Armáda po měsících prolomila islamistickou blokádu Amirlí

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 8. 2014 19:44
Pozice Islámského státu bombardovala také americká letadla a zdejším obyvatelům shodila humanitární pomoc.
Kurdské milice již dostaly zbraně a munici od západních zemí.
Kurdské milice již dostaly zbraně a munici od západních zemí. | Foto: Reuters

Bagdád - Iráckým vojákům se podařilo prolomit bezmála tříměsíční blokádu islamistů kolem severoiráckého Amirlí. Vojáci vstoupili do města obléhaného několik měsíců radikály z Islámského státu (IS).

Operace proti IS začala v sobotu a na straně vojska se do ní zapojily kurdské a šíitské milice.

Pozice IS bombardovala také americká letadla a zároveň bránícím se obyvatelům odříznutým od přísunu potravin a vody shodila humanitární pomoc. Na dodávce pomoci se podílela i letadla z Austrálie, Francie a Británie, upřesnil mluvčí Pentagonu John Kirby.

Většina z 15 000 obyvatel Amirlí jsou Turkmeni šíitského vyznání. IS je sunnitská organizace, která vyhlásila na severu Iráku a Sýrie chalífát a nutí tamní občany, aby přistoupili na její výklad islámu.

Vyzbrojování kurdských milicí pokračuje

Situace v Amirlí, které leží 170 kilometrů severně od Bagdádu a na hranici kurdských autonomních provincií, byla popisována jako beznadějná. Turkmeni jsou po Arabech a Kurdech třetí nejpočetnější komunitou v Iráku. Stovky jich jsou na útěku po dobytí Mosulu a také Tikrítu.

Kurdské milice jsou účinnou silou v boji proti IS a některé státy se rozhodly pomoci je vyzbrojit. Australský premiér John Abbott dnes řekl, že americká vláda požádala Austrálii o pomoc při přepravě zbraní a munice do Iráku v rámci operace, které se už účastní několik zemí. Abbott řekl, že Austrálie vyšle dvě nákladní letadla a připojí se k akci vyzbrojování Kurdů, jíž se podle Pentagonu účastnilo dosud kromě USA sedm zemí - Kanada, Itálie, Francie, Británie, Albánie, Chorvatsko a Dánsko.

Abbott na dnešní tiskové konferenci v Canbeře na dotaz, zda nehrozí riziko, že se zbraně dostanou do nepravých rukou, odpověděl, že Kurdové se zaručili, že ne. Dodávky prý jsou určeny výhradně pešmergům - kurdským milicím, které podléhají vládě autonomního Kurdistánu.

Náčelník generálního štábu australské armády Mark Binskin na téže tiskové konferenci prohlásil, že vyzbrojení Kurdů představuje "menší riziko než nedělat nic". Souhlasí s tím také vůdce parlamentní opozice Bill Shorten, který řekl, že by za mnohem větší riziko považoval, kdyby se umožnilo IS vyhrát boj v severním Iráku.

Binskin upřesnil, že dodávky z Austrálie budou obsahovat minometné granáty, minomety a munici a že budou předány přímo zástupcům pešmergů. "Chceme vědět, komu se ty zbraně dostanou do rukou," řekl.

 

Právě se děje

Další zprávy