Ať Řekům pomohou banky, žádají němečtí liberálové

Radim Klekner Radim Klekner
29. 4. 2010 12:04
V EU zní kritika na adresu ratingových agentur
V časech krizí se množí spekulativní nákupy na burze
V časech krizí se množí spekulativní nákupy na burze | Foto: Reuters

Berlín - V Německu i jinde v Evropské unii se množí hlasy volající po tom, aby se na finanční pomoci Řecku, těžce stiženému hospodářskou krizí, podílely také banky. A aby EU vytvořila mechanismus, jenž by zabránil ratingovým agenturám jít na ruku spekulantům tím způsobem, jakým to činí dnes.

Na současné krizi nesou totiž svůj díl viny jak bankovní domy, tak i agentury vytvářející celkový obrázek o ekonomické síle jednotlivých zemí.

Banky vládám zemí potýkajících se s problémy půjčují peníze s úroky, které lze jen těžko splácet. Ratingové agentury dávají investorům usilujícím o zïsk spekulativními nákupy akcií příliš velký prostor zaútočit v ten nejpříhodnější moment.

"Záchranné akce s cílem pomoci Řecku by se měli zúčastnit také ti, kdo v rámci půjček vydělávali obrovské sumy na úrocích z úvěrů," řekl v rozhovoru s deníkem Frankfurter Rundschau šéf finančního výboru Bundestagu, liberál Volker Wissing.

Levně vypůjčeno, draze půjčeno

Německé finanční koncerny vydělávaly po dlouhé roky obrovské sumy peněz na obligacích vydávaných řeckými vládami snažícími se sanovat státní finance. Celkem půjčily bankovní domy v Německu Řekům třicet čtyři miliard eur.

Řada investorů si přitom sama půjčovala peníze u Evropské centrální banky s úrokem ve výši jednoho procenta. Za takto získané peníze nakupovali pak řecké dluhopisy s úrokem pětiprocentním.

Pokud je nyní nezbytné Řekům poskytnout další půjčky, tentokrát navíc z unijních peněz, mělo by se to podle názoru německých liberálů dít tak, aby přitom nebyli "odměněni spekulanti".

"Potřebujeme nalézt odpověď na otázku, jak by se mohly příslušné banky podílet na nákladech záchranné akce zvažované EU," tvrdí v obdobném duchu křesťanskodemokratický předseda vlády spolkové země Severní Porýní-Westfálsko Jürgen Rüttgers.

"Banky se stávají čím dál více rizikovým faktorem naší společnosti," prohlašuje na rovinu durynský sociálně demokratický ministr hospodářství Matthias Machnig.

Snížení ratingu v nevhodnou chvíli?

Za finanční krizi na Peloponéském poloostrově mohou ale samozřejmě také tamní vlády. A to rovným dílem socialisté, kteří dlouhé roky odmítali redukci státních výdajů, jakož i pravicová Nová demokracie, jež umožnila, aby se velká část bohatství vyprodukovaného společností shromáždila v rukou "horních deseti tisíc".

Ratingové agentury měly na hospodářské těžkosti země  podle názoru finančních expertů reagovat mnohem dřív.

Šéf Evropské komise Barroso slibuje lepší dohled nad finančními trhy
Šéf Evropské komise Barroso slibuje lepší dohled nad finančními trhy | Foto: Reuters

Evropská komise teď kritizuje fakt, že agentura Standard and Poor snížila rating Řecka příliš skokově a nepříliš "zodpovědně".

"Budeme napříště chování finančních trhů sledovat pozorněji," citoval týdeník Der Spiegel předsedu komise Josého Manuela Barrosa.

Předseda německých liberálů Guido Westerwelle požaduje rovnou vytvoření "evropské" ratingové agentury, která by zabránila "střetům zájmů" a neutralizovala příliš negativní hodnocení některých zemí ze strany zavedených agentur.

V časech předloňské a loňské celosvětové finanční krize byly Standard and Poor stejně jako Fitch and Moody´s terčem kritiky, že selhaly při oceňování rizika nákupu komplexních cenných papírů a zavedly investory špatným směrem. Tím celou krizi ještě prohloubily.

Příliš prostoru pro neviditelnou ruku trhu

Spekulanty, kteří v uplynulých letech vyhnali výši úroků na trhu s řeckými obligacemi do nebetyčných výšek dnes ostře napadl také spolkový prezident, konzervativec Horst Köhler.

"Současná krize ukazuje model, který je pro nás neakceptovatelný - zisky dělají jen někteří, ztráty přitom musejí platit všichni," řekl Köhler na tradičním ekonomickém fóru v Mnichově. "Politika musí znovu nabýt vrchu nad finančními trhy. Přenechala zájmům aktérů působících na těchto trzích příliš mnoho prostoru, ve kterém neplatí žádná pravidla."

Spolkový ministr hospodářství Rainer Brüderle dnes odhadl, že Řecko si bude muset vypůjčit do roku 2012 na 135 miliard eur, pokud se chce vyhnout státnímu bankrotu. Německo se na finanční pomoci Aténám bude podílet asi třiceti miliardami a část této sumy by podle názoru vládní liberálně-konzervativní koalice měly poskytnout právě banky, které zbohatly na řeckých obligacích.

 

Právě se děje

Další zprávy