V Řecku vypukla pouliční válka, davy bojují s policií

Reuters Michal Pavec, Reuters
7. 12. 2008 18:03
Uvnitř fotogalerie z řeckých měst
"Vypadá to jako válečný film, něco jako Black Hawk Down," řekl BBC jeden z aténských starousedlíků
"Vypadá to jako válečný film, něco jako Black Hawk Down," řekl BBC jeden z aténských starousedlíků | Foto: Yiorgos Karahalis

Atény - Řecko zažívá nejhorší pouliční válku za poslední roky. V největších městech země v noci na neděli vyrostly barikády, hořela auta a vzduchem létaly zápalné lahve. Do ulic Athén pak během neděle vypochodovalo kolem 5000 mladých lidí, kteří protestovali proti sobotní události.

Tamní levicové skupiny vyzvaly k dalším protestům v hlavním městě. Také v Soluni na severu země odpoledne podle britské BBC zaútočila více než tisícovka lidí na policejní stanice, obchody i banky.

Rozbuškou pro nepokoje se stala smrt patnáctiletého mladíka, kterého v Aténách v noci ze soboty na neděli zastřelil policista.

Společně s dalšími desítkami teenagerů zaútočil kameny na policejní hlídku. Ta odpověděla střelbou, kterou mladík nepřežil.

Tisíce mladých zaplavily ulice

Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Tisíce mladých lidí začaly převracet a zapalovat auta, ničit výlohy obchodů. Na zasahující policisty pak kromě kamenů házely i zápalné lahve.

"Vrazi v uniformách," křičeli rozbouření Řekové na policisty. Strážci zákona museli proti stovkám demonstrantů použít slzný plyn. Dosud bylo zraněno 24 policistů, šest výtržníků bylo zadrženo.

Bojovalo se i na Krétě a Korfu

Nepokoje se brzy rozšířily i do dalších velkých řeckých měst. Policisté zasahují také v Ioannině či na ostrovech Kréta a Korfu.

Ve městech se uzavřely restaurace a zastavila doprava.

"Vláda vyjadřuje hlubokou lítost nad tím, co se stalo," řekl ministr vnitra Prokopis Pavlopoulos s tím, že něco podobného by se už nikdy nemělo opakovat.

Kvůli smrti mladíka nabídl svou rezignaci. Tu ale premiér Kostas Karamanlis nepřijal.

Vyšetřování incidentu už začalo, dva policejní důstojníci byli kvůli zabití chlapce zatčeni a suspendováni.  

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Škola chce pomoci rodině otce, který při střelbě chránil dceru, založila veřejnou sbírku

Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý zastřelil útočník ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Muž vlastním tělem chránil svou dvanáctiletou dceru. Zavražděný muž byl jedním ze členů Spolku rodičů při ZŠ Sekaniny. Sbírka je účinná od dnešního dne, lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500.

Sbírkový účet založila i samotná FNO a je určen na podporu rodin obětí a zraněných. V pátek na ní bylo přes 1,4 milionu korun. Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy