Centrum Atén se plní imigranty. Místní se stěhují pryč

Zdeněk Mihalco
6. 10. 2008 17:05
Kriminalita stoupá a situace je neúnosná, varují úřady
Skupina hlásící se k pohanství vzdává před Parthenonem v Athénách hold bohyni moudrosti.
Skupina hlásící se k pohanství vzdává před Parthenonem v Athénách hold bohyni moudrosti. | Foto: Reuters

Atény - Do Řecka podle tamních úřadů letos přicestovalo zhruba 80 tisíc přistěhovalců. Úřady varují, že současná situace není udržitelná. 

Potíže začínají na egejských ostrovech, kam nelegální migranti z Afriky a Blízkého východu připlouvají. Se záplavou přistěhovalců a s tím spojenými problémy se však nyní začala ve velkém potýkat i metropole Atény.

O problémech, které mají Atény i celé Řecko s nelegální migrací, napsal ve svém článku list International Herald Tribune.

Získávají ultrapravicové strany

V historickém centru hlavního města se v posledních týdnech odehrálo několik bitek, často souvisejících s obchodem s drogami, do kterého jsou mnohdy zapleteni Afghánci, Iráčané a Afričané, informuje International Herald Tribune.

Poté, co v druhé polovině srpna po pouličních násilnostech zůstalo 11 zraněných začala v oblasti hlídkovat policie 24 hodin denně. Původní obyvatelé začali oblast opouštět a majitelé zavřeli několik obchodů a restaurací.

"Lidé se bojí a jsou deprimovaní, je to čím dál horší," říká Vassiliki Nikolakopoulousová ze sdružení místních občanů.

"Kvůli tomuto fenoménu jsme svědky stale většího počtu přistěhovalců v centru Atén, kteří se snaží přežít, a to někdy jen pomocí nelegální činnosti," říká Patroklos Georgiadis, poradce ministra vnitra, který zodpovídá za imigraci. Podle něj se situace stává "neúnosnou" a Řecko proto v EU prosazuje přísnější pravidla pro přistěhovalce.

Foto: Aktuálně.cz

Poslední nepokoje v Aténách a další příliv přistěhovalců mezi některými Řeky vzedmul vlnu extremistických postojů. Popularita krajně pravicové strany Laos stoupla za poslední rok na současných 5,4 procenta. "Centrum města se stalo zajatcem gangů přistěhovalců s noži - nepřichází čas, kdy se začneme ptát sami sebe, jestli už jich nemáme příliš moc?" hřímal v poslední politické televizní diskusi poslanec této strany Antonis Georgiadis.

Kritika politiky vlády

Někteří zejména levicoví politici sice varují před démonizováním přistěhovalců, podle většiny městských zastupitelů je ale situace v centru metropole "výbušným problémem" - tisíce imigrantů tam přebývají v levných ubytovnách a jen těžko hledají práci. Někteří z nich pak sklouznou do sítí nelegálního obchodu.

International Herald Tribune cituje eurokomisaře pro lidská práva, Švéda Thomase Hammarberga, který kritizuje postup řeckých úřadů i ostatních evropských zemí za kriminalizaci migrantů. "Politici, kteří o ilegálních migrantech rozhodují, by neměli zapomínat na lidskoprávní pohled v otázce migrace," tvrdí Hammarberg. "Migrantům, kteří přicházejí z oblastí sužovaných válkami, by mělo být poskytnuto útočiště," říká.

Řecká vláda trvá na tom, že zajišťuje ochranu všem uprchlíkům. Údaje OSN však hovoří o tom, že řecké úřady schválí méně než jedno procento žádostí o azyl, zatímco průměr v EU je 20 procent.

Podle zástupců některých neziskových organizací však uprchlíci, kterým není poskytnuta pomoc a ochrana, častěji spadnou na okraj společnosti. "Většina z nich nedostane azyl nebo sociální podporu, a tak musí hledat jiné cesty, jak přežít," cituje list International Herald Tribune Adama Ziata, vedoucího Unie súdánských uprchlíků.

Policejní statistiky ukazují, že nejvíce imigrantů zatčených v Aténách v souvislosti s obchodem s drogami, pochází právě z válkami sužovaných států jako Súdán, Afghánistán nebo Irák. 

Podle kritiků je tak za současné problémy odpovědná vláda, která nevytvořila funkční azylový systém, který by přistěhovalcům pomáhal řešit jejich potíže.

 

Právě se děje

Další zprávy