Damašek - Syrská vláda souhlasí se vstupem humanitárních pracovníků a konvojů s pomocí vyslaných agenturami OSN do čtyř svých provincií nejvíce zasažených násilnostmi.
Po úterním jednání v Ženevě o tom informoval Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (UNOCHA).
"Damašek se písemně zavázal povolit pro začátek vstup humanitárních pracovníků do provincií Homs, Idlib, Dará a Dajr az-Zaur," uvedl podle agentur AP a AFP ředitel UNOCHA John Ging.
Přípravné týmy pro realizaci humanitární pomoci podle něj byly ustaveny už v neděli.
Až budou humanitární pracovníci OSN na místě, měli by "široce spolupracovat" se syrským Červeným půlměsícem na vyhodnocení potřebné zdravotnické pomoci. V první fázi budou humanitární organizace distribuovat v Sýrii potravinovou a zdravotnickou pomoc, přikrývky, kuchyňské potřeby a školní potřeby.
Ging řekl novinářům, že se syrská vláda a syrský velvyslanec v Ženevě zavázali udělit humanitárním pracovníkům OSN víza a odstranit další byrokratické překážky, které zablokovaly dodávky pomoci poskytnuté devíti agenturami OSN a sedmi mezinárodními nevládními organizacemi.
Vyhoštění diplomatů. Na oplátku
"Jestli to je průlom, nebo ne, to bude možné posoudit v příštích týdnech podle toho, zda Sýrie splní své sliby," řekl Ging. Vyjádřil naději, že humanitární pracovníci a dodávky pomoci budou moci vstoupit do Sýrie během příštích dnů, nikoliv týdnů.
Příslib syrské vlády o vpuštění humanitární pomoci do země přichází den poté, co opozice oznámila, že nebude nadále respektovat Annanův mírový plán a vypovídá příměří. Situace se vyostřila po masakru civilistů ve městě Húlá.
Západ a další země OSN na něj zareagovaly vyhoštěním syrských diplomatů ze země. Balit se museli diplomaté ve Spojených státech, Velké Británii, Francii, Německu a dalších zemích. Česko se k tomuto gestu nepřidalo.
Sýrie nicméně po týdnu zareagovala a v úterý označila 17 diplomatických zástupců západních zemí za "nežádoucí". Stáhnout se z nepokoji zmítané země musejí například Američané, Britové, Francouzi či Turci.