Islamabád - Mezi pákistánskou vládou a armádou roste napětí.
Olej do ohně přilil premiér Júsuf Ráza Gílání, když ve středu odvolal tajemníka ministra obrany a obvinil šéfy armády a rozvědky z porušování ústavy.
Generál ve výslužbě Naím Chálid Lodhí se podle ministerského předsedy jako tajemník ministra obrany dopustil těžkého pochybení, jež vedlo k nedorozumění mezi pákistánskými ozbrojenými složkami.
Podle agentury AP šlo o jeho úlohu v prohlášeních šéfů vojska a tajné služby před nejvyšším soudem v rámci skandálu spojeného se vzkazem zaslaným do Washingtonu.
Vláda čelí obvinění, že loni v květnu poslala USA memorandum, v němž Spojené státy požádala, aby armádě zabránily převzít moc. V zemi, která se opírá o svou suverenitu a protiamerické nálady, jde o velmi vážné obvinění.
Armáda v reakci na to premiéra Gíláního varovala, že by mohl nést "velmi vážné následky".
"Nemůže být horších prohlášení než těch, která pronesl premiér na adresu velitele nejvyššího štábu armády a šéfa rozvědky ISI. Jelikož nešťastně obvinil důstojníky z porušení ústavy, je to vážná aféra, která může mít pro zemi bolestivé následky," varuje.
AP doplnila, že je Lodhí považován za mocnějšího muže ve vládě nežli samotný ministr obrany Čaudhrí Ahmad Muchtár.
Rozpory mezi civilní vládou a armádou se táhnou téměř celou dobu existence Pákistánu. Armáda přitom vládla většinu ze 64 let od získání nezávislosti země na Velké Británii, obvykle se k moci dostala při převratech.