reklama
 
 

Odtajněný dokument: Vraždu Litviněnka řídil Kreml

8. 7. 2008 9:50
Média zveřejnila zprávu tajných služeb

Londýn - Britské zpravodajské služby a vyšetřovatelé jsou přesvědčení, že příkaz k otravě bývalé agenta ruské Federální bezpečnostní služby (FSB) Alexandra Litviněnka vyšel z nejvyšších vládních míst v Moskvě.

S odkazem na dosud nezveřejněný dokument to prozradil stanici BBC zdroj z britského ministerstva zahraničí. Londýn prý má v ruce vcelku spolehlivé důkazy o podílu Kremlu na vraždě.

Litviněnko byl otráven poloniem v Londýně v roce 2006 poté, co ostře kritizoval prezidenta Vladimira Putina. Z jeho vraždy Scotland Yard obvinil jiného ruského agenta Andreje Lugového, Moskva jej však do Británie nevydala.

Přečtěte si: Litviněnko věděl příliš mnoho, řekl jeho přítel

V pořadu BBC Newsnight zazněla také informace, že britská zpravodajská služba MI5 zabránila pokusu o atentát na ruského byznysmena a kdysi politicky vlivného finančníka Borise Berezovského.

Ten se s Putinem rozešel ve zlém a nyní žije v emigraci také v Londýně.

Šéf MI5 Jonathan Evans nedávno prohlásil, že ruští kritici Kremlu v zahraničí musejí nadále počítat s nebezpečím likvidace. Jen v Británií prý operuje asi třicet tajných ruských agentů, kteří mají emigranty "na starosti".

 

autor: man | 8. 7. 2008 9:50

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama