Armáda obnovuje v Káhiře pořádek, chystá se stávka

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
30. 1. 2011 23:50
Situaci v Egyptě sledujeme v online reportáži

* Turecko, Japonsko i USA se připravují na evakuaci svých občanů * Z káznic utekly tisíce vězňů, včetně členů zakázaného Muslimského bratrstva * Banky nefungují, obchodovat nebude ani burza

Káhira - Ulice Káhiry a dalších velkých egyptských měst připomínají válečnou zónu - vypleněné obchody, ohořelá auta a hořící pneumatiky jsou všudypřítomné.

Obyvatelé se bouří proti vládě prezidenta Husního Mubaraka. Opozice v čele s držitelem Nobelovy ceny míru Muhammadem Baradejem ho vyzývá k odchodu, ale zatím marně.

Rozhořčené davy během víkendu vtrhly do supermarketů, bank i vládních budov, plení obchody se šperky. Zloději poničili vzácné mumie z doby faraonů v Egyptském muzeu. Vláda proto vyhlásila zákaz vycházení, a to od časného odpoledne do ranních hodin.

Egypťané nyní spoléhají na armádu. Věří, že se jí podaří nastolit pořádek a zpacifikovat rabující gangy. V pondělí by se nicméně do ulic měli vrátit policisté, kteří by ale neměli zasahovat proti demonstrantům.

Při nebývalých nepokojích, které otřásly arabským světem, zemřelo podle nejnovějších údajů 150 lidí, tisíce dalších byly zraněny. Egypťané mají strach z chaosu, ačkoliv prezident Husní Mubarak slibuje rychlé reformy a zklidnění situace.

Ulice velkých egyptských měst jsou většinou opuštěné, banky a klíčové budovy hlídají obrněnci. Vlastní ozbrojené hlídky drží i sami Egypťané, jsou ozbrojeni holemi a řetězy, to kvůli rabujícím zlodějům.

Na letištích uvízly tisíce turistů, kteří chtějí utéci z rozbouřené země.

Podívejte se na fotografie z nedělní Káhiry:

Situaci v Egyptě jsme po celou neděli sledovali v online reportáži:

22:31 - Vlády USA a Velké Británii vyzvaly Káhiru ke klidnému vyřešení protestů. Americký prezident Barack Obama jednal o situaci se saúdským králem Abdulláhem a tureckým premiérem Recepem Erdoganem. Ministr obrany Robert Gates pro změnu hovořil se svým egyptským protějškem Muhammadem Husajnem Atanávím.

21:08 - Na případnou evakuaci se připravuje i Řecko. Ministerstvo zahraničí oznámilo, že je připraveno neprodleně vyslat do Egypta dva vojenské letouny. Japonsko vyšle pro zhruba 600 lidí několik charterových letadel.

Jeden z mnoha protimabarakovských plakátů. Říká jinými slovy: Odejdi, zbabělče.
Jeden z mnoha protimabarakovských plakátů. Říká jinými slovy: Odejdi, zbabělče. | Foto: Reuters

20:12 - Egypt prodloužil zákaz vycházení. Od pondělí musí být lidé doma mezi třetí hodinou odpoledne a osmou ráno.

18:52 - Policie se v pondělí vrátí do ulic egyptské metropole. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Policisté by měli řídit dopravu a vyšetřovat zločiny. Neměli by ale zasahovat proti demonstrantům tak, jako v minulých dnech.

17:54 - Na hlavním káhirském náměstí Tahrír se sešly tisíce lidí. Promluvil k nim opoziční lídr Muhammad Baradej. "To, co jsme začali, nelze vrátit zpět," prohlásil muž, který žádá okamžité odstoupení prezidenta Mubaraka.

17:01 - Ministerstvo zahraničních věcí nabádá Čechy, aby se vyhnuli cestám do Egypta. "Vývoj situace nelze v současné době odhadnout, a proto MZV ČR doporučuje cestovat do Egypta jen v nezbytně nutných případech," píše se na webu úřadu. Cestovní kanceláře zatím zájezdy neruší.

Podívejte se na fotografie ze sobotních demonstrací:

16:29 - Muhammad Baradej, hlavní představitel egyptské opozice a někdejší šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii, v rozhovoru pro stanici CNN zopakoval, že by prezident Husní Mubarak měl neprodleně opustit úřad. Podle něj by řešením byla vláda národní jednoty, která by zemi dovedla k svobodným a spravedlivým volbám.

16:11 - Situace v egyptských letoviscích navštěvovaných českými turisty se podle českého velvyslanectví v Káhiře "odchyluje od normálu". V Hurgadě se objevily případy drancování, z Šarm aš-Šajchu je hlášeno porušování pořádku. V Egyptě je nyní několik set turistů z Česka.

15:30 - Češi prozatím dovolenou v Egyptě neruší. Cestovní kanceláře tak zájezdy i nadále vypravují. Nepokoje sice zasáhly i další velká města včetně Alexandrie, ale turistická letoviska prozatím neovlivnily. Na pobřeží Rudého moře je podle agentury Reuters v různých letoviscích na 40 tisíc turistů z Ruska, kteří dovolenou v Egyptě zkrátit nehodlají.

