Ať jejich krev teče jako řeky, hlásal samozvaný chalífa. Bagdádí se zabil v obklíčení

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 27. 10. 2019 19:46
Vůdce Islámského státu a hlava donedávna nejbrutálnějšího režimu planety Abú Bakr Bagdádí zemřel při speciální operaci americké armády v syrské provincii Idlíb blízko turecké hranice. Potvrdil to prezident USA Donald Trump.
Snímek Abú Bakra Bagdádího pořízený v momentě, kdy vyhlásil v roce 2014 chalífát.
Snímek Abú Bakra Bagdádího pořízený v momentě, kdy vyhlásil v roce 2014 chalífát. | Foto: ČTK

Klíčovou informaci o úkrytu vůdce teroristů Američané získali po zatčení a výslechu jedné z teroristových manželek a jeho kurýra, informoval deník The New York Times. Tajná služba CIA pak ve spolupráci s Kurdy a Iráčany zjišťovali další podrobnosti o jeho úkrytu i denním režimu.

Smrt Bagdádího už v minulosti oznámili po svých operacích Iráčané a před dvěma lety také Rusko. Tehdy se ale informace ukázaly jako mylné. Tentokrát už nikoliv a Američané jej dostali podobně jako bývalého šéfa al-Káidy Usámu bin Ládina. Toho komando zastřelilo 2. května 2011 při útoku na vilu v pákistánském Abbottábádu. Vojáky tehdy stejně jako tentokrát vysadily u místa předpokládaného pobytu hledaného teroristy helikoptéry.

Osmačtyřicetiletý Bagdádí pocházel ze severoiráckého města Samarrá, studoval na Saddámově univerzitě islámských studií, kterou bývalý irácký diktátor založil v roce 1989. Když jej Američané invazí v roce 2003 svrhli, Bagdádí se zapojil do ozbrojeného odporu na severu země. Byl zatčen a převezen do tábora Sidžn Buká v jižní části země. Tam američtí vojáci internovali zajatce a tábor byl místem, kterým prošla většina pozdějších velitelů Islámského státu.

Po uzavření tábora jej tehdy malá organizace s názvem Islámský stát v Iráku zvolila vůdcem. Vsadil na dvě karty. Tou první byla naprostá snaha o ideologicky čistý džihádistický stát a potlačování všeho, co tomu odporovalo. Druhou byla i na irácké a blízkovýchodní poměry nevídaná brutalita a krvavost: každý, kdo se postavil Islámskému státu, měl být zabit. Součástí Bagdádího plánu byla i sektářská nenávist vůči šíitským muslimům, kterých je v Iráku většina a kteří tvořili po pádu Saddáma základ nového režimu v Bagdádu. IS se hlásil k sunnitské větvi islámu.

Propaganda na sítích a bojovníci z Evropy

Fanatismus s možností získat majetek a vliv hnal do Bagdádího rukou nové rekruty nejprve v Iráku, pak i v Sýrii a zahraničí. Do řad Islámského státu přišli bojovat cizinci z celého světa. Nejen muslimských zemí, ale také z Francie, Británie, Belgie nebo Německa. Islámský stát vtrhl i na sociální sítě masivní propagandou, kterou získával ve světě další sympatizanty a nové bojovníky. Ve světě jeho videa šířila strach a velkou měrou přispěla zejména v Evropě k obavám z islámu a muslimů.

Na konci roku 2013 se Islámskému státu podařilo několika ofenzivami dobýt velkou část severovýchodní Sýrie. Získával zbraně, peníze a vojáky. Nejslavnější chvíle přišla v létě 2014. Hnutí dobylo druhé největší irácké město Mosul a stálo jen několik desítek kilometrů západně od Bagdádu. V té době měl IS zhruba třicet tisíc mužů ve zbrani. V Iráku jim padla do rukou moderní americká technika, kterou tam po sobě zanechala irácká armáda.

Vojenská taktika spočívala v nasazování sebevražedných atentátníků s výbušninami ve speciálně upravených automobilech a nákladních vozech. Jakmile džihádisté obsadili nějaké město či vesnici, okamžitě zaminovali silnice i domy. Jednotky IS se vyznačovaly rychlými přesuny. Kombinovali konvenční a partyzánský boj, měly málo těžké techniky.

