Asad, nebo povstalci? Svět se hádá, kdo útočil plynem

Zahraničí Zahraničí
23. 8. 2013 17:13
K údajnému útoku chemickými zbraněmi došlo v době, kdy v zemi pobývá inspekce OSN.
Foto: Reuters

Moskva/Washington - Byl středeční údajný útok chemickými zbraněmi na předměstí Damašku dílem armády prezidenta Bašára Asada, anebo provokací povstalců?

Názory politiků se diametrálně různí. Od Pekingu po Washington se shodují v podstatě na jediném - vše je potřeba důkladně vyšetřit.

Nejnovější bilance syrské opozice uvádí, že při útocích zemřelo až 1700 lidí. To vše v době, kdy v zemi pobývají inspektoři OSN, kteří mají prověřit dřívější údajné útoky bojovým plynem.

"Věříme, že jde o chemický útok Asadova režimu," prohlásil britský ministr zahraničí William Hague, podle něhož je málo pravděpodobné, že by za masakrem stáli povstalci. Současný vládnoucí režim totiž podle něj "má co skrývat".

Rusko stojí za Asadem

Na Asadovu stranu se staví Moskva, která Sýrii vyzvala, aby umožnila vyšetření incidentu.

Z prohlášení ruského ministerstva zahraničí vyplývá, že útoky považuje za jasnou provokaci. "Signály, že opozice zajistí bezpečnou a účinnou práci inspektorů OSN, bohužel nepřicházejí," píše se v dokumentu.

Čína, která společně s Ruskem dlouhodobě blokuje rezoluce Rady bezpečnosti OSN, vyzvala, aby nedocházelo k ukvapeným závěrům.

Dění v rozhovoru pro CNN zhodnotil i americký prezident Barack Obama. Ten už poněkolikáté zopakoval, že zřejmě byla překročena "červená čára".

Pokud se zprávy potvrdí, dotkne se to podle něj "hlubokých národních zájmů USA". Zmínka o případné vojenské účasti se ale neobjevila.

Zřejmě nejráznější je tak Francie, která už dlouho volá po vojenské intervenci. Šéf tamní diplomacie Laurent Fabius prohlásil, že pokud se chemický útok potvrdí, je potřeba na něj zareagovat silou.

 

Právě se děje

Další zprávy