Kurdové a armáda míří k Tikrítu, chtějí vyhnat islamisty

ČTK ČTK
19. 8. 2014 13:55
Čtvrtmilionový Tikrít padl do rukou radikálů z organizace Islámský stát v červnu.
Kurdští bojovníci - tzv. pešmergové -  v Iráku.
Kurdští bojovníci - tzv. pešmergové - v Iráku. | Foto: Reuters

Bagdád - Irácká armáda a kurdské milice zahájily operaci na osvobození města Tikrít z rukou islamistů.

Agentura Reuters s odvoláním na velení armády oznámila, že vojáci postupují k městu z jihu, ale zpomalují je miny, nastražené bomby a také odstřelovači.

Čtvrtmilionový Tikrít leží severně od Bagdádu a padl v červnu do rukou radikálů z organizace Islámský stát (IS) při jejich postupu severem Iráku.

Poblíž se narodil někdejší irácký prezident Saddám Husajn.

Boje vyhnaly z domovů statisíce lidí

Irácká armáda spolu s kurdskými oddíly a za podpory amerického letectva o víkendu zaznamenala úspěch v boji o významný strategický bod - přehradu u Mosulu.

Kurdské oddíly se jako první IS postavily a USA se rozhodly pomoci jim s výzbrojí.

Boje v Iráku vyhnaly z domovů statisíce lidí. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky dnes oznámil, že zahajuje zásadní operaci, která má k více než půl milionu běženců dopravit pomoc.

Má jít o čtyřdenní letecké dodávky do kurdského Irbílu, kam budou letadla vypravována z jordánské Akaby. Kromě toho budou do Iráku jezdit deset dní kamiony z Turecka a Jordánska a z Dubaje pak budou potřebné zboží přivážet lodě.

"Jde o velmi významnou pomoc a jednu z největších, na niž si z minulé doby vzpomínám," řekl novinářům mluvčí úřadu Adrian Edwards. V Iráku podle jeho slov panuje "ohromná humanitární krize a katastrofa".

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Britská policie řešila tanker v Lamanšském průlivu. Na palubě byli černí pasažéři

Britská policie spolu s pobřežní a pohraniční stráží v neděli zasahovaly kvůli incidentu na ropném tankeru v Lamanšském průlivu jižně od ostrova Wight. Důvodem bylo několik černých pasažérů, kteří podle sdělení policie slovně vyhrožovali posádce. Informovala o tom agentura Reuters. Rozhlas ostrova Wight večer oznámil, že operace skončila zatčením sedmi podezřelých.

"Na palubě tankeru bylo několik černých pasažérů, kteří slovně vyhrožovali posádce. Nikdo nebyl zraněn," uvedla policie v prohlášení. BBC citovala právníky řeckého majitele lodi, podle nichž "stoprocentně nejde o únos", jak se předtím také spekulovalo.

K lodi, která se plaví pod liberijskou vlajkou, vyrazila v neděli plavidla pobřežní stráže i vrtulníky. Tanker Nave Andromeda, dlouhý 228 metrů, podle AP vyplul 6. října z Lagosu v Nigérii a do jihoanglického přístavu Southampton měl dorazit dnes dopoledne.

Zdroj: ČTK
Další zprávy