Kurdové dostanou od české vlády granáty a náboje

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 8. 2014 19:52
Munici za 41 milionů korun do Iráku dopraví americká armáda.
Kurdské milice.
Kurdské milice. | Foto: Reuters

Praha - Vláda schválila dodávku munice pro kurdské milice, které bojují v Iráku proti islamistům.

Kurdové by měli dostat miliony nábojů do útočných pušek Kalašnikov a kulometů, ale i ruční granáty a náboje pro pancéřovky.

Munici za 41 milionů korun do Iráku dopraví americká armáda. Česko chce iráckým Kurdům dodat výzbroj ze starších zásob, které už kvůli přezbrojení nepotřebuje.

Dostat mají deset milionů nábojů do kalašnikovů, osm milionů kusů munice do kulometů, 5000 nábojů do pancéřovek a 5000 ručních granátů.

"Jde o výzbroj ze starších zásob, u které se v souvislosti s přezbrojováním na moderní výzbroj podle standardů NATO nepředpokládalo její využití. Naopak pro Kurdy, kteří žádají mezinárodní společenství zejména o ruční zbraně a munici sovětského původu, představuje dar významnou pomoc," uvedl ministr obrany Martin Stropnický.

Nejprve dostanou Kurdové munici

Náklad do Iráku přepraví USA. Více než 500 tun materiálu budou muset naložit do osmi velkokapacitních letounů. Nejprve Kurdové dostanou munici do kulometů, kterou potřebují nejvíce. Materiál by měl být vyvezen do konce roku 2014.

O zbrojní pomoc mezinárodní společenství požádal prezident autonomního Kurdistánu Masúd Barzání. Spojené státy a Francie už oznámily, že Kurdům zbraně dodaly, export zbraní schválili také italští poslanci. Totéž nyní zvažují i Británie a Německo.

 

Právě se děje

Další zprávy