Kurdové a armáda míří k Tikrítu, chtějí vyhnat islamisty

ČTK ČTK
19. 8. 2014 13:55
Čtvrtmilionový Tikrít padl do rukou radikálů z organizace Islámský stát v červnu.
Kurdští bojovníci - tzv. pešmergové -  v Iráku.
Kurdští bojovníci - tzv. pešmergové - v Iráku. | Foto: Reuters

Bagdád - Irácká armáda a kurdské milice zahájily operaci na osvobození města Tikrít z rukou islamistů.

Agentura Reuters s odvoláním na velení armády oznámila, že vojáci postupují k městu z jihu, ale zpomalují je miny, nastražené bomby a také odstřelovači.

Čtvrtmilionový Tikrít leží severně od Bagdádu a padl v červnu do rukou radikálů z organizace Islámský stát (IS) při jejich postupu severem Iráku.

Poblíž se narodil někdejší irácký prezident Saddám Husajn.

Boje vyhnaly z domovů statisíce lidí

Irácká armáda spolu s kurdskými oddíly a za podpory amerického letectva o víkendu zaznamenala úspěch v boji o významný strategický bod - přehradu u Mosulu.

Kurdské oddíly se jako první IS postavily a USA se rozhodly pomoci jim s výzbrojí.

Boje v Iráku vyhnaly z domovů statisíce lidí. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky dnes oznámil, že zahajuje zásadní operaci, která má k více než půl milionu běženců dopravit pomoc.

Má jít o čtyřdenní letecké dodávky do kurdského Irbílu, kam budou letadla vypravována z jordánské Akaby. Kromě toho budou do Iráku jezdit deset dní kamiony z Turecka a Jordánska a z Dubaje pak budou potřebné zboží přivážet lodě.

"Jde o velmi významnou pomoc a jednu z největších, na niž si z minulé doby vzpomínám," řekl novinářům mluvčí úřadu Adrian Edwards. V Iráku podle jeho slov panuje "ohromná humanitární krize a katastrofa".

 

Právě se děje

Další zprávy