15:14 - Britská letecká společnost British Airways vyslala do Káhiry zvláštní letadlo, aby evakuovalo turisty. Hotelový řetězec Marriott International uvedl, že zájemci o ubytování o víkendu začali rušit rezervace. Negativní dopad rušení rezervací ale podle hoteliérů částečně vyvažuje fakt, že ti hosté, kteří už jsou v Egyptě, si rezervace prodlužují. Není to ale proto, že by v Egyptě chtěli zůstat, ale proto, že se kvůli zrušeným letům nemohou z Egypta dostat.

14:57 - Na káhirském centrálním náměstí Tahrír se začínají scházet demonstranti. Přelétávají nad nimi armádní helikoptéry, na vše dohlíží armáda.

14:29 - Nepokoje se dotkly i české ambasády. Ochranka, kterou zahraničním zastupitelským úřadům zajišťuje egyptské ministerstvo obrany, odešla, informovaly Lidovky.cz. Ambasáda ale nemá žádné informace, že by čeští turisté měli problémy. Delegáti cestovních kanceláří konzulárnímu úseku průběžně potvrzují, že v turistických oblastech je klid.

14:12 - Kvůli situaci v Egyptě se demonstruje i v jiných částech světa. Například v Bagdádu přišly podpořit Egypťany stovky lidí. Desítky protestů se během soboty uskutečnily i na různých místech Spojených států. Zhruba tisícovka lidí před sídlem OSN v New Yorku vyzývala mezinárodní společenství, aby podpořilo lidovou vzpouru Egypťanů a opustilo Mubaraka.

Krizové zasedání egyptské vlády. Prezident Husní Mubarak (vlevo) a viceprezident Umar Sulajmán(ve středu) jednají o situaci v zemi.
Krizové zasedání egyptské vlády. Prezident Husní Mubarak (vlevo) a viceprezident Umar Sulajmán(ve středu) jednají o situaci v zemi. | Foto: Reuters

13:55 - Na mezinárodním letišti v Káhiře uvízly tisíce lidí, jejichž let byl kvůli tamním nepokojům odložen anebo úplně zrušen. Cestující se kvůli zákazu vycházení nemohli od večerních hodin dostat ani z letištní haly, některé země ale už začaly s evakuací svých občanů.

13:12 - České aerolinie kvůli protivládním nepokojům v Egyptě posunou dnešní večerní odlet pravidelné linky do Káhiry na pondělní ráno, oznámila mluvčí společnosti Hana Hejsková. Aerolinky už podobně přesunuly páteční let na sobotu ráno. Start letadla podle letového řádu je ve 21:40. ČSA létají v zimě do egyptské metropole ve středu, v pátek a v neděli.

13:05 - Počet mrtvých v Egyptě vzrostl na 150, informovala ČTK. Tisíce demonstrantů v Káhiře znovu žádají odstoupení prezidenta Husního Mubaraka. Na letišti uvízly tisíce cestujcích.

12:36 - Mezi uprchlíky z káznic jsou i tři desítky členů zakázaného Muslimského bratrstva.

12:21 - Agentura Reuters oznámila, že na káhirské burze se nebude v pondělí obchodovat. Zavřená zůstane i centrální banka.

11:37 - Z Káhiry v sobotu odletěly 19 soukromými tryskáči rodiny bohatých egyptských a arabských podnikatelů. Většina letů s desítkami osob směřovala do Dubaje.

Podívejte se na fotografie z pátečních krvavých střetů:

11:15 - Podle egyptské televize uprchly během protestů z několika věznic tisíce vězňů. Jen z trestnice Abú Saabal na okraji Káhiry se v noci podařilo dostat na svobodu zhruba 6000 vězňů. Jsou mezi nimi islámští extremisté i těžcí zločinci. Další vězeňská vzpoura byla hlášena z ústřední věznice v oáze Fadžúm jižně od Káhiry. Tam vězni podle agentury DPA zabili policejního generála a dalšího odvlekli na neznámé místo.

10:58 - Turecké úřady posílají do země letadla, která by měla evakuovat turisty. Rovněž americká vláda nabádá své občany, aby Egypt opustili co nejdříve. A nabízí, že v pondělí začne s evakuací.

10:42 - Ministerstvo informatiky vypnulo vysilání arabské televize Al-Džazíra. Veškeré její kanceláře mají být počínaje dneškem uzavřeny a její aktivity zrušeny. Al-Džazíra podle AFP krátce nato o rozhodnutí zakázat její působení v Egyptě informovala, pokračovala ale ve vysílání.

10:01 - Hlava státu svolala v sobotu do prezidentského paláce krizové zasedání, na němž vůbec poprvé obsadil funkci viceprezidenta země. Svým rozhodnutím, které média označují za signál o nástupnictví v čele státu, jmenoval druhým mužem v zemi šéfa zpravodajské služby Umara Sulajmána. Sám Mubarak byl před převzetím nejvyšší funkce v zemi viceprezidentem.

09:45 - Na hlavní káhirské ulici ve čtvrti Maadi zůstala přes noc skupina mužů na barikádách postavených ze starých sloupů veřejného osvětlení, kusů dřeva a toho, co našli na ulici.

09:23 - Prezident Husní Mubarak pověřil dosavadního egyptského ministra civilního letectví Ahmada Šafíka sestavením nové vlády. Předchozí kabinet rezignoval v důsledku pouličních demonstrací. Šafík byl v minulosti velitelem egyptských vzdušných sil a jeho jmenování do čela vlády média považují za projev Mubarakovy snahy zajistit v příští vládě vliv armády.

 

Právě se děje

Další zprávy