Londýn vydal kvůli vraždě Litviněnka další zatykač

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
1. 3. 2012 14:14
Podezřelým je ruský podnikatel Dmitrij Kovtun, jenž dosud v případu figuroval jako svědek

Moskva - Vyšetřování vraždy zběhlého ruského agenta Alexandra Litviněnka ani po šesti letech nekončí.

Podle zdrojů ruských zpravodajských služeb, na něž se odvolává agentura Interfax, vydala Velká Británie zatykač na Dmitrije Kovtuna, jenž dosud v případu figuroval jen jako svědek.

"Na základě zatykače by měl být tento ruský občan zadržen úřady země, v níž se nyní zdržuje," uvedl zdroj, aniž upřesnil, zda je Kovtun nyní v Rusku.

Podle mluvčí ruské generální prokuratury ale prokuratura zatím žádný zatykač od britských úřadů nedostala.

"Strašné překvapení"

Třiačtyřicetiletý kritik Kremlu Litviněnko byl v listopadu 2006 v Londýně otráven radioaktivním poloniem. Ještě před smrtí obvinil z otravy tehdejšího ruského prezidenta a nynějšího premiéra Vladimira Putina.

Britské úřady podezírají z vraždy Andreje Lugového. Ten se s Litviněnkem, tehdy spolupracovníkem uprchlého oligarchy Borise Berezovského, v Londýně tři týdny před smrtí scházel, spolu s podnikateli Dmitrijem Kovtunem a Vjačeslavem Sokolenkem.

Lugovoj a Kovtun za sebou při návratu do Ruska zanechali radioaktivní stopy.

V rozhovoru pro ruský list Moskovskij komsomolec Kovtun uvedl, že byl informován, že britská prokuratura požádala ruské úřady o jeho vydání a že ho to "strašně překvapilo". Kovtun, který má díky manželství i německé občanství, byl dříve vyšetřován i v Německu, ale tamní úřady stíhání ukončily.

Stále tvrdí, že je nevinen stejně tak jako Lugovoj, rovněž bývalý agent ruské tajné služby, který se mezitím stal poslancem za nacionalistickou stranu Vladimira Žirinovského. Ruská prokuratura loni na podzim uvedla, že během vyšetřování bylo potvrzeno, že Lugovoj byl během schůzek s Litviněnkem v Londýně v roce 2006 rovněž otráven poloniem-210.

Litviněnkova vražda je stále předmětem sporu mezi Londýnem a Moskvou kvůli tomu, že Rusko odmítlo vydat Lugového, kterého britské úřady považují za hlavního podezřelého z vraždy. Rusko odmítá vydávat podezřelé do ciziny s odvoláním na ústavu, která takový krok zakazuje.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Dámský gambit na Netflixu vidělo 62 milionů lidí, v Česku je druhý

Minisérii z šachového prostředí Dámský gambit, ve které hlavní roli ztvárnila Anya Taylor-Joyová, na platformě Netflix vidělo 62 milionů lidí. Firma čísla sledovanosti obvykle nezveřejňuje, činí tak jen v případě mimořádných úspěchů. Netflix zveřejnil 23. října všech sedm dílů Dámského gambitu, které od té doby patří do desítky nejsledovanějších pořadů v USA, Velké Británii, Argentině nebo Izraeli. Momentálně je minisérie druhou nejžádanější položkou Netflixu v Česku, hned za čtvrtou řadou seriálu Koruna.

Podle Netflixu dále Dámský gambit obecně posílil zájem o šachy. Hledání tohoto slova na Googlu stouplo dvojnásobně, uživatelé serveru eBay.com dvakrát častěji hledají předměty související s šachami a webu Chess.com se pětinásobně zvýšil počet zaregistrovaných uživatelů.

Další zprávy