Do akcí šly většinou jednotky ve skupinách v počtu od deseti do čtyřiceti mužů. Disponovaly několika tanky a transportéry, k základní výbavě patřily granátomety. Při útocích hrály důležitou roli takzvané spící buňky, které pronikaly do týlu nepřítele a ve stanovenou dobu měly za úkol udeřit zevnitř střelbou nebo sebevražednými atentáty.

Kruté tresty na denním pořádku

Na konci července 2014 pak Bagdádí promluvil ve starobylé mešitě al-Núrí v Mosulu a vyhlásil chalífát. "Bůh nám přikázal bojovat proti našim nepřátelům," prohlásil tehdy. Bylo to jeho jediné vystoupení, zachycené na fotografii. Od té doby se skrýval na neznámých místech a nenechal se fotografovat ani natáčet. Výjimku učinil až letos v dubnu, kdy se objevil na videozáznamu a burcoval své příznivce k dalšímu boji i přes porážku v Sýrii a Iráku.

Islámský stát v roce 2014, kdy ovládal největší území.
Islámský stát v roce 2014, kdy ovládal největší území. | Foto: Aktuálně.cz

Na dobytém území IS zavedl nelítostnou diktaturu. Údajné prohřešky proti islámu nebo podezření ze špionáže či spolupráce s nepřítelem tvrdě trestal. Symbolem této krutovlády bylo stínání hlav. IS videa zveřejňoval na internetu. Včetně těch, na kterých byli oběťmi rukojmí ze západních zemí. Křesťané byli z území IS vyhnáni, šíitští muslimové vražděni, jezídské ženy zotročeny.

Když západní země v čele se Spojenými státy začaly bombardovat pozice Islámského státu, aby zastavily jeho postup, vlna teroru a násilí se přelila do Evropy. IS a jeho členové vraždili v Paříži, Nice, Bruselu, Londýně a v prosinci 2016 v Berlíně. "Ať jejich krev teče jako řeky," uvedl Bagdádí v jednom z projevů, zveřejněných jako audionahrávka.

Postupně ale pod vahou amerických náletů a pozemních operací převážně syrských Kurdů, iráckých Kurdů a irácké armády Islámský stát začal ztrácet pozice. Ani zatvrzelost jeho bojovníků nedokázala zabránit pádu chalífátu. Bagdádí postupně přicházel o území. Na konci roku 2017 padla dvě nejdůležitější města IS - Mosul a Rakka.

Bagdádí byl od té doby na útěku. Kolovaly zvěsti, že je někde na hranicích Sýrie a Iráku a že má u sebe pás s výbušninami, aby ho odpálil v případě, že mu bude hrozit zatčení. Tato informace zřejmě byla správná, podle dostupných zpráv vůdce Islámského státu skutečně zvolil smrt ve chvíli, kdy jej obklíčilo americké komando.

Podívejte se na reportáž Aktuálně.cz z Iráku z roku 2016, natočenou na frontové linii s Islámským státem

Reportér Aktuálně.cz Martin Novák se dostal do přední linie kurdských bojovníků těsně před klíčovou bitvou o irácké město Mosul. | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Test motoru nové rakety pro lety na Měsíc skončil v USA předčasně

Důležitý test motorů nové rakety SLS (Space Launch System), která má v dalších letech dopravit astronauty na Měsíc, skončil v americkém testovacím středisku v Mississippi předčasně. Podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) běžely čtyři motory jen něco přes minutu, zatímco původně měli inženýři v plánu zážeh ukončit až po osmi minutách, aby mohli nasimulovat let rakety na oběžnou dráhu Země. Napsal o tom server BBC.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soud EU pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, píše server

Žaloba, kterou Česko podalo na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro holding Agrofert se zatím odkládá. Napsal to server iRozhlas s odkazem na ministerstvo zahraničí. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," sdělila serveru mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Zhruba 800 tisíc korun Brusel zatím odmítá proplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Zdroj: Domácí
Další zprávy