Odtajněný dokument: Vraždu Litviněnka řídil Kreml

man
8. 7. 2008 9:50
Média zveřejnila zprávu tajných služeb

Londýn - Britské zpravodajské služby a vyšetřovatelé jsou přesvědčení, že příkaz k otravě bývalé agenta ruské Federální bezpečnostní služby (FSB) Alexandra Litviněnka vyšel z nejvyšších vládních míst v Moskvě.

S odkazem na dosud nezveřejněný dokument to prozradil stanici BBC zdroj z britského ministerstva zahraničí. Londýn prý má v ruce vcelku spolehlivé důkazy o podílu Kremlu na vraždě.

Litviněnko byl otráven poloniem v Londýně v roce 2006 poté, co ostře kritizoval prezidenta Vladimira Putina. Z jeho vraždy Scotland Yard obvinil jiného ruského agenta Andreje Lugového, Moskva jej však do Británie nevydala.

Přečtěte si: Litviněnko věděl příliš mnoho, řekl jeho přítel

V pořadu BBC Newsnight zazněla také informace, že britská zpravodajská služba MI5 zabránila pokusu o atentát na ruského byznysmena a kdysi politicky vlivného finančníka Borise Berezovského.

Ten se s Putinem rozešel ve zlém a nyní žije v emigraci také v Londýně.

Šéf MI5 Jonathan Evans nedávno prohlásil, že ruští kritici Kremlu v zahraničí musejí nadále počítat s nebezpečím likvidace. Jen v Británií prý operuje asi třicet tajných ruských agentů, kteří mají emigranty "na starosti".

 

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Další zprávy