Asadovi zběhl další spojenec, vojáky nabádá ke vzpouře

Zahraničí Zahraničí
12. 7. 2012 10:00
Syrský prezident má podle RB OSN deset dnů na to, aby ukončil násilí
Naváf Farís oznamuje své zběhnutí k syrské opozici.
Naváf Farís oznamuje své zběhnutí k syrské opozici. | Foto: Reuters

Bagdád/Damašek - Prezidenta Bašára Asada opouštějí i jeho nejvěrnější.

Po několika vysoce postavených důstojnících, včetně brigádního generála elitních Republikánských gard a Asadova přítele z dětství Manafa Tlase, zběhl k opozici i první vysoce postavený syrský diplomat.

Asadovi dal sbohem velvyslanec v Iráku Naváf Farís, jenž byl dosud považován za člověka úzce napojeného na bezpečnostní úřady.

Svůj krok podle serveru BBC zdůvodnil neustávajícími zásahy armády vůči povstalcům. Za ním v tu chvíli vlála vlajka povstalců.

"Od této chvíle stojím na straně lidové revoluce v Sýrii, v těchto těžkých chvílích, jimiž Sýrie prochází, je to mé přirozené místo," řekl v prohlášení, jež odvysílala televize Al-Džazíra.

Farís rezignoval nejen na post velvyslance, který zastával od roku 2008, ale i na členství v syrské vládní straně Baas. Podle něj nelze očekávat, že by se "brutální režim" reformoval.

Povstaň, armádo!

"Mí bratři v armádě, máte bránit rodnou zemi proti agresi zvnějšku a chránit její hranice. Nyní se vašimi nepřáteli stali vaši otcové, synové a sestry? Jsou opravdu těmi, proti nimž byste měli bojovat? To je to, co vás učili ve vojenských školách?" apeloval podle CNN na vojáky.

"Obraťte vaše zbraně proti zločincům tohoto režimu. Každý Syřan by se měl přidat k revoluci, aby skončil tento zlý sen a tento gang, který v posledních 40 letech živil korupci po celé Sýrii a ničil stát a společnost."

Jak připomíná ČTK, Farís pochází z ropného města Dajr az-Zaur na východě Sýrie, jež se stalo dějištěm tvrdého útoku vládních jednotek proti opozičním silám.

Nově Asadovi pohrozila i Rada bezpečnosti OSN. Pokud do 20. července neukončí násilí vůči civilistům a nestáhne z měst těžké zbraně, hrozí jeho režimu další sankce.

S vlastním návrhem rezoluce přišlo i Rusko, které chce prodloužit stávající pozorovatelskou misi, ale spoléhá na politické řešení krize bez sankcí.

 

Právě se děje

Další zprávy