Asad bombarduje Homs. Rozhovor s českou velvyslankyní

Zahraničí Zahraničí
7. 2. 2012 10:15
Po USA odvolaly velvyslance Británie a Belgie. My zůstáváme, říká Eva Filipi
Bombardované město Homs. Právě to je dnes hlavním městem odporu vůči režimu prezidenta Bašára Asada.
Bombardované město Homs. Právě to je dnes hlavním městem odporu vůči režimu prezidenta Bašára Asada. | Foto: Reuters

Damašek/Praha - Syrské město Homs bombarduje armáda prezidenta Bašára Asada. Do země míří ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který chce vyjednat reformy, a hlavně ukončení jedenáct měsíců trvajících násilností.

Hlavní opoziční organizace v Homsu - Syrská národní rada - tvrdí, že jen v pondělí zemřelo na 95 lidí, během víkendu pak 200.

Čína a Rusko v sobotu vetovali rezoluci OSN, jejíž text byl postaven na plánu Ligy arabských států a požadoval odchod Asada z vlády. Spojené státy v pondělí zavřely svou ambasádu v Damašku.

Velvyslance odvolala také Velká Británie a Belgie. Londýn prohlásil, že bude od EU požadovat zavedení dalších sankcí vůči Sýrii.

O situaci v zemi Aktuálně.cz hovořilo s českou velvyslankyní v Damašku, Evou Filipi.

Aktuálně.cz: Proč Američané z Damašku odcházejí?

Rozhodli se zavřít ambasádu z čistě bezpečnostních důvodů. A to kvůli výbuchu z 23. prosince. Exploze měla stopy al-Káidy.

Ambasáda stojí na konci takového náměstíčka a oni potřebovali, aby jim Syřané zahradili celou ulici. Podle mých informací jim chtěli vyhovět, ale technicky to je velmi obtížné.

Jsem v kontaktu s americkým velvyslancem a nemyslím, že stažení diplomatů mělo politický důvod.

A.cz: Jaký dopad mělo ruské a čínské veto na půdě OSN na situaci v zemi?

Tady v Damašku vyšli lidé do ulic a před ambasádami obou zemí jim provolávali slávu. Ale to je jen Damašek. Společnost je tady velmi rozdělená. Většina lidí chce reformy. V místech, jako je Homs, jsou ovšem kapsy odporu a tam je situace řádově o mnoho procent horší.

A.cz: Jaký význam přikládáte návštěvě ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova?

S prezidentem Asadem se teď nikdo nebavil. Rusové vetovali rezoluci a posunuli se do role vyjednávačů. Přicházejí podle mě debatovat s prezidentem o možném řešení. Moskva nabídla, že zprostředkuje debatu mezi opozicí a režimem. Nejdůležitější téma budou určitě reformy...

A.cz: Je debata v současné Sýrii vůbec ještě možná?

Já si osobně myslím, že už jsme ten pomyslný bod, kdy ještě je možné vyjednávat, překročili. Navíc o místní opozici musíme mluvit v plurálu. Sama sebe se ptám: koho asi tak chtějí do Moskvy pozvat? Jde o to, kdo z opozice by kývl, kdo by tam jel?

Ruský ministr zahraničí Lavrov (na snímku vpravo).
Ruský ministr zahraničí Lavrov (na snímku vpravo). | Foto: Reuters

Podle mého názoru neví nikdo nic a po Lavrově návštěvě nebudeme o moc chytřejší. Rozdíl mezi Ruskem a naší civilizací je následující: my říkáme, že zůstane-li Asad, bude občanská válka. Rusové říkají, že padne-li Asad, bude chaos. A pak občanská válka. Neodvažuji se nic předvídat.

A.cz: Zaznamenali jste zvýšený zájem lidí s českým pasem o vycestování ze země?

Někteří krajané odcestovali už dřív. Ženy provdané za Syřany většinou zůstávají. Jsou už na situaci v zemi tak nějak zvyklé. Pravidelně s našimi lidmi komunikujeme. I v ostřelovaném Homsu máme jednu krajanskou rodinu. Zatím jsou v pořádku.

 

Právě se děje

Další zprávy