Damašek/Praha - Syrské město Homs bombarduje armáda prezidenta Bašára Asada. Do země míří ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který chce vyjednat reformy, a hlavně ukončení jedenáct měsíců trvajících násilností.
Hlavní opoziční organizace v Homsu - Syrská národní rada - tvrdí, že jen v pondělí zemřelo na 95 lidí, během víkendu pak 200.
Čína a Rusko v sobotu vetovali rezoluci OSN, jejíž text byl postaven na plánu Ligy arabských států a požadoval odchod Asada z vlády. Spojené státy v pondělí zavřely svou ambasádu v Damašku.
Velvyslance odvolala také Velká Británie a Belgie. Londýn prohlásil, že bude od EU požadovat zavedení dalších sankcí vůči Sýrii.
O situaci v zemi Aktuálně.cz hovořilo s českou velvyslankyní v Damašku, Evou Filipi.
Aktuálně.cz: Proč Američané z Damašku odcházejí?
Rozhodli se zavřít ambasádu z čistě bezpečnostních důvodů. A to kvůli výbuchu z 23. prosince. Exploze měla stopy al-Káidy.
Ambasáda stojí na konci takového náměstíčka a oni potřebovali, aby jim Syřané zahradili celou ulici. Podle mých informací jim chtěli vyhovět, ale technicky to je velmi obtížné.
Jsem v kontaktu s americkým velvyslancem a nemyslím, že stažení diplomatů mělo politický důvod.
A.cz: Jaký dopad mělo ruské a čínské veto na půdě OSN na situaci v zemi?
Tady v Damašku vyšli lidé do ulic a před ambasádami obou zemí jim provolávali slávu. Ale to je jen Damašek. Společnost je tady velmi rozdělená. Většina lidí chce reformy. V místech, jako je Homs, jsou ovšem kapsy odporu a tam je situace řádově o mnoho procent horší.
A.cz: Jaký význam přikládáte návštěvě ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova?
S prezidentem Asadem se teď nikdo nebavil. Rusové vetovali rezoluci a posunuli se do role vyjednávačů. Přicházejí podle mě debatovat s prezidentem o možném řešení. Moskva nabídla, že zprostředkuje debatu mezi opozicí a režimem. Nejdůležitější téma budou určitě reformy...
A.cz: Je debata v současné Sýrii vůbec ještě možná?
Já si osobně myslím, že už jsme ten pomyslný bod, kdy ještě je možné vyjednávat, překročili. Navíc o místní opozici musíme mluvit v plurálu. Sama sebe se ptám: koho asi tak chtějí do Moskvy pozvat? Jde o to, kdo z opozice by kývl, kdo by tam jel?
Podle mého názoru neví nikdo nic a po Lavrově návštěvě nebudeme o moc chytřejší. Rozdíl mezi Ruskem a naší civilizací je následující: my říkáme, že zůstane-li Asad, bude občanská válka. Rusové říkají, že padne-li Asad, bude chaos. A pak občanská válka. Neodvažuji se nic předvídat.
A.cz: Zaznamenali jste zvýšený zájem lidí s českým pasem o vycestování ze země?
Někteří krajané odcestovali už dřív. Ženy provdané za Syřany většinou zůstávají. Jsou už na situaci v zemi tak nějak zvyklé. Pravidelně s našimi lidmi komunikujeme. I v ostřelovaném Homsu máme jednu krajanskou rodinu. Zatím jsou v pořádku.