Londýn vydal kvůli vraždě Litviněnka další zatykač

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
1. 3. 2012 14:14
Podezřelým je ruský podnikatel Dmitrij Kovtun, jenž dosud v případu figuroval jako svědek

Moskva - Vyšetřování vraždy zběhlého ruského agenta Alexandra Litviněnka ani po šesti letech nekončí.

Podle zdrojů ruských zpravodajských služeb, na něž se odvolává agentura Interfax, vydala Velká Británie zatykač na Dmitrije Kovtuna, jenž dosud v případu figuroval jen jako svědek.

"Na základě zatykače by měl být tento ruský občan zadržen úřady země, v níž se nyní zdržuje," uvedl zdroj, aniž upřesnil, zda je Kovtun nyní v Rusku.

Podle mluvčí ruské generální prokuratury ale prokuratura zatím žádný zatykač od britských úřadů nedostala.

"Strašné překvapení"

Třiačtyřicetiletý kritik Kremlu Litviněnko byl v listopadu 2006 v Londýně otráven radioaktivním poloniem. Ještě před smrtí obvinil z otravy tehdejšího ruského prezidenta a nynějšího premiéra Vladimira Putina.

Britské úřady podezírají z vraždy Andreje Lugového. Ten se s Litviněnkem, tehdy spolupracovníkem uprchlého oligarchy Borise Berezovského, v Londýně tři týdny před smrtí scházel, spolu s podnikateli Dmitrijem Kovtunem a Vjačeslavem Sokolenkem.

Lugovoj a Kovtun za sebou při návratu do Ruska zanechali radioaktivní stopy.

V rozhovoru pro ruský list Moskovskij komsomolec Kovtun uvedl, že byl informován, že britská prokuratura požádala ruské úřady o jeho vydání a že ho to "strašně překvapilo". Kovtun, který má díky manželství i německé občanství, byl dříve vyšetřován i v Německu, ale tamní úřady stíhání ukončily.

Stále tvrdí, že je nevinen stejně tak jako Lugovoj, rovněž bývalý agent ruské tajné služby, který se mezitím stal poslancem za nacionalistickou stranu Vladimira Žirinovského. Ruská prokuratura loni na podzim uvedla, že během vyšetřování bylo potvrzeno, že Lugovoj byl během schůzek s Litviněnkem v Londýně v roce 2006 rovněž otráven poloniem-210.

Litviněnkova vražda je stále předmětem sporu mezi Londýnem a Moskvou kvůli tomu, že Rusko odmítlo vydat Lugového, kterého britské úřady považují za hlavního podezřelého z vraždy. Rusko odmítá vydávat podezřelé do ciziny s odvoláním na ústavu, která takový krok zakazuje.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Trump přirovnal snahu o impeachment k lynčování. Kritici mluví o rasistickém podtextu

Americký prezident Donald Trump považuje snahu demokratických zákonodárců o jeho sesazení ústavní žalobou (impeachment) za lynč. Napsal to dnes na twitteru. Agentura AP upozornila, že zmínka o lynčování má rasistický podtext, neboť termín je v USA používán především v souvislosti s případy, kdy se obětí lynčujícího bělošského davu stal Američan černé pleti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výdaje na zdravotní péči se zvýší o osm až dvanáct procent, řekl ministr Vojtěch

Platby do jednotlivých oblastí zdravotní péče se příští rok podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) meziročně zvýší o osm až 12 procent. Výraznější nárůst platů čeká sestry poskytující domácí péči, a to zhruba 41 procent. Ministr to v úterý řekl poslancům při informování o situaci ve zdravotnictví, které má dostat v příštím roce rekordních 350 miliard korun. Úhradová vyhláška počítala podle ministra původně s navýšením plateb o 24 miliard korun. Po jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s poskytovateli péče i s KSČM přibylo dalších 4,9 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy