

Nepokoje se brzy rozšířily i do dalších velkých řeckých měst. Policisté zasahují také v Ioannině či na ostrovech Kréta a Korfu.

Ve městech se uzavřely restaurace a zastavila doprava.

"Vláda vyjadřuje hlubokou lítost nad tím, co se stalo," řekl ministr vnitra Prokopis Pavlopoulos s tím, že něco podobného by se už nikdy nemělo opakovat.

Kvůli smrti mladíka nabídl svou rezignaci. Tu ale premiér Kostas Karamanlis nepřijal.

Vyšetřování incidentu už začalo, dva policejní důstojníci byli kvůli zabití chlapce zatčeni a suspendováni.  

